Сумний рекорд. Рівні вуглекислого газу на Землі, ймовірно, є найвищими за 15 млн років

30 жовтня 2018, 08:04

Американські дослідники, вивчивши стародавні рослини, знайшли докази того, що останній раз такі рівні вуглекислого газу в атмосфері були 15 млн років тому.

Автори роботи визнають, що це непрямі дані, але закликають звернути увагу на проблему, повідомляє Mashable.

Показник в 15 мільйонів значно вище, ніж статистика, яку цитують геологи і кліматологи: що сьогоднішні рівні вуглецю є найвищими, які були на Землі за 800 000 років. Ці дані підтверджуються бульбашками повітря в льодах планети, але існують інші, непрямі, хоча і досить надійні засоби для вимірювання рівнів вуглекислого газу.

Відео дня

Ці виміри включають хімічний склад давно мертвого планктону і дані, які збереглися в дихальних клітинах або продихах древніх рослин.

"Це хороші наукові дані, але вони непрямі. Втім, є кілька доказів, це не просто божевільна ідея однієї людини", - сказав в інтерв'ю Майкл Пратер, професор в Каліфорнійському університеті Ірвін, провідний автор доповіді ООН з клімату.

Прямі вимірювання рівня викидів вуглекислого газу в повітрі останнім часом показують результати 410 частин на мільйон, найбільший показник за всю історію спостережень.

Можливо, був час, приблизно 3 мільйони років тому, в надзвичайно теплий період, який називають плiоценовою добою, - коли рівні моря були значно вищими, ніж сьогодні, - коли концентрації вуглецю могли бути такими ж, як зараз.

"Тим не менш, концентрація СО2 наразі в атмосфері Землі вища або майже така ж висока, як і протягом будь-якого періоду часу протягом останніх 15 мільйонів років", - говорить Деніел Брекер, палеокліматолог з Техаського університету.

Однак критична різниця полягає в тому, що викиди вуглекислого газу, як очікується, будуть продовжувати зростати. З безпрецедентним спалюванням викопних видів палива накопичення вуглецю буде просто продовжувати рости. Справа не тільки у фактичній концентрації вуглекислого газу, а в тому, наскільки чутлива планета до цього різко зростаючого накопичення вуглецю, зазначив Брекер.

Значні наслідки вже спостерігаються в кругообігу води, що призводить до збільшення випадків екстремальних опадів і посухи. Рекордні лісові пожежі проявляються у всьому світі, як і більш складні атмосферні зміни. Зокрема, збільшення температури океану забезпечує додаткову енергію для тропічних штормів.

Раніше НВ повідомляло, що дослідники з США та Сінгапуру повідомили, що середній рівень моря може збільшитися майже на 2,5 метра (8 футів) до 2100 року і на 15 метрів (50 футів) до 2300. На думку вчених, головна причина підвищення рівня моря в 20-му столітті пов'язана з антропогенним глобальним потеплінням. Проте вчені визнають "невизначеність", пов'язану з підвищенням рівня моря.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X