Амбітні плани. У NASA розповіли, чим займатиметься телескоп Джеймса Вебба у перший рік роботи

27 травня 2022, 15:34
Порівняння Землі, Нептуна та двох екзопланет, які вивчатиме телескоп Джеймса Вебба цього року (Фото:NASA, ESA, CSA, Dani Player (STScI)

Порівняння Землі, Нептуна та двох екзопланет, які вивчатиме телескоп Джеймса Вебба цього року (Фото:NASA, ESA, CSA, Dani Player (STScI)

Найсучасніша і найпотужніша космічна обсерваторія вийшла на фінішну пряму випробувань. Усього за кілька тижнів їй доведеться взятися за роботу — і NASA розповіло, у чому вона полягатиме.

Серед досліджень, запланованих на перший рік, вивчення двох гарячих екзопланет, класифікованих як «суперземлі» через їх розмір і кам'янистий склад: покриту лавою 55 Cancri e і безповітряну LHS 3844 b. Дослідники тренуватимуть високоточні спектрографи Вебба на цих планетах, щоб зрозуміти геологічну різноманітність планет по всій галактиці та еволюцію скелястих планет на зразок Землі.

Відео дня

55 Cancri e обертається на відстані менше 1,5 мільйона миль від своєї сонцеподібної зірки (одна двадцять п'ята частина відстані між Меркурієм і Сонцем), роблячи один оборот менш ніж за 18 годин. Оскільки температура поверхні набагато вища за точку плавлення типових породоутворюючих мінералів, вважається, що денна сторона планети вкрита океанами лави.

Фахівці NASA хочуть вивчити кліматичні особливості планети, отримавши за допомогою телескопа дані про зміни дня та ночі. Також вони зацікавлені дізнатися про особливості хімічного складу атмосфери планети.

"У 55 Cancri e може бути щільна атмосфера, в якій переважають кисень або азот", - пояснив Реню Ху з Лабораторії реактивного руху НАСА в Південній Каліфорнії.

LHS 3844 b є своєрідною протилежністю 55 Cancri e. Це холодна планета, поверхня якої не може розплавитися через те, що її зірка занадто мала. Вчені не розраховують побачити тут перспективну для життя атмосферу, але їм цікаво провести аналіз твердої породи, з якої складається LHS 3844 b.

Для цього планується застосувати спектроскопію. «Різні типи гірських порід мають різні спектри, — пояснила Лаура Крейдберг із Інституту астрономії Макса Планка. — Неозброєним оком видно, що граніт за кольором світліший за базальт. Існують аналогічні відмінності в інфрачервоному світлі, що відбивається від каміння».

Команда Крейдберга використовуватиме MIRI для захоплення спектра теплового випромінювання денної сторони LHS 3844 b, а потім порівняє його зі спектрами відомих гірських порід, таких як базальт і граніт, щоб визначити їх склад поверхні планети. Якщо вона вулканічно активна — спектр також може показати наявність слідових кількостей вулканічних газів.

Показати ще новини
Радіо NV
X