Тіньовий гігант. Астрономи відкрили дев'яту планету на задвірках Сонячної системи

21 січня 2016, 07:14
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Вчені з Каліфорнійського технологічного університету, можливо, зробили найбільше відкриття в астрономії за останні сторіччя. Вони стверджують, що на околиці Сонячної системи існує ще одна невідома досі планета розміром з Нептун

Честь сенсаційного відкриття нової планети належить астрономам Майклу Брауну і Костянтину Батигіну. Їх наукова робота прийнята до публікації в авторитетному виданні Astronomical Journal, де відкриття називають одним з найбільш сенсаційних в нинішньому десятилітті і порівнюють за важливістю з відкриттям нового континенту на Землі.

Відео дня

Про відкриття вже написали популярні журнали Nature і Science, що свідчить про те, що науковий світ сприймає новину серйозно.

І це незважаючи на те, що Браун і Батигін не бачили гіпотетичну планету на власні очі. Її існування побічно доводять дані про поведінку деяких об'єктів пояса Койпера — величезного астероїдного скупчення, яке розташоване за орбітою Нептуна.

Браун і Батигін давно займаються вивченням пояса Койпера. Зокрема, Брауну належить честь відкриття Седни — однієї з великих «карликових планет», інформація про яких змусила науковий світ в 2008 році позбавити Плутон статусу повноцінної планети.

На сегодняшний день ученые имеют лишь примерный расчет орбиты гипотетической планеты
На сегодняшний день ученые имеют лишь примерный расчет орбиты гипотетической планеты Фото:

Продовжуючи вивчення пояса Койпера, Браун і його колега вступили в полеміку з кількома іншими вченими, які в 2014 році висунули гіпотезу про існування на відстані 80 астрономічних одиниць від Сонця якогось великого тіла. І таки знайшли нову планету, але не там, де її очікували побачити їх опоненти.

Аналізуючи аномальні відхилення в орбітах Седни та кількох інших об'єктів астероїдної хмари, Браун і Батигін прийшли до висновку, що на орбіти цих об'єктів має гравітаційний вплив якесь велике тіло.

Астрономи стверджують, що ймовірність випадкового збігу орбіт — іншими словами, шанс, що ніякої 9-ї планети насправді немає — лише 0,07%.

За їх підрахунками маса планети, яка поки що має робочу назву «Х», порівняна з масою Нептуна (тобто в 10 разів більша за масу Землі). Вона обертається навколо Сонця по еліптичній орбіті, здійснюючи повний оборот навколо нього за 15 тис. років.

У найближчій точці цієї орбіти таємнича планета наближається до Сонця на відстань в 200 астрономічних одиниць (одна астрономічна одиниця відповідає відстані від Сонця до Землі). Це в сім разів далі, ніж орбіта Нептуна.

У самій далекій точці своєї орбіти планета Х перебуває на відстані як мінімум 600 астрономічних одиниць від Сонця. Браун і Батигін припускають, що ця цифра може бути і вдвічі вищою. Необхідні подальші розрахунки. У будь-якому випадку, на далекому краї своєї орбіти планета Х знаходиться далеко за межами поясу Койпера. І можливо, наближається до хмари Оорта — гіпотетичного скупченню комет на околиці Сонячної системи. Існування цієї хмари поки що не доведено, проте вважається, що вона величезна, а її зовнішні межі визначаються лише кордонами гравітаційного поля Сонця (близько 100 тис. астрономічних одиниць або близько двох світлових років).

Втім, самі автори сенсаційного відкриття визнають, що поки не будуть отримані знімки 9-ї планети за допомогою телескопів, її існування потрібно вважати гіпотезою.

Побачити «теоретичну» планету в звичайний телескоп із Землі неможливо — йдется про надто великі відстані, до того ж параметри орбіти поки вирахувані лише приблизно.

Не допоможуть побачити її й орбітальні телескопи, такі як Hubble — вони володіють вузьким полем видимості і розраховані на створення детальних знімків надзвичайно маленьких і віддалених фрагментів Всесвіту.

В розпорядженні астрономів є лише один телескоп, що володіє високою чутливістю в широкому полі огляду — це 8,2-метровий телескоп Субару, належить японській Національній астрономічній обсерваторії і розташований на Гаваях.

Але навіть з допомогою Субару, на думку Брауна, пошуки доказів існування 9-ї планети можуть зайняти роки.

Втім, більшість астрономів сходяться в думці, що розрахунки Брауна і Батигіна виглядають досить достовірно, а значить, доказ існування 9-ї планети — лише питання часу.

Протягом довгих десятиліть після відкриття Плутона в 1930-му році, світ астрономії вважав, що в Сонячній систем існує 9 планет. У 2000-х ряд відкриттів привів науковий світ до думки про існування в поясі Койпера великої кількості об'єктів, порівнянних за розміром з Плутоном.

В поисках доказательств существования 9-й планеты все надежды на гигантский телескоп Субару на Гавайских островах
В поисках доказательств существования 9-й планеты все надежды на гигантский телескоп Субару на Гавайских островах Фото:

У зв'язку з цим у 2006-му Плутон рішенням Міжнародного астрономічного союзу був визнаний «карликової» планетою нарівні з низкою інших об'єктів пояса Койпера і Церери, яка знаходиться в астероїдному поясі між орбітами Марса і Юпітера. До теперішнього моменту знайдено ще понад 40 кандидатів на статус карликової планети.

Пояснити існування такого великого тіла, як планета Х на такій жахливій відстані від Сонця буде не просто. Наявність такої планети вимагає переосмислення гіпотез про те, як сформувалися інші планети Сонячної системи.

Досі вважалося, що на початку виникнення Сонячної системи в ній було чотири так звані великі протопланети, з яких пізніше сформувалися Юпітер, Сатурн, Уран і Нептун. Ймовірно, тепер у цю теорію доведеться включити п'яту протопланету, яку, швидше за все, викинуло на таку далеку орбіту якесь гравітаційне збурення.

Швидше за все, планета Х — ще один газовий гігант. Причому, холодний, оскільки розташований на величезній відстані від Сонця.

За аналогією з Ураном і Нептуном, можна припустити, що ядро планети Х складається з металів і силікатів, зверху упакованих в міцний лід. Якщо у планети Х є атмосфера, то вона повинна складатися з водню і гелія, а також часток водяного і метанового льоду.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X