Теорія Великого пшику. Бразильський фізик висунув парадоксальну гіпотезу про природу Всесвіту

10 січня 2018, 20:02
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Згідно з новою гіпотезою, заснованою на альтернативній теорії про фізику чорних дір, Всесвіт зовсім не зародився в результаті Великого Вибуху, а існував вічно.

Ця гіпотеза, автором якої є Юліано Цезар Сільва Невес, фізик з університету Кампінас (Бразилія), не заперечує, що зараз Всесвіт розширюється, але припускає, що це відбувається зовсім не внаслідок Великого вибуху.

Відео дня

Ніякого Великого Вибуху не було, а отже, наші уявлення про Всесвіт помилкові, припускає автор роботи.

Теорія великого вибуху

Загальноприйнята теорія говорить, що близько 13,7 млрд років тому сталося якась подія, умовно іменована Великим Вибухом. Внаслідок цієї події з сингулярності – точки нескінченної щільності і гравітації – і виник наш Всесвіт.

Відповідно до цієї теорії, яка домінує в науці вже більш ніж півстоліття, до цієї події ні простір, ні час не існували.

Далі, свідчить теорія, Всесвіт в одну мить пережив колосальний ріст, і відтоді безперервно розширюється у всіх напрямках. Чим далі знаходиться об'єкт спостереження від спостерігача, тим швидше він віддаляється. З цього фізики роблять висновок, що мова йде не просто про рух об'єктів у просторі, але і про розширення самого простору.

Розширення Всесвіту - один з основних аргументів на користь теорії Великого вибуху

Розширення Всесвіту - один з основних аргументів на користь теорії Великого вибуху Фото:

Є і ще один фактор, який свідчить на користь теорії Великого Вибуху. Це фонове мікрохвильове випромінювання, яке, як вважається, є залишковим наслідком цього явища.

Це випромінювання можна спостерігати в усіх частинах Всесвіту і у нього немає єдиного джерела.

Вчені припускають, що це випромінювання почало поширюватися через приблизно 380 тис. років після Великого Вибуху – саме в той період, коли почали формуватися атоми.

Однак, ніяких прямих доказів існування сингулярності до Великого Вибуху немає. І поки немає навіть припущень про те, за допомогою яких інструментів можна було б отримати такі докази.

А Сільва Невес, дослідник в області математики і статистики в університеті Кампінас (Бразилія), у своїй роботі передбачає, що Великого Вибуху і зовсім могло не бути.

"Великий Вибух і первісна сингулярність – це лише спекуляція", – вважає Сільва Невес.

За його словами, існує безліч даних і спостережень в космології, які підтримують гіпотезу про те, що Всесвіт пережив період швидкого розширення. Але немає ніяких прямих свідоцтв того, що це розширення почалося з точки сингулярності.

Вселенська мінливість

У своїй роботі Сільва Невес пропонує альтернативну космологічним моделям, яка пояснює процеси, що відбуваються у Всесвіті, без Великого вибуху.

Бразильський фізик спирається на давню концепцію "циклічної космології". Ця концепція існує вже багато десятиліть і має безліч завзятих прихильників (одним з них був, до речі, Альберт Ейнштейн). В її основі – припущення про те, що Всесвіт дійсно розширюється, але це розширення – аж ніяк не наслідок якогось "вибуху", а лише частина звичайного життєвого циклу Всесвіту. Тобто Всесвіт просто переживає цикли стиснення і розширення. І ці цикли плавно змінюють один одного немов фази припливу-відпливу на морському березі.

Революційність роботи Сільва Невеса в тому, що він об'єднує цю класичну альтернативну теорію з альтернативною фізикою чорних дір.

Прийнято вважати, що в кожній чорній дірі є точка "нескінченної щільності", подібна до точки сингулярності, що існувала до Великого вибуху, міркує Невес.

Однак, на папері точки з нескінченною масою і щільністю уявити набагато легше, ніж в реальності. Згідно із Загальною теорією відносності, в точці сингулярності звичайні закони фізики не діють, що і дозволяє вирішувати всі виникаючі по ходу цих роздумів головоломки.

Сільва Невес спирається, зокрема, на роботу американського фізика Джеймса Бардіна, який у 1968 році запропонував концепцію "звичайної" чорної діри, яка не має в середині точки "нескінченної щільності і маси". Така чорна діра математично можлива, припускав Бардін, якщо її маса не є константою, а залежить від відстані між кордонами чорної діри і її центром.

За словами Сільва Невеса, він вибудовує свою космологічну модель на концепції "звичайних" чорних дірок. Раз чорні діри можуть існувати без сингулярності, то і розширення Всесвіту теж можливо без неї, міркує бразильський фізик. Втім, відзначаючи, що його розрахунки поки є умоглядними.

"На поточний момент немає ніяких емпіричних доказів на користь цієї гіпотези, – констатує Сільва Невес. – Однак, у гіпотези про первісну сингулярність теж немає доказів".

Проте, у бразильського фізика є припущення про те, як можна відшукати докази його гіпотези.

Якщо Всесвіт і справді нескінченний, як припускає сьогодні більшість вчених, то десь і сьогодні існують залишкові свідоцтва попередніх фаз існування Всесвіту.

Простіше кажучи, якщо сьогодні Всесвіт розширюється, значить, раніше він стискався, передбачає Сільва Невес. А значить, в якихось його областях досі існують чорні діри і гравітаційні хвилі з "попередньої фази".

Робота Сільва Невеса отримала досить теплий прийом в науковому світі.

Так, Гонзало Олма, астрофізик з Університету Валенсії (Іспанія), вважає, що гіпотеза бразильця в цілому математично цілком можлива. Хоча і поки не має підтримки у вигляді реальних наукових спостережень.

Інші теорії

Робота Сільва Невеса – далеко не перша спроба запропонувати альтернативу теорії Великого вибуху.

Свого часу Альберт Ейнштейн високо оцінював роботи фізика Фреда Хойл, який запропонував теорію "стаціонарного Всесвіту". На думку Хойла, Всесвіт може розширюватися безкінечно, за умови постійного виникнення нової матерії в результаті спонтанної генерації.

Є й інші гіпотези. Деякі з них можуть відверто налякати непідготовлену людину. Наприклад, гіпотеза про те, що Всесвіт є тривимірним міражем на обрії подій зірки, що падає в чорну діру.

Є й теорія про дзеркальні Всесвіти, про електричну природу зірок, про те, що гравітація – електромагнітний феномен.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X