Суп з мумій і таємниця Стоунхенджа. Найгучніші археологічні відкриття 2018-го

23 грудня 2018, 07:03

Корабель капітана Кука, могила вікінгів і маска стародавнього короля Майя. НВ продовжує підбивати підсумки року у світі технологій і науки. Цього разу ми зібрали список найцікавіших археологічних відкриттів 2018-го.

Дехто вважає археологію доволі нудною наукою. Мовляв, вчені постійно копаються в землі і знаходять якісь речі, які допоможуть їм лише припустити, як жили і що робили наші предки.

Відео дня

Але, в сучасному світі, ця сфера діяльності вийшла на абсолютно інший рівень. Нові технології у вигляді різних радарів, сканерів і датчиків, 3D-моделювання та точних методів буріння дозволяють в деталях відновити історії навіть найдавніших подій.

Багато з археологічних відкриттів, що відбулися у 2018 році, не тільки дивували, а й змусили нас переглянути погляд на, здавалося б, уже усталені наукові докази. З огляду на це, НВ представляє топ-5 найцікавіших новин зі світу археології у цьому році.

Суп з мумій

Влітку 2018-го, єгипетські археологи знайшли незвичайний саркофаг на глибині понад 5 метрів під землею в житловому районі Олександрії. Оскільки знахідку датували приблизно 323 роком до н.е., деякі припускали, що це можуть бути останки Олександра Македонського.

Через чорний кольір пам'ятника, а також його незвичайні розміри, ходили чутки, що могила несе прокляття тим, хто зважиться її відкрити. Цікавіше те, що під час розкопок вчені знайшли аж ніяк не Олександра Македонського, а скелети 20-річної жінки та двох чоловіків, віком до 30 років і 40 років відповідно. Причому, на одному з черепів були виявлені сліди хірургічного втручання, а на деяких кістках залишилися частинки золота.

Наганяла паніку і загадкова червона рідина, яка нібито також була частиною прокляття і мала магічні властивості. Але пізніше археологи визначили, що це були звичайні стічні води, і, як не дивно, всі учасники відкриття саркофага залишилися живі.

Таємниця Стоунхенджа

Кілька місяців тому дослідники з Оксфордського університету визначили, що відомі блакитні камені Стоунхенджа, ймовірно, були транспортовані більш ніж за 200 км від їх сучасного місцезнаходження.

Вчені змогли довести це, знову розкопавши останки похованих там людей. Як мінімум 10 з 25 похованих були з західного узбережжя Великобританії - Уельсу. Судячи з їх хімічного складу, камені таємничого вівтаря також перенесли звідти.

Визначити географічне положення померлих в останні 10-15 років їх життя допомогла нова технологія добування металу-стронцію з людських кісток. Відкриття дозволяє вченим припустити, що поховані були безпосередніми будівельниками Стоунхенджа, або це одні з шанованих членів найдавнішого суспільства, яких спеціально приносили до Стоунхенджа для ритуалів поховання.

Корабель капітана Кука

Як уже писало НВ, восени 2018-го експерти з Rhode Island Marine Archaeology Project (RIMAP) заявили про ймовірне виявлення уламків корабля Індевор, - першого корабля британського мореплавця капітана Джеймса Кука. Повідомлялося, що саме на цьому кораблі Кук здійснив своє перше навколосвітнє плавання у 1768 - 1772 роках.

Уламки знайшли біля атлантичного узбережжя США, - в гавані Ньюпорта. Археологи припустили, що Індевор був перейменований в Лорд Сендвіч і став судном для перевезення військ, яке пізніше потопив британський Флом під час Війни за незалежність США.

Після 25-річного дослідження району затоплення в Ньюпорті, вчені змогли заявити, що кораблем Лорд Сендвіч можуть бути "один або два" об'єкта. Остаточну ідентичність уламків встановлять 2019-му.

Маска бога

Куди більш давній експонат знайшли влітку у Мексиці. Південноамериканські археологи виявили рідкісну маску короля Пакаля Великого у натуральну величину.

Виріб цікавий тим, що йому приблизно 1400 років і його знайшли в палаці Паленке де, ймовірно, перебував трон короля. Крім гіпсової маски, вчені знайшли фрагменти алебастру, керамічні фігури, перли, жадеїт, кремінь, перламутр, обсидіан, кіновар, дзеркально-полірований пірит і кістки тварин.

Ці матеріали несли величезну цінність для прикрашання палацу короля Пакаля, який є однією з основних фігур у цивілізації Майя.

могила вікінгів

Ще один корабель, але вже не для плавання, а для поховання, знайшли у норвезькій провінції Естфолл. Як відомо, за традицією, великих скандинавських воїнів - вікінгів - ховали в кораблі, та один з таких кораблів-курганів якраз і виявили норвезькі вчені, - 20-метровий Jellstad ship був розташований на глибині всього у 50 см. За оцінками археологів, знахідці більше 1500 років.

Могилу вікінгів знайшли за допомогою спеціального радара, що проникає на невелику глибину. Крім основного кургану, радар виявив залишки інших 7 поховань, які були зруйновані під час орання грунту. Але, вчені поки не збираються проводити розкопки, а хочуть взамін створити цифрову карту стародавніх поховань.

"Ця знахідка дуже вражаюча, оскільки ми знаємо тільки три добре збережених поховання вікінгів. Знайдений корабель точно матиме величезну історичну значимість і може бути досліджений усіма сучасними засобами археології", - пояснив археолог Кнут Пааше.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X