Подарунок із неба. Вчені з’ясували походження кинджалу Тутанхамона

23 лютого 2022, 22:08

Команда археологів із Японії провела рентгенівське дослідження знаменитого залізного кинджала, який було знайдено у гробниці фараона Тутанхамона.

Ретельний хімічний аналіз з використанням фотографій з високою роздільною здатністю та рентгенівських променів дозволив виявити тип метеориту, з якого, швидше за все, було виковано кинджал, а також процес його виготовлення.

Відео дня

Більше того, схоже, що цей предмет зовсім не був зроблений в Єгипті, а скоріше був подарований Тутанхамон або одному з його предків.

Можливо, найбільш значним є відкриття так званого візерунка Відманштетта на кинджалі. Цей візерунок вказує на довгі кристали нікелю та заліза, виявлені в октаедритних залізних метеоритах, найпоширенішому типі залізних метеоритів.

«Щоб зрозуміти техніку виготовлення та походження кинджалу, ми провели на місці безконтактний неруйнівний двовимірний хімічний аналіз кинджалу. Ми знайшли текстуру, присутню у деяких місцях по обидва боки кинджала, що передбачає структуру Відманштетта, типову для октаедритного залізного метеорита. Це було WOW», - сказав планетолог Томоко Араї з Технологічного інституту Чіба в Японії.

Оскільки візерунок зберігся, для формування зброї, швидше за все, використовувалася відносно низькотемпературна технологія кування. Дослідники вважають, що кинжал був виготовлений при температурі нижче 950 градусів за Цельсієм – трохи вище, і візерунок зник би.

Ця історія походження предмета підтверджується чорними плямами на лезі та всередині тріщини на поверхні леза. Ці багаті сіркою області, найімовірніше, викликані нагріванням троіліту, мінералу сульфіду заліза, виявленого в залізних метеоритах.

Що стосується хімічного складу рукояті, аналіз показує, що декоративне каміння, швидше за все, було скріплено вапняною штукатуркою. Так не робили в Єгипті в ті часи, а це означає, що кинджал, швидше за все, з'явився ще звідкись.

"Золота рукоятка натякає на іноземне походження кинджала, можливо, з Мітанні, Анатолія, як передбачається в одному з листів Амарни, в якому йдеться, що залізний кинжал із золотою рукояттю був подарований царем Мітанні Аменхотепу III, дідові Тутанхамона", - пишуть дослідники.

Ідея про те, що кинджал прийшов з-за меж Єгипту, висловлювалася і раніше, але тепер у вчених є більше доказів. Подальші дослідження повинні встановити, чи це справді була сімейна реліквія, що передається з покоління в покоління.

Раніше НВ писав, що приблизно через 3000 років після поховання Аменхотепа група дослідників вперше використала комп'ютерну томографію, щоб розгорнути його тіло в цифровому вигляді.

Вчені віртуально переглянули безліч шарів, щоб побачити, як він виглядав би за життя і як він був похований.

Вони також виявили, що фараон, який правив приблизно з 1525 до н.е. по 1504 до н.е., на момент смерті був у віці приблизно 35 років, його зріст був близько 169 см. За словами дослідників, він також пройшов обрізання і мав хороші зуби. Його мозок, на відміну мумій інших фараонів, не видалено.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Під шарами тканини було 30 амулетів, а також «унікальний золотий пояс із золотими намистинами», — йдеться у заяві співавтора дослідження Сахара Саліма, професора радіології медичного факультету Каїрського університету.

Показати ще новини
Радіо NV
X