Смертю хоробрих. NASA припиняє спроби зв'язатися з марсоходом Opportunity

13 лютого 2019, 16:40

Після 15 років роботи місію марсохода Opportunity оголосять закритою.

C 1971 го по 2018-й на Марсі висадилося 12 різних роботизованих пристроїв. Найменш успішними виявилися американський Mars Polar Lander (1999-й), британський Beagle 2 (2003-й) та європейський Schiaparelli (2016 й), які зазнали аварії при посадці.

Відео дня

Але, найкориснішим для вчених до останнього часу був марсохід Opportunity, який відправили на Червону планету у 2004-му, та який прослужив NASA цілих 15 років.

Як уже повідомляло НВ, влітку 2018-го Opportunity не витримав марсіанської пилової бурі та занурився у глибокий сон через брак енергії для своїх батарей. Марсохід повинен був зберегти мінімальну кількість енергії для роботи годин і увійти в робочий режим знову, коли буря вщухне та Сонце знову зможе живити апарат.

Видання The Guardian повідомляє, що NASA вживало останні спроби зв'язатися з марсоходом, і сьогодні, 13 лютого 2019-го, має оголосити про завершення місії Opportunity на Марсі.

"Opportunity відправляв інформацію на Землю як віддалений геолог. За 15 років на Марсі він проїхав понад 45 км, хоча спочатку планувалося, що він проведе там не більше 90 днів і проїде трохи більше одного кілометра", - пише The Guardian.

Головними досягненнями ровера вважають виявлення води в скелях неподалік ударного кратера Ендьюранс, фотографії марсіанських кратерів та знаходження перших слідів удару метеорита по іншій планеті, а також дослідження пилових бур, від яких, власне, і загинув Opportunity.

Співробітники NASA пишуть у Twitter, що процес прощання з Opportunity був досить зворушливим, після того, як вони в останній раз спробували зв'язатися з марсоходом.

"Була тиша. Були сльози. Були обійми. Там були розділені спогади і сміх", - затвітила одна з учасниць місії планетолог Таня Харрісон.

"Opportunity став найтривалішою місією та марсоходом, яких зміг доїхати найдалі в історії людства. Замість очікуваних 100 марсіанських сонячних днів та одного кілометра їзди, він провів там 5111 днів і проїхав 45,2 км", - пише один з членів команди Майк Зайберт.

Нагадаємо, у червні 2018-го в пилову бурю потрапив і марсохід Curiosity, який працює в іншій частині планети. Але, на відміну від Opportunity, який оснащений тільки сонячними панелями, цей апарат може спокійно працювати при будь-якому рівні освітлення, оскільки енергію він отримує від радіоізотопного термоелектричного генератора.

Навіть у складних погодних умовах, новий марсохід легко відправляє свої селфі на Землю.

NASA
Фото: NASA

Curiosity потрапив на Марс 6 серпня 2012 року, та вчені припускали, що його передбачуваний термін служби складе 686 земних діб. До рекорду Opportunity йому залишається ще 8 років.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X