Справжній детектив. Як вчені перемогли рак за допомогою модифікованих клітин-слідчих

17 лютого 2016, 20:08
Американські вчені отримали приголомшливі результати при тестуванні нових методів лікування лейкемії. Відкриття може стати одним з найбільш значущих подій в медицині з часів відкриття пеніцилину

94%. Саме таку кількість хворих гострою формою лейкемії вдалося вилікувати завдяки експериментальної методики імунотерапії, розробленої медиками з Дослідницького центру ім. Фреда Хатчінсона в штаті Вашингтона.

Відео дня

Революційні прориви в боротьбі з раком анонсуються чи не раз на місяць, але найчастіше приводи для гучних заголовків надумані, вважає американський оглядач Жюстін Алфорд.

Однак, за її словами, у випадку з цим дослідженням, оптимізм може виявитися цілком виправданим. І розхожий ярлик «революція» тут може виявитися цілком доречним.

Випробуваний метод імунотерапії полягає в тому, що власні клітини пацієнта перетворюються у свого роду агентів-убивць, здатних знайти і знищити клітини, що утворюють ракову пухлину.

Модифицированные клетки иммунной системы пациента после возвращения в его организм уничтожают раковые клетки
Модифицированные клетки иммунной системы пациента после возвращения в его организм уничтожают раковые клетки Фото:

В якості таких агентів використовуються клітини імунної системи — Т-лімфоцити. Їх функція в організмі полягає якраз у тому, щоб дослідити організм на предмет появи загроз (наприклад, вірусів або шкідливих клітин).

Фактично, більшість людей, у яких немає раку, зобов'язані цим саме ефективній роботі таких клітин імунної системи.

З віком ефективність роботи Т-лімфоцитів, як і імунної системи в цілому, знижується. Деякі хронічні захворювання і зовсім здатні призвести до відключення їх роботи.

Ідея в основі імунотерапії полягає як раз в тому, щоб відновлювати порушені функції Т-лімфоцитів і направляти їх вже не на запобігання хвороб, а на боротьбу з ними.

Більше того, по мірі прогресу в генній інженерії вчені стали замислюватися про те, щоб не просто відновлювати функціонал Т-лімфоцитів, але і модифікувати їх. Використовуючи природжені «детективні» властивості цих клітин, їх можна навчити атакувати в організмі клітини певного типу. Таким чином, Т-лімфоцити ніби як перетворилися б з абстрактного засобу оборони в справжню контр-атакуючу міру.

Стенлі Ріддел, один з авторів дослідження, пояснює, що у випадку з лейкемією, завданням було навчити Т-лімфоцити відрізняти в організмі молекули CD19. Ця молекула зустрічається виключно у певному типі клітин білих кров'яних тілець, який асоціюється з багатьма лімфомами та лейкемією.

Таким чином, «детективні» клітини можуть безпомилково виділяти клітини, що утворюють злоякісні пухлини.

Методика виявилася ефективною для пацієнтів, яким не допомагали інші методи лікування

Клітини-слідчі також зазнавали ще однієї модифікації, яка підвищувала можливості регенерації. Це означало, що клітини будуть залишатися в боєздатному стані в організмі пацієнта ще тривалий час після трансплантації.

Таким чином, вони повинні були стати частиною імунної системи і продовжувати захищати організм від лейкемії.

«Т-лімфоцити — це живі ліки,- пояснює Ріделл. - У них є потенціал для того, щоб захищати організм пацієнта до кінця його життя».

В ході експерименту вчені брали зразки потрібних клітин імунної системи у пацієнтів, генетично модифікували їх (це займало близько двох тижнів) і знову повертали в організм.

Незважаючи на те, що клінічні випробування по суті тільки почалися, результати вже можна назвати приголомшливими, розповідає Рідделл. У групі пацієнтів з гострим лімфобластним лейкозом 94% пацієнтів перейшли в стадію ремісії.

В іншій групі, що включала пацієнтів з лімфомою, позитивний результат був досягнутий у 50% випадків. Під позитивним результатом, автори дослідження розуміють повне зникнення симптомів раку.

Враховуючи, що деякі пацієнти перебували на останній стадії, і лікарі давали їм не більше кількох місяців життя, результати можна назвати феноменальними, констатують експерти.

«Детективні» клітини можуть безпомилково виділяти клітини, що утворюють злоякісні пухлини

«Методика виявилася ефективною для пацієнтів, яким не допомагали інші методи лікування», - констатує Рідделл.

Тим не менше, дослідники не поспішають оголошувати про повний тріумф. В їх звітах звучать і тривожні нотки.

У деяких пацієнтів спостерігалися такі побічні ефекти, зокрема неврологічні порушення, проблеми з тиском.

Деякі з пацієнтів після терапії померли. Поки не зрозуміло, чи був летальний результат неминучим, або ж його якось прискорила експериментальна імунотерапія.

Також, поки рано судити про те, наскільки тривалим буде ефект даної імунотерапії. Наскільки регулярно буде вимагатися терапія для тих, хто вже вилікувався та чи буде захворювання проявлятися у них повторно.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X