Таблетка від апокаліпсису. Вчені почали експеримент із заморожування Арктики

4 травня 2017, 20:02
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Божевільна на перший погляд ідея заморожування полярних шапок Землі, що тануть, поступово втілюється в життя. Як тестові майданчики вибрані альпійські льодовики

КОРОТКО:

  • Вчені мають намір захистити льодовики, що тануть в літній період, за допомогою штучного снігу
  • Експеримент проходить в Швейцарії, але його метою є перевірка технології для Арктики
  • Подібна технологія запропонована як порятунок арктичної крижаної шапки Землі, що тане
Відео дня

Як раніше повідомляло НВ, в лютому 2017 року група американських учених запропонувала футуристичний проект порятунку арктичних льодів Землі.

Вчені заявили, що точка неповернення вже пройдена, і проста відмова від спалювання викопних видів палива не дозволить зупинити ту катастрофу, яка невблаганно насувається разом із таненням крижаних шапок.

Тому вони запропонували боротися з таненням льоду за допомогою глобальної заморозки. Було запропоновано встановити в Антарктиді систему насосів, які розпилювали б над льодами воду, сповільнюючи процес танення.

Проект був широко висвітлений в західних ЗМІ, однак, ставлення до нього було в цілому досить скептичним. Насамперед через високу вартість.

Глобальное потепление приведет к исчезновению летнего льда в Арктике уже в 2040 году
Глобальное потепление приведет к исчезновению летнего льда в Арктике уже в 2040 году Фото:

Втім, це не завадило проекту все ж зрушити з мертвої точки. Група європейських учених використовує варіацію ідеї своїх американських колег. На початку травня стартували випробування технології заморозки льодів. Правда, вони здійснюються не в Арктиці, а в Швейцарських Альпах.

Якщо технологія виявиться ефективною, шанси на арктичний проект можуть серйозно зрости.

Заморозити льодовик

Тестовим майданчиком проекту, який націлений, ні багато ні мало, на порятунок екології всієї планети, став окремо взятий альпійський льодовик.

Причому, не перший-ліпший, а знаменитий льодовик Діаволеззафірн, розташований на території Швейцарії. Як і інші альпійські снігові пам'ятки, цей льодовик знаходиться під загрозою зникнення через глобальне потепління.

Пілотний план-проект міжнародної групи метеорологів передбачає захист від танення льодовика в літній період. Обладнання, яке буде використано в проекті, дещо відрізняється від того, яке передбачається використовувати в Арктиці в майбутньому.

Величезні території полярної шапки в Арктиці було запропоновано захищати за допомогою водяних насосів, які качають воду з глибини і розпилюють її над льодами. Ці насоси будуть приводитися в рух за допомогою вітрогенераторів.

Для тестового майданчика в Швейцарії обрана більш проста технологія. Протягом літа льодовик будуть захищати від танення снігові гармати, які розпилюють штучний сніг.

Швейцарія була вибрана не випадково. У вересні 2016 року було опубліковано дослідження, згідно з яким лижний сезон в країні за останні десятиліття різко скоротився.

Так, в 2000-х лижний сезон настає в середньому на 12 днів пізніше, а закінчується на 25 днів раніше, ніж у 1970-му році. В середньому в Швейцарії стало на 40 снігових днів менше, ніж було 40 років тому, встановили дослідники.

Распыление искусственного снега поможет спасти альпийские ледники
Распыление искусственного снега поможет спасти альпийские ледники Фото:

Пілотний проект з порятунку окремо взятого льодовика обійдеться в $100 тис. Керувати проектом буде метеоролог Йоханн Орлеман з голландського університету в Утрехті.

Діаволеззафірн — унікальний льодовик, який в недавньому минулому дозволяв кататися на лижах цілий рік. Крім того, він знаменитий тим, що розташований неподалік від населених пунктів і доріг.

«Це єдиний в Швейцарії льодовик, до якого можна під'їхати буквально на інвалідному візку», - розповідає Орлеман.

Якщо проект з порятунку льодовика виявиться вдалим, Орлеман має намір запропонувати більш масштабний проект з порятунку великого льодовика Мортераш.

Сьогодні льодовик зменшується на 30 м щорічно. За підрахунками Орлемана, 4 тис. снігових гармат, які працюють тільки в літній період, дозволять за найближчі 20 років наростити льодовик на 800 м.

Порятунок від апокаліпсису

З Арктикою, звичайно, буде складніше. Мова йде про захист снігового та льодяного покриву на території в кілька мільйонів квадратних кілометрів.

Група метеорологів на чолі зі Стівеном Дешем з університету Аризони, пропонує використовувати систему водяних насосів, які будуть викачувати воду з-під льоду і розпорошувати її над поверхнею. Таким чином шапка весь час буде приростати крижаним покривом зверху, що дозволить зміцнити її.

Отказ от сжигания ископаемых видов топлива уже не поможет остановить глобальное потепление, считают ученые
Отказ от сжигания ископаемых видов топлива уже не поможет остановить глобальное потепление, считают ученые Фото:

За підрахунками Деша, 10 млн насосів, що живляться енергією вітру, зможуть дати приріст арктичної полярної шапки приблизно на 1 м за рік. Цього буде достатньо для того, щоб загальна площа арктичних льодів перестала скорочуватися. За 10 років роботи насосів, площа шапки і товщина її льодів можуть повернутися до показників 1990-х, переконаний Деш.

Вартість проекту оцінюється в неймовірні $500 млрд.

Власне, саме порядок цифр змушує скептиків говорити про те, що в цілому досить реалістичний план Деша ніколи не буде реалізований.

Проте, теоретично, успіх роботи Орлемана в Швейцарії може допомогти його колезі Дешу переконати сильних світу цього в тому, що його масштабний план вимагає детального розгляду.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X