Темний вихор. Астрономи вперше зафіксували формування бурі на Нептуні

26 березня 2019, 22:01
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Учені вперше змогли поспостерігати за народженням Великої темної плями - атмосферного вихору на Нептуні.

В кінці минулого року астрономи виявили шостий відомий темний вихор на Нептуні. На цей раз, однак, вченим вдалося вести хроніку утворення цього закрученого шторму протягом декількох років, повідомляє Gizmodo.

Відео дня

Новий темний вихор на Нептуні був виявлений в даних телескопа Хаббл, зібраних восени 2018 року. Це найбільший шторм, що з'явився на планеті з часу польоту апарату Voyager 2 в 1989 році.

Вперше шторм виявили в північній півкулі планети в вересні 2018 року, коли в довжину він становив 11 000 км, а в ширину - близько 5 000 км. У листопаді фахівці зафіксували, що шторм рухався по полюсу Нептуна зі швидкістю 972 км / год.

"Всі попередні темні плями були виявлені повністю сформованими, без будь-яких спостережень, з якими можна було б порівняти результати до відкриття. У цьому випадку у нас є дані Хаббла за кілька років до того, як ми побачили нове місце. Слідуючи тому, ми можемо бачити натяки на висотні хмари в цій області в ті ранні роки", - розповіла Емі Саймон, вчений з Центру космічних польотів імені Годдарда.

Висотні хмари на Нептуні складаються з кристалів метанового льоду, які надають їм яскравий білий відтінок. На думку фахівців, вони схожі з лінзоподібними хмарами, які покривають високі гори на Землі.

"Звичайно, кожна висотна хмара не вказує на новий шторм, але це говорить нам про те, що щось порушувало атмосферу, перш ніж ми змогли побачити новий шторм. Вважається, що ці високі хмари подібні до хмар, які утворюються, коли повітря піднімається над горою", - підкреслила Емі Саймон.

За оцінками дослідників, швидкість вітру на дні темного вихору майже в чотири рази вище, ніж на поверхні. Вітри на глибині рухаються зі швидкістю 100 метрів на секунду, що можна порівняти з Великою червоною плямою Юпітера. Але на відміну від шторму Юпітера, який відносно нерухомий, темні вихори на Нептуні дрейфують через широти. Зрештою, сильний вітер призводить до того, що шторми розпадаються і зникають.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X