Темні справи. Голландський фізик запропонував теорію, яка перевертає уявлення про Всесвіт

15 листопада 2016, 20:01
Жодної темної матерії немає. Вона була придумана фізиками XX століття для того, щоб заткнути дірку в наших уявленнях про світ, стверджує експерт з теорії струн Ерік Верлінде. Насправді Всесвіт влаштований набагато простіше і логічніше

Темна матерія називається темною не тому, що вченим щось відомо про її колір. А скоріше тому, що це "темна конячка" в сучасній науці.

Ніхто не знає, що це. Більше того, досі нікому не вдавалося підтвердити, що вона дійсно існує.

Відео дня

Її придумали-то, власне, лише для того, щоб пояснити розбіжність між нашими уявленнями про прискорення розширення Всесвіту і видимої маси матерії. Простіше кажучи, маси матерії у Всесвіті, яка спостерігається нами, недостатньо для того, щоб пояснити, яка сила утримує зірки в галактиках по мірі їх розбігання в різні сторони.

Эрик Верлинде считает, что современная физика неправильно понимает гравитацию

Эрик Верлинде считает, что современная физика неправильно понимает гравитацию Фото:

Прихильники гіпотези про темну матерію вважають, що вона "тягне" на 80% маси всієї матерії у Всесвіті. Або навіть більше. Деякі адепти цієї теорії називають цифру 95%. І цим пояснюється наявність необхідних гравітаційних сил, які утримують разом цілі галактики.

А отримати докази її існування досі не виходило, оскільки темна матерія взаємодіє з реальним світом тільки на рівні гравітації. У сучасної науки немає достатньо точних засобів моніторингу, щоб зафіксувати настільки слабку взаємодію.

Але Ерік Верлінде, фізик з Амстердамського університету, переконаний, що знайти підтвердження існування темної матерії неможливо зовсім не через проблеми з обладнанням. А тому, що жодної темної матерії немає.

Нова теорія гравітації

Верлінде, відомий експерт в області теорії струн, переконаний, що саме виникнення ідеї про темну матерію є результатом нашого нерозуміння природи гравітації. Він висунув гіпотезу, яка пояснює, як галактики взаємодіють насправді.

"У великих масштабах гравітація працює зовсім не так, як передбачав [Альберт] Ейнштейн", - констатує Верлінде.

Через ту просту причину, що гравітація зовсім не є однією з фундаментальних сил природи, стверджує вчений. Вона не є постійною силою і виникає лише тоді, коли відбуваються зміни в інформації, яка зберігається в структурі простору-часу.

У цьому місці своєї теорії Верлінде запозичує елементи теорії голографічного всесвіту, підкреслює науковий оглядач Брайан Нелсон. За його словами, хоча тут є щось фантастичне в дусі Матриці, все ж теорія виглядає цілком обґрунтованою.

Верлінде стверджує, що гравітація в звичному розумінні - це ілюзія. "Не в тому сенсі, що всі речі падають, - пояснював фізик. - А в тому сенсі, що на макроскопічному рівні гравітації спочатку немає, але її можна отримати. Я називаю це "появою".

Некоторые эксперты считают, что Верлинде смог удачно развить идеи Эйнштейна
Некоторые эксперты считают, что Верлинде смог удачно развить идеи Эйнштейна Фото:

У своїй новій роботі Верлінде поглиблює і розширює свою теорію. Він проводить паралелі між гравітацією і температурою. "Ви відчуваєте температуру кожного дня, але насправді, якщо задуматися про рух молекул, то поняття температури зникне, - пояснює Верлінде. - Залишиться лише характеристика енергії молекул".

Так і гравітація, переконаний учений. Вона з'являється лише як наслідок певних обставин.

Парадокси не потрібні

За словами Верлінде, нинішня теорія гравітації в більшості випадків здається цілком робочою. Але вчені вже не раз стикалися з тим, що її складно узгодити з поведінкою найдрібніших частинок, поведінка яких описується квантовою фізикою.

Іншими словами, дві найважливіші теорії сучасної фізики суперечать одна одній, а отже, не можуть одночасно бути правдою, констатує науковий оглядач Ієн Джонстон.

Робота Верлінде покликана вирішити це протиріччя.

"Ми, можливо, стоїмо на краю нової наукової революції, яка докорінно змінить наші погляди на простір, час і гравітацію", - переконаний голландський фізик.

Верлінде знайшов важливий ключ для нашого наступного прориву у фізиці

Верлінде підкреслює, що теорія про темну матерію виникла лише як засіб знайти якесь пояснення тому, що структура галактик і галактичних кластерів не розпадається. І переконаний, що розглядаючи гравітацію як виникаюче, а не постійне явище, можна пояснити побудову Всесвіту і без жодної темної матерії.

Науковий світ покищо ставиться до роботи Верлінде досить насторожено. Але деякі експерти вважають, що у неї є світле майбутнє.

Теорія Верлінде хороша тим, що з легкістю проходить умоглядний тест Бритви Оккама - принципу, згідно з яким найпростіше рішення завжди є найправильнішим, констатує Нелсон. Оглядач також підкреслює, що теорія голландського фізика не вступає в пряме протиріччя з квантовою фізикою.

"Кожен, хто працює в галузі теоретичної фізики, намагається поліпшити ідеї [Альберта] Ейнштейна, - говорить професор Прінстонського університету Роберт Дийкграаф. - Мені здається, Верлінде знайшов важливий ключ для нашого наступного прориву у фізиці".

Читайте також: Неможливий двигун. NASA полетить на Марс за допомогою установки, яка порушує закони фізики

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X