Теорія великого вибуху. Що означає катастрофа Falcon 9 для майбутнього Ілона Маска і SpaceX

2 вересня 2016, 06:36
Ракета-носій Falcon 9 із супутником компанії Facebook на борту вибухнула на стартовому майданчику ще до зльоту. Що сталося? І якими можуть бути наслідки для приватного освоєння космосу і компанії SpaceX?

У Space X і раніше було безліч невдач. Найбільше – під час довгої епопеї зі спробами посадити Falcon 9 на плавучу платформу.

Однак, те, що сталося вранці 1 вересня на стартовому майданчику у Флориді, поза всякими порівняннями з попередніми невдачами.

Відео дня

Що сталося?

Як раніше повідомляло НВ, спочатку ЗМІ дізналися про те, що на стартовому майданчику прогримів вибух, який знищив ракету Falcon 9. Ракета мала вивести на орбіту супутник ізраїльської компанії Spacecom, який повинен був допомогти Facebook забезпечити інтернетом африканські країни.

Спочатку журналісти припускали, що ракета вибухнула під час старту. Але пізніше в інтернеті з'явилося відео того, що сталося. З'ясувалося, що вибух стався на етапі передстартового тестування ракети.

Безпосередньо перед запуском інженери перевіряють всі системи ракети з метою встановлення відсутності проблем.

Очевидно, що цього разу вони були.

Що вибухнуло?

Відео дозволяє визначити, що вибух стався у верхній третині ракети.

Це дозволяє вже зараз – до оголошення підсумків розслідування – припустити, що джерелом вибуху були або паливний бак другого ступеня ракети (у ньому містився рідкий кисень) або паливний бак комунікаційного супутника, який ракета повинна була вивести на орбіту. В її баку містився гідразин.

Чому це сталося?

Розслідування покаже, що стало джерелом вибуху. Цей момент має принципове значення для компанії SpaceX і репутації Маска.

Якщо вибух стався в баку Falcon 9, значить, у SpaceX – великі проблеми. У 2015 році одна з ракет компанії вибухнула незабаром після запуску з тієї ж причини.

Якщо ж вибух пов'язаний з супутником, який ракета повинна була вивести на орбіту, то безліч запитань піде до компанії Spacecom.

Ракета должна была вывести на орбиту коммуникационный спутник по заказу Facebook. Суптник предназначался для обеспечения интернетом бедных стран Африки
Ракета должна была вывести на орбиту коммуникационный спутник по заказу Facebook. Суптник предназначался для обеспечения интернетом бедных стран Африки Фото:

Що це може означати для SpaceX?

Якщо вибух стався в другому ступені Falcon 9, у Маска можуть бути серйозні проблеми. Мати репутацію компанії, ракети якій вибухають при старті, знищуючи дороге обладнання, для SpaceX вкрай невигідно.

Це може перекреслити фактично все, чого Маск домігся в освоєнні космосу в останні роки.

Але на цей момент Маска повинна турбувати й інша проблема. До кінця 2016 року у SpaceX заплановано ще дев'ять стартів. Це досить насичений розклад, який зараз, вочевидь, доведеться переглянути, вважає Джон Логсдон. експерт з космічної безпеки з університету Джоржда Вашингтона.

У той же час, якщо розслідування буде швидким і однозначно вкаже, що причиною вибуху стала не сама ракета, а її вантаж, то шкода репутації SpaceX буде мінімальною. У такому разі стартовий розклад компанії не постраждає, переконаний Нік Стонтон, оглядач Wired.

Если выяснится, что взрыв произошел по вине SpaceX, контракты компании с NASA и другими заказчиками могут оказаться под угрозой срыва
Если выяснится, что взрыв произошел по вине SpaceX, контракты компании с NASA и другими заказчиками могут оказаться под угрозой срыва Фото:

За його словами, очевидно, що зараз дії комісії з розслідування та її висновки будуть перебувати під пильною увагою менеджерів та юристів багатьох компаній, які збиралися довірити SpaceX виведення на орбіту своїх вантажів у майбутньому. Йдеться про багатомільярдні контракти, ніхто не хоче ризикувати, підкреслює Стонтон.

Зрозуміло, неймовірно стурбований і сам Маск. Одне діло, невдачі при тестових запусках, які приносили збитки тільки самій SpaceX. Інша справа – катастрофи, в яких гине обладнання вартістю в сотні мільйонів доларів.

Про ступінь стурбованості клієнтів свідчить, приміром, тон Марка Цукерберга, який вже прокоментував те, що трапилося.

Маск також не відмовчується. Він як завжди активний у Twitter. Зокрема, він відповів на запитання одного з користувачів про те, що сталося б, якби під час такого вибуху вантажем ракети Falcon 9 був би не супутник, а космічний корабель Dragon з людьми на борту. Маск відповів, що Dragon вцілів би.

Більше того, у своєму твіті Маск назвав те, що трапилося не вибухом, а «спалахом».

Маск уверен, что будь на борту ракеты корабль с людьми, никто бы не пострадал
Маск уверен, что будь на борту ракеты корабль с людьми, никто бы не пострадал Фото:

За словами Логсдона, якщо невдача сталася з вини SpaceX, компанія може серйозно постраждати (її акції вже впали в ціні на 9% за один день), але це не означає, що постраждає весь приватний космічний сектор.

Крім Маска є безліч інших бізнесменів, які активно намагаються вторгнутися в сферу, яка раніше була монополізована державними компаніями, такими як NASA або Роскосмос.

Конкуренція тут висока, і якщо SpaceX – досі найуспішніший космічний «приватник» – посунеться, то це буде шансом для інших відірвати свій шматок пирога.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X