Сірі, відкрий ілюмінатор. Навіщо робота відправили у космос? Блог Костянтина Ценцури

7 липня 2018, 20:03

Для Міжнародної космічної станції розробили помічника зі штучним інтелектом. Роботів починають впроваджувати в найскладніші сфери людської діяльності.

Штучним інтелектом (ШІ) на Землі вже нікого не здивуєш. А як щодо застосування надрозумних комп'ютерів у космічній сфері?

Днями вийшов подкаст Marketplace Tech з Моллі Вуд, в якому ведуча розповідала про раніше небувале явище у світі технологій - спеціально розроблений робот Саймон почав допомагати космонавтам на Міжнародній космічній станції (МКС).

Відео дня

IT-рішення вже давно застосовуються у космічній сфері, але тепер досліджувати космос разом з людьми будуть оживлені машини з цифровим інтелектом.

Робот Саймон був запущений на носії SpaceX у понеділок, другого червня, і покликаний полегшити роботу мешканців МКС. Комп'ютер має кулясту форму і наділений цифровим обличчам. Саймон може автономно пересуватися в невагомості і працює за принципом епловської Siri, амазонівсбкої Alexa та інших голосових помічників.

Фото: New York Post

Крім простих інформаційних завдань, Саймон - хороший співрозмовник, який може у будь-який момент скласти компанію нудьгуючому космонавту.

«Привіт, я твій помічник у всіх процедурах і експериментах, ти також можеш використовувати мене як фото та відеокамеру. Моя місія - допомогти скрізь, де я можу, мотивувати тебе, незалежно від того, яке завдання потрібно виконати» - навчили говорити Саймона спотвореним цифровим голосом.

Розробник Саймона Матіус Беніак пояснює, що їх робот - не просто демонстрація технологій у космосі, а реальне ефективне рішення. «Уявіть, що ви астронавт на МКС і вам потрібно виконати завдання. Ви повинні дістати планшет, прочитати процедуру та приступити до роботи. Коли виникнуть труднощі - знову треба повертатися за інструкціями. А якщо у вас буде компаньйон, якого завжди можна попросити це зробити?» - каже Матіус.

Розумний комп'ютер-космонавт створювався відразу трьома великими компаніями - американським IT-гігантом IBM, європейською корпорацією аерокосмічних технологій Airbus і Німецьким аерокосмічним центром. Ідея Саймона взята з японського аніме-серіалу «Капітан майбутнє», в якому професор Саймон помістив свій мозок у робота та подорожував по Галактиці разом зі своїм сином.

На відміну від подібних фантастичних роботів TARS у «Інтерстелларі» та HAL 9000 у «Космічній одіссеї 2001», реальні космонавти можуть не бояться, що Саймон стане розумніший за них і почне приховувати якусь інформацію. Матіус Беніак запевняє - ШІ завжди повинен бути лише допоміжною системою, та вчені не планують створювати цілого астронавта-комп'ютера, на якого можна покласти відповідальність за прийняття рішень.

Поки деякі суспільства на нашій планеті не знають ні про МКС, ні про роботів - штучні побратими людини вже допомагають нам обслуговувати земну інфраструктуру прямо з космосу та шукати інші світи.

Чи потрібні нам такі технології? Звичайно, потрібні. Чи варто їх боятися? Звичайно, ні.

Нещодавно я був в Німецькому технічному музеї в Берліні, головною фішкою якого, останні роки, є робот-гід Тім.

Фото: liveberlin

Андроїд може спілкуватися з вами на різних мовах, автономно рухатись по залі, долаючи будь-які перешкоди, надавати інформацію про все, що є в музеї, проводити до потрібного вам експонату, та, найголовніше, - моргати, як справжня живе істота.

Відверто кажучи, спочатку це виглядає досить моторошно, але вже за пару хвилин у компанії Тіма, ти сприймаєш його як свого друга. І це так - крапля в морі, найпростіший голосовий помічник з функціями пересування. Японські інженери, до прикладу, відносно давно надали комп'ютерам точного людську вигляду та навіть побудували справжні готелі, які повністю обслуговуються роботами.

Технології летять вгору і передові країни намагаються швидше приборкати їх. Так що, коли черговий консерватор буде ганьбити технократа - згадайте Саймона з Тімом, які вже сьогодні є найчеснішими та цілком неупередженими слугами людства.

Автор колонки - Костянтин Ценцура, журналіст НВ Техно.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X