Тихо, не іржіть. Угорські вчені розгадали природу людської тупості

4 грудня 2015, 17:05
Масштабне дослідження виявило, що тупість буває трьох типів і зовсім не пов'язана з рівнем інтелекту

Група угорських дослідників з університету ім. Етвеша Лоранда вирішила розібратися в суті такого явища як людська тупість. Незважаючи на те, що сам термін «тупість» не є науковим, він все ж цілком чітко характеризує певні види людської поведінки.

Відео дня

Дослідників найбільше цікавило, чи є поняття про тупість загальними для більшості людей, і за якими критеріями люди відрізняють тупу поведінку від, приміром, нераціональної або емоційної.

«Люди ніколи не задумуються перед тим, як визначити чийсь вчинок як тупий», - пояснює один з авторів досліджень Аксел Балаш.

Вчені зібрали групу з кількох сотень добровольців і підібрали набір з популярних у мережі відеороликів і анекдотів, в яких герої потрапляють в безглузді ситуації і здійснюють відверто тупі вчинки.

Оценка тупости поступка зависит от уровня ожиданий наблюдателя, поэтому детей в тупости обвиняют реже
Оценка тупости поступка зависит от уровня ожиданий наблюдателя, поэтому детей в тупости обвиняют реже Фото:

Учасникам дослідження було запропоновано оцінити в кожному випадку, чи є поведінка людини тупою і дати характеристику природі цієї тупості. Вчені таким чином намагалися визначити, що ж саме люди розуміють під словом «тупість» і наскільки загальним є це поняття для людей різного культурного та матеріального рівня.

Отримані матеріали дозволили дійти висновку, що уявлення про тупість збігаються приблизно у 90% учасників дослідження. У переважній більшості випадків випробовувані називали одну з трьох причин тупої поведінки героїв анекдотичних ситуацій: надмірна самовпевненість, брак контролю і брак концентрації.

Під надмірною самовпевненістю люди зазвичай розуміють поведінку, яку найпростіше охарактеризувати як «я думав, що у мене вийде, але у мене не вийшло», пояснює Балаш.

Брак контролю призводить до надмірної самовпевненості. У таких випадках людина розуміє, що їй не варто чогось робити, але все ж ризикнула».

І нарешті брак концентрації уваги призводить до того, що людина чогось не помічає і потрапляє в дурну ситуацію.

За словами Балаша, спостереження за поведінкою учасників дослідження дозволили зробити висновок, що всі вони вважають абсолютно нормальним, коли тупі вчинки здійснюють люди з високим інтелектом.

Також вчені дійшли висновку, що саме по собі визначення вчинку як тупого більшою мірою залежить від того, наскільки високим був рівень очікування спостерігача. Іншими словами, якщо на початку анекдотичного ролика в кадрі з'являється маленька дитина, то що б вона не робила, назвати її тупою ризикнуть небагато. А якщо героєм ролика є доросла людина, яка робить щось безглузде, шансів, що її назвуть тупою, набагато більше.

Теперь ученые собираются выяснить, почему чужая тупость вызывает у людей смех
Теперь ученые собираются выяснить, почему чужая тупость вызывает у людей смех Фото:

Визначення тупості — це завжди погляд збоку, відзначають дослідники. Спостерігач рідко ставить себе на місце того, за ким спостерігає, тому виносить вердикт «тупий», не розуміючи, які саме обставини змусили «тупого» діяти саме так, а не інакше.

Характерним прикладом є харизматичний і самокритичний Білл Гейтс, зазначають дослідники. Гейтс, засновник найбільшої в світі софтверної компанії неодноразово публічно називав себе тупим через свою нездатність вивчити хоча б одну іноземну мову.

З точки зору людини, яка володіє більше ніж однією мовою — а на планеті таких не менше 1 млрд — Гейтс, один з найбагатших людей планети — і справді може вважатися тупим, констатують дослідники.

Імунітету від тупості немає ні в кого, роблять висновок угорські вчені. Вони збираються тепер зосередитися на дослідженні когнітивних функцій, які задіюються, коли одні люди спостерігають за поведінкою інших і дають їм оцінку.

Наприклад, цікаво з'ясувати, чому люди вважають чужу тупість смішною, констатує Балош. Адже незважаючи на популярність голлівудських комедій та існування Премії Дарвіна, відповіді на це питання у науки досі немає.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X