У США довели реальність телепатії. Що це означає для всіх нас - фото

У США довели реальність телепатії. Що це означає для всіх нас

30 жовтня 2019, 20:00

Коротко:

 чи можна читати думки людини на відстані

— як вчені об'єднують думки кількох людей

— що таке нейрокомп'ютерний інтерфейс

З середини минулого століття різні вчені намагаються розшифрувати думки людини. Дослідники з США змогли витягти деякі сигнали з мозку своїх піддослідних і навіть передати їх іншим людям. У перспективі такі технології дозволять людям подумки спілкуватися один з одним і управляти різними електронними пристроями.

Відео дня

МЛизок людини є найбільшим відносно розміру тіла в порівнянні з іншими тваринами. Відповідно, людина — це найрозумніша істота на Землі. Одна з головних ознак нашого інтелекту — здатність спілкуватися за допомогою мови. Понад шість мільйонів років тому ми почали еволюціонувати зі спілкування жестами і примітивними звуками, з часом створивши складну систему мовних груп, прислівників, діалектів і т. д.

Останні 200 років мову стали оцифровувати за допомогою телеграфу, радіо, телебачення і, звичайно, інтернету. Сьогодні вашу мову, як і будь-яку іншу інформацію, можна за лічені миті передати в будь-яку точку планети за допомогою різних гаджетів. Але вчені планують піти далі та зробити так, щоб ми могли спілкуватися один з одним, просто передаючи думки на відстані. До повноцінної телепатії ще далеко, але деякі кроки в цьому напрямку вже зроблено.

Як можна спілкуватися за допомогою думок?

Naomi Lai

Фото: Naomi Lai

О дним з піонерів сфери «читання думок» є бразильський учений Мігель Ніколеліс, який у своєму дослідженні імплантував електроди в мозок кількох щурів і створив інтерфейс brain-to-brain  англ. мозок-мозок). Ніколеліс називає свій винахід «органічним комп'ютером», який дозволяє живим тваринам діяти спільно, об'єднуючи електричні імпульси в їх мозку як в єдиній мікросхемі.

Піддослідні щури навчилися синхронізувати електричну активність своїх нервових клітин, ніби створюючи один спільний мозок. Кілька тварин, об'єднаних в одну мережу, могли розрізняти два різних зовнішніх електричних подразника, і робили це краще, ніж одна особина самостійно.

Нещодавно інші вчені з Вашингтонського університету й Університету Карнегі-Меллона спробували провернути подібне з мозком людини за допомогою системи BrainNet. Ні, ніякі електроди в мозок людям поки не імплантували. Замість цього до голів піддослідним прикріпили електроенцефалографи, які зчитують електричну активність їхнього мозку.

Експеримент передбачав, що три людини, перебуваючи в окремих кімнатах, повинні тільки за допомогою сили думки передати один одному сигнали, щоб помістити певний об'єкт у відеогрі в необхідний для нього отвір (щось подібне до спрощеного Тетрісу). Двоє з цих людей — відправники сигналу — бачили, як потрібно повернути об'єкт, щоб він помістився в отвір, і передавали дані одержувачу, який не бачив отвір і повинен був помістити туди об'єкт, покладаючись тільки на сигнали від своїх відправників.

Коли відправники хотіли передати сигнал про те, що об'єкт потрібно повернути — їм потрібно було сконцентрувати увагу на спалаху, що блимає часто. Якщо повертати об'єкт не потрібно — їм слід було сконцентруватися на спалаху, який блимає рідко. Різна частота миготіння спалахів по-різному впливала на мозкову активність відправників, і, через електроенцефалограф і спеціальне комп'ютерне забезпечення, ці сигнали відправляли на екран одержувачу.

nature.com
Фото: nature.com

Якщо на комп'ютері з'являлися світлові спалахи — одержувач повинен був повернути об'єкт у відеогрі через електроенцефалограф за таким же принципом, — подивившись на одну з точок на екрані. Якщо сигнали від відправників не надходили — потрібно було подивитися на іншу точку і залишити об'єкт в такому ж становищі.

Пізніше дослідники ускладнили експеримент і спробували об'єднати мозкові імпульси групи з п'яти людей. До сигналів відправників також додали деякі шуми, щоб одержувач навчався покладатися тільки на найбільш чіткий і надійний сигнал. У роботі зазначено, що такий процес імітує соціальні мережі.

«Ми виявили, що, як і звичайні соціальні мережі, BrainNet дозволяє одержувачам вчитися довіряти відправнику, який в цьому випадку більш надійний, грунтуючись виключно на інформації, що передається безпосередньо в його мозок. Наші результати визначають шлях до майбутніх brain-to-brain інтерфейсів, які дозволять людям спільно вирішувати проблеми, використовуючи "соціальну мережу" підключених мізків», — пишуть автори дослідження.

У перспективі такі технології дозволять використовувати мозок людини більш ефективно, передавати інформацію силою думки і навіть управляти іншими істотами. Незважаючи на те, що подібні системи поки дуже примітивні, деякі вчені вже побоюються, що їх розвиток може викликати багато етичних розбіжностей. Мовляв, через деякий час ми можемо прийти до того, що відправник сигналу буде здатний впливати на одержувача, а думки людини втратять приватність, оскільки їх оброблятимуть нові електронні пристрої.

Тим часом, одна з компаній Ілона Маска — Neuralink — пішла іншим шляхом: замість того, щоб навчитися розшифровувати думки людей, в Neuralink працюють над пристроями, які в перспективі можуть розширити можливості людини. На відміну від досліджень американських вчених, фахівці з Neuralink планують імплантувати в мозок людини зчитувальний імплант.

Що робить Neuralink?

ru.gecid.com

Фото: ru.gecid.com

К омпанія Neuralink розробляє технології об'єднання цифрових систем і мозку людини. Кілька місяців тому Ілон Маск разом зі своїми підопічними вперше публічно представили пристрій, над яким вони працювали останні три роки.

На відміну від матеріалів, які зараз використовуються в нейрокомпютерних інтерфейсах для створення протезів і сенсорів, що зчитують сигнали мозку, в Neuralink збираються об'єднати мозок людини з комп'ютером через тонкі полімерні нитки. Ці нитки можуть передавати великі обсяги інформації і при цьому, як заявляють в Neuralink, не будуть шкодити мозку людини, оскільки вони рухливі і можуть адаптуватися до зміни положення мозку.

Подібно до електродів, які Мігель Ніколеліс вживляв у мозок своїх піддослідних щурів, — мозковий імплант Neuralink передбачає передачу інформації через 3072 мікроелектрода за рахунок масиву з 92 полімерних ниток. За заявленими показниками передачі інформації ця система в сотні разів потужніша, ніж будь-які інші нейрокомп'ютерні інтерфейси для управління протезами і т. д.

У компанії Ілона Маска планують імплантувати електроди в мозок людини за допомогою «нейрохірургічного робота», який зможе автоматично встановлювати до шести гнучких полімерних ниток (192 електрода) за хвилину. Пристрій схожий на мікроскоп з щупальцями замість лінзи.

Зараз Neuralink тестує свою систему на лабораторних щурах. Поки, чіп, приєднаний до 92 полімерних ниток може передавати інформацію тільки через кабель, — компанія використовує стандартний порт підключення USB-C. Але, в перспективі, розробники планують створити бездротове підключення, яке дозволить зчитувати мозкові імпульси подібно до Wi-Fi-сигналу.

Бездротовий сенсор планують розмістити за вухом людини, і ним можна буде керувати за допомогою програми на смартфоні. Компанія ще не отримала дозвіл на використання свого пристрою від Управління санітарного нагляду США, але, за словами Ілона Маска, незабаром вони почнуть проводити експерименти з вченими зі Стенфордського університету, і встановлять свою систему першому пацієнту до кінця наступного року.

Маск також заявив, що мавпа вже навчилася керувати комп'ютером за допомогою свого мозку, і кінцевою метою Neuralink є об'єднання мозку людини з системами штучного інтелекту.

Коли гаджетами можна буде керувати силою думки?

Carlos Gonzalez

Фото: Carlos Gonzalez

Н асправді, вже сьогодні. Крім просунутих протезів для людей з обмеженими можливостями, існують і безпосередньо вживлені в мозок пристрої. Володар одного з таких — перший у світі офіційно визнаний кіборг, британський художник Нейл Харбіссон. В голову Харбіссона вбудовано антену, яка допомагає йому визначати кольори: електронний пристрій зчитує вібрації кольорів і передає певний.

Біочіп Нейла Харбіссона навіть підключено до інтернету і дозволяє йому «відчувати» кольори з певних передавачів по всьому світу. «Мене зараз можна фізично хакнути — і немає законів, які б захистили мене від цього. Але ж це можна вважати фізичним нападом. Хоча за ці роки мене зламали тільки раз. Хтось надіслав мені колір без дозволу, але мені це навіть сподобалося. Та наступного разу все може бути набагато гірше. Тому нам потрібні закони, що захищають кібернетично модифікованих людей», — розповідав Харбіссон в інтерв'ю НВ.

За даними аналітичної групи Juniper Research, до 2030 року поставки пристроїв з нейрокомп'ютерним інтерфейсом досягнуть 25,6 млн, в порівнянні з 350 тис. пристроїв у 2019-му. Експерти прогнозують, що подібні пристрої вийдуть далеко за рамки експериментального використання в медицині, і піднімуть користувацький досвід на абсолютно новий рівень.

«Такі пристрої пропонуватимуть можливість керування сценаріями віртуальної реальності; на думку аналітиків, вони покращують користувацький досвід і рівень занурення, а також потенційно зможуть виконувати оздоровчі функції, такі як підтримка керованої медитації і поліпшення якості сну», — писав головний редактор видання ZDNet UK Стів Рейнджер.

Нещодавно вчені з Каліфорнійського університету в Сан-Франциско навіть створили пристрій, який дозволяє переводити думки людини в текст в режимі реального часу. Щоправда, поки вони навчилися зчитувати лише певні речення. «Це вперше, коли такий підхід використовується для визначення вимовлених слів і фраз. Важливо пам'ятати, що ми досягли цього, використовуючи досить обмежений словниковий запас, але в майбутніх дослідженнях ми сподіваємося підвищити гнучкість і точність того, що ми можемо перекласти», — говорили автори дослідження.

Так що час, коли ми навчимося читати думки інших людей і спілкуватися таким чином — не за горами. Залишилося лише вигадати технології, які дозволять захистити наше мисленнєве спілкування від зайвих очей, а точніше — зайвих мізків.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Діліться матеріалом
Радіо НВ
X