Розваги стародавніх. Майя використовували прах своїх правителів для гри в м’яч

11 серпня, 15:00
Тлачтлі - улюблена гра з м’ячем жителів Доколумбової Америки (Фото:travel-in-time)

Тлачтлі - улюблена гра з м’ячем жителів Доколумбової Америки (Фото:travel-in-time)

Археологи виявили прах у посудинах для виготовлення гумових м’ячів, що використовувалися в тлачтлі — улюбленій командній грі аборигенів Південної Америки.

Цього висновку дійшов Хуан Ядеун Ангуло, археолог із Мексиканського національного інституту антропології та історії. Він виявив 1300-річний склеп у Тоніні під пірамідою під назвою Храм Сонця. У склепі знаходилися останки близько 400 посудин, що містили органічні матеріали, у тому числі попіл, деревне вугілля та натуральний каучук. Вони застосовувалися для вулканізації гуми.

Відео дня

На користь теорії говорить і розташування останків.

«Зважаючи на місце поховання, прах належить правителям майя», — вважає Ангуло.

Про це свідчить і різьблення на скульптурах на стародавньому майданчику для гри в м'яч. Вона зображувала правителя майя Вак Чан Каха. На думку археолога, саме його останки знаходяться в одній із посудин.

На сусідній ділянці дослідники виявили скульптури, що зображують людей усередині м'яча. Це також натякає, що людські останки використовувалися для гри в м'яч.

Теорія Ангуло викликала неоднозначну реакцію у вченому світі. "Звичайно, цілком імовірно, що людські останки були включені в гумові м'ячі, - каже виданню Live Science Вільям Дункан, професор біологічної антропології в Державному університеті Східного Теннессі. - Спектр застосування людських останків стародавніми мезоамериканцями був широким".

Інші фахівці скептично ставляться до припущення мексиканського археолога.

«Навіть якщо людські останки дійсно використовувалися для виготовлення гумових м'ячів, малоймовірно, що це були останки правителів, — вважає Джеймс Фітцсіммонс, професор антропології в коледжі Міддлбері у Вермонті. Він додав, що вірогідніший варіант застосування праху полонених.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X