Дивна рідина. Вчені виявили загадкові озера на супутнику Сатурна

17 квітня 2019, 20:00
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

У NASA розшифрували дані з зонда Cassini-Huygens про озерах на супутнику Сатурна — Титані. Виявилося, рідина на поверхні Титана набагато більш загадкова, ніж вчені вважали раніше.

Поки зонд InSight вивчає сейсмологічну активність на Марсі, а зонд Parker Solar Probe стежить за електромагнітними полями навколо Сонця, вчені на Землі розшифровують дані, які орбітальна станція Cassini наді дала з іншого куточка Сонячної системи, — із супутника Сатурна — Титана.

Відео дня

Цей супутник давно вважається одним з найбільш привабливих об'єктів для вивчення, оскільки тільки на Титані вчені підтвердили наявність рідини. Жодні інші супутники або планети в Сонячній системі не можуть таким похвалитися.

Саме тому представникам NASA і Європейського космічного агентства довелося чекати більше 7 років, поки Cassini долетить від нашої планети до орбіти Сатурна і почне вивчати так званого "близнюка Землі". За 13 років (з 2004-го по 2017-й), Cassini передав на Землю близько 635 гігабайт даних, які вчені розшифровують досі, здійснюючи справжні відкриття з приводу Титана.

Одне з останніх відкриттів стосується якраз рідини на поверхні супутника Сатурна. Тільки на цей раз йдеться не про метанові моря на Титані, а про озера, які виявили вчені, що досліджували дані Cassini.

Як передає видання Engadget з посиланням на науковий журнал Nature Astronomy, в NASA визначили, що знайдені озера на Титані також наповнені рідким метаном, їх ширина складає кілька десятків кілометрів, а глибина може становити більше 100 метрів.

Але, найголовніше те, що озера знаходяться на височинах в кілька десятків метрів над поверхнею Титана, є сезонними, і періодично то наповнюються, то спустошуються в різних частинах північної півкулі супутника.

Такі цикли можуть змінюватися протягом 30 років, — саме стільки потрібно Титану, щоб один раз пройти навколо Сонця. На відміну від уже відомих вченим морів, які знайшли на поверхні північної півкулі на заході Титана, нові озера розташовані на сході і трохи вище.

Разом з великими озерами, на височинах Титана можуть з'являтися і зникати і дрібні замкнуті системи рідин, в залежності від сезону і ступеня наближення до Сонця.

Це підтверджує інформацію дослідників, які кілька місяців тому виявили ознаки сезонних кліматичних змін на Титані. Вчені зафіксували плями від імовірних опадів на північному полюсі та заявили, що один сезон на Марсі триває близько 7,5 років.

Незвичайна форма і глибина знайдених озер може означати те, що корінна порода з льоду і твердих органічних речовин розчинила і зруйнувалася, утворивши заглиблення для рідкого метану.

"Кожного разу, коли ми робимо відкриття на Титані, Титан стає все більш і більш загадковим. Нові виміри допомагають дати відповідь на кілька ключових питань. Тепер ми можемо краще зрозуміти гідрологію Титана", — говорить автор дослідження Марко Мастрогузеппе.

Нагадаємо, на початку 2019 року експерти з NASA заявили, що протягом року вирішать, чи варто відправляти новий зонд до Титану. Передбачувана місія Dragonfly повинна об'єднати технологію наземних безпілотників та інструменти, відточені при дослідженні Марса, щоб досліджувати складні хімічні реакції, що відбуваються на найбільшому супутнику Сатурна.

Якщо в NASA схвалять місію, вона повинна стартувати в 2025-му, а нове дослідницьке обладнання прибуде на Титан у 2034-му.

Крім цього, кілька тижнів тому, інженер місії Cassini Джанель Веллсон заявила, що незважаючи на надзвичайно низькі температури, Титан можна розглядати для майбутньої космічної колонії людства.

"Титан — єдине місце, крім Землі, на поверхні якого є рідина у вигляді озер і морів. Ця рідина зроблена з метану, але, озброївшись правильним захисним спорядженням, теоретично там можна плавати без шкоди ", — говорила Веллсон.

Попри те, що температура на поверхні Титана складає близько мінус 179 градусів Цельсія, в NASA впевнені, що люди зможуть ходити там без спеціального захисного костюма. Їм знадобиться тільки киснева маска і хороший термозахист від холоду.

Веллсон також заявляє, що через дуже щільну атмосферу Титана люди не тільки будуть захищені від космічної радіації, але і буквально зможуть літати, "причепивши крила до рук".

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X