SpaceX уперше в історії повторно використовувала ракету. Що це означає для космічної індустрії?

31 березня 2017, 06:47
Компанія Ілона Маска SpaceX цієї ночі успішно здійснила запуск ракети Falcon 9, перша щабель якої вже побувала в космосі. Ера багаторазових носіїв перестала бути фантазією

Два роки тому SpaceX почала садити свої ракети після космічних запусків. Вже саме по собі це було революцією в космічній індустрії, де ось вже більш ніж півстоліття кожен політ в космос означає одну списану ракету-носій вартістю в десятки мільйонів доларів. Це все одно, що викидати літак після кожного перельоту - таку метафору використав Ілон Маск для опису абсурдності цієї ситуації.

Відео дня

Мрією Маска було створити ракету-носій, перший ступінь якої зможе багаторазово використовуватися, що в рази здешевить польоти в космос.

Сьогоднішній запуск стає тим самим переломним моментом, коли мрія перетворюється на реальність.

Що сталось?

З космодрому на Мисі Канаверал в штаті Флорида була запущена ракета-носій Falcon 9 з завданням вивести на орбіту комерційний комунікаційний супутник.

Після того, як вихід на орбіту відбувся, перший ступінь ракети приземлився на плавучу платформу SpaceX в Атлантичному океані.

Це була та сама ракета, яку SpaceX успішно запустила і приземлила в квітні 2016 року.

Простіше кажучи, це перший в історії випадок, коли ракета-носій, яка вже побувала на орбіті, повернулася туди ще раз.

Що таке перша ступінь?

Назад на Землю з космосу повертається тільки перший ступінь Falcon 9. Але це ключова частина ракети.

У цій частині, яка має висоту 14-поверхового будинку, містяться основні двигуни і велика частина палива, яке необхідно для запуску.

Через кілька хвилин після запуску із Землі, перший ступінь відділяється від іншої частини ракети і здійснює дистанційно керовану посадку або на космодром або на автономну платформу SpaceX в океані.

До сьогоднішнього запуску SpaceX здійснила 13 спроб повернення першого ступеня Falcon 9 на Землю. Вісім з них були успішними.

Сьогодні вперше в космос була запущена одна з цих перших ступенів Falcon 9.

Чому це так важливо?

«Це означає, що ми дійсно можемо повторно використовувати перший ступінь ракети-носія багаторазово, - пояснює сам Маск. - Це найдорожча частина ракети. Це - революція в історії космічних польотів».

Пафос Маска більш ніж виправданий.

SpaceX працювала над створенням повторно використовуваних ракет з 2011 року. З самого початку Маск стверджував, що саме можливість економити на запусках може здешевити освоєння космосу.

Він приводив підрахунки, згідно з якими вартість виробництва одного примірника Falcon 9 становить близько $60 млн. Заправка ракети пальним і доставка до місця запуску обходиться приблизно в 50-60 тис.

Простіше кажучи, повторне використання першого ступеня ракети-носія зводить вартість виведення на орбіту декількох тонн корисного вантажу до кількох десятків мільйонів доларів проти тих $200 млн, у які обходиться звичайний запуск з Байконуру з одноразовою ракетою, аргументував Маск.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Тепер у Маска на рахунку дев'ять успішних приземлень першого ступеня Falcon 9. І є одна ракета-ветеран, яка побувала в космосі вже двічі.

Що далі?

Для того, щоб зробити польоти повторно використовуваних ракет економічно вигідними, SpaceX потрібно, щоб вони могли здійснювати вильоти якомога частіше.

Зараз в компанії відпрацьовують технічні процедури, які для цього необхідні. Серед них - технічна перевірка першого ступеня, її «освіження», тестування і т. д.

Підготовка до цього запуску зайняла у SpaceX чотири місяці. Маск впевнений, що це занадто багато і в подальшому процедура підготовки першого ступеня Falcon 9 до повторного запуску буде займати менше часу.

До кінця цього року Маск збирається здійснити ще шість польотів повторно використовуваних ракет Falcon 9.

Показати ще новини
Радіо NV
X