Стародавні мисливці. Танення льодовиків у Норвегії дозволило знайти давні стріли та інструменти загонщиків

23 лютого 2022, 10:27

Лід, що тане, оголив наконечники стріл, сліди полювання на північних оленів і гірську стежку в одному з багатьох місць Норвегії, за якими стежить команда археологів проекту Secrets of the Ice.

Під час останнього обстеження території було знайдено п'ять стріл, три з яких із залізними наконечниками. Вони були виявлені на віддаленій внутрішній горі Сандгровскарет.

Відео дня

Гори та крижини в Сандгровскареті не давали укриття для мисливців, тому їх довелося спорудити. 40 таких так званих мисливських навісів — кам'яних стін у формі півкола, за якими ховалися мисливці, були знайдені, коли льодовикові археологи відвідали це місце чотири роки тому.

"Це було велике місце для полювання", - каже археолог Еспен Фінстад.

Мисливські навіси є кам'яними конструкціями, зробленими для того, щоб приховати мисливців і не відлякати північних оленів. Вони знаходяться на висоті 1800-1900 метрів над рівнем моря, тому мисливці тут не мешкали.

"Швидше за все, вони жили в долинах, але явно мали великі мисливські угіддя вище в горах", - каже Фінстад.

Льодовикові археологи виявили кілька таких поселень, що належать до епохи вікінгів та раннього середньовіччя. Археологи також знайшли в Сандгровскареті 32 так звані відлякуючі палиці, які використовувалися при полюванні на оленів.

"Деякі з них лежали в ряд, вказуючи на те, де колись стояла свого роду психологічна огорожа для північних оленів", - пишуть вчені.

Відлякуючі палиці — найпоширеніші знахідки на льоду, що тане в Іннландеті. У деяких місцях їх сотні, у деяких лише кілька. Усього було виявлено понад 1000 таких палиць. Палиці зазвичай мають довжину близько одного метра, до вершини прикріплений рухомий предмет, наприклад, тонкий прапор, який майорить на вітрі.

"Ти принесеш зв'язку цих паличок у гори і, залежно від погоди, вітру та місця, де водяться північні олені, розрахуєш, як краще змусити їх рухатися до мисливських загород, і розставиш ряди цих паличок по льоду", - пояснює Фінстад.

Рух палиць змушував оленів хвилюватися та рухатися у протилежному напрямку.

«Це був спосіб маніпулювати тваринами, щоб вони йшли у тому напрямку, де ви їх чекали з луком та стрілами», — каже Фінстад.

Вчені виявили п'ять стріл, за словами Фінстада, це "маленька колекція". У трьох із них збереглися залізні наконечники стріл. Один з них відноситься до рідкісного типу, і це перша знахідка цього типу наконечника стріли на льоду. Раніше він був відомий лише за єдиною могилою, яка датується приблизно 550-600 роками нашої ери. Два інші наконечники стріл добре відомі з поховань залізної доби.

Дві інші стріли були дуже довгими – до 1 метра – але не мали наконечників. Судячи за формою, вони відносяться до ранніх періодів, ймовірно, 800 р. до н.е.

Кістки та роги північного оленя теж були зібрані, але ще не датовані за допомогою аналізу ДНК.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Дослідження на стоянці Сандгровскарет також виявили давню гірську стежку. Відповідно до місцевої історії, вона використовувалася до 19 століття. Чого археологи не знають, так це того, як далеко йде у минуле використання гірської стежки. Стежка відзначена декількома так званими пірамідами з каменів, невеликими штучними купами каміння, що використовуються для позначення шляху.

«За цими кам'яними пірамідами неможливо сказати, скільки років стежці», — каже Фінстад.

Однак в іншому місці, Лендбреен в Йотунхеймені, лід, що тане, оголив забутий гірський перевал, а також ряд артефактів, що відносяться до залізної доби. І тут археологи знають, що перевал давно забутий і використовується.

Раніше НВ писав, що під час розкопок у Хестнесі в норвезькому муніципалітеті Хайм вчені виявили похоронну камеру, де тисячу років тому поховали жінку в незвичайному вбранні.

Дослідники з Норвезького університету науки та технологій вважають, що жінка була родом із південних областей, а можливо – з території Данії.

Коли з'явилися сліди якоїсь прямокутної конструкції, польовий менеджер Ейстейн Остмо не подумав, що вони знайшли щось цікаве. Навпаки: він вважав, що швидше за все це залишки якогось сучасного нудного артефакту. Але незабаром на поверхні з'явився темний шар ґрунту із жирною текстурою. Це часто сигналізує про останки людського тіла, які довго лежали у землі.

«Це був великий сюрприз. Поблизу не було інших могил. І це було ще більшим сюрпризом, коли могила виявилася чимось, що ми ніколи раніше не бачили у Центральній Норвегії», – каже Остмо.

Показати ще новини
Радіо NV
X