Якось у нашій галактиці. Чи допоможе орбітальний телескоп James Webb дістати відповідь на головне питання про Всесвіт?

30 січня, 06:50
НВ Преміум
Телескоп будували понад 20 років. (Фото:REUTERS/Kevin Lamarque/File Photo)

Телескоп будували понад 20 років. (Фото:REUTERS/Kevin Lamarque/File Photo)

Чи зможе людство за допомогою орбітального телескопа James Webb вартістю $10 млрд, який будували понад 20 років, дістати відповідь на головне питання про Всесвіт?

«Запуск телескопа James Webb заплановано цього року. І так буде щорік». Цей жарт став традиційним у NASA багато років тому. Орбітальний телескоп, покликаний прийти на зміну легендарному Hubble, виявився таким довгобудом, що багато астрономів узагалі не вірили, що James Webb колись стане реальністю.

Відео дня

Однак наприкінці 2021 року, саме на католицьке Різдво, James Webb було запущено з космодрому у Французькій Гвіані за допомогою ракети-носія Ariane 5. Тепер найпотужніша космічна обсерваторія, яку будь-коли створювало людство, досягла місця «несення служби», це трапилося 24 січня. А перші наукові дослідження розпочнуться вже влітку.

Очікування вчених щодо James Webb дуже великі. Технічно новий телескоп перевершує старенький Hubble, який вирушив на орбіту на початку 1990‑х, приблизно так, як сучасні айфони відрізняються від того айфона, який у 2007 році показав Стів Джобс.

Досить сказати, що у Hubble площа основного дзеркала становила 2,4 м, у той час як James Webb оснащено конструкцією з 18 дзеркал, площа яких сумарно більша у 6,25 разу. До того ж James Webb працюватиме набагато далі від Землі, що дасть його обладнанню додаткові переваги.

Вважається, що James Webb дозволить нам краще зрозуміти природу Всесвіту, проаналізувати його розвиток від самого Великого вибуху, відкрити нові екзопланети та дізнатися більше про вже відомі, простежити еволюцію галактик і зоряних скупчень і в такий спосіб переосмислити наші уявлення про роль темної матерії.

«Це нова ера в астрономії», — заявляє Мартін Барстоу, американський астроном, який брав участь у створенні James Webb. За його словами, нова орбітальна обсерваторія цілковито змінить наші уявлення про те, як влаштовано Всесвіт, і про те, яке місце в ньому посідаємо ми самі.

ГРАНДІОЗНИЙ ПРОЄКТ: Американський вчений Мартін
Барстоу брав участь у створенні телескопа James Webb
і називає його новою ерою в астрономії (Фото: Jonathan Oldfield)
ГРАНДІОЗНИЙ ПРОЄКТ: Американський вчений Мартін Барстоу брав участь у створенні телескопа James Webb і називає його новою ерою в астрономії / Фото: Jonathan Oldfield

Але є ще одне питання, що стоїть на порядку денному в сучасній науці й чекає внеску від James Webb, упевнений відомий американський астроном Сет Шостак. І це питання — пошуки життя у Всесвіті.

Шостак з 2001 року очолює проєкт SETI, спрямований на виявлення позаземного життя. На його думку, людство ще ніколи не мало такого потужного інструменту, який дозволив би наблизитися до заповітної мети — зрозуміти, чи самі ми у Всесвіті.

І James Webb уже встиг серйозно потішити вчених, хоч наукова апаратура ще не почала працювати.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X