Користь технологій. Штучний інтелект розпізнав справжність полотна Ренуара

22 листопада 2022, 06:20
Фрагмент картини портрет жінки (Габріель) (Фото:Art Recognition)

Фрагмент картини портрет жінки (Габріель) (Фото:Art Recognition)

Швейцарська компанія Art Recognition задіяла нейромережу для того, щоб визначити автентичність картини «Портрет жінки (Габріель)». З’ясувалося, що вона насправді належить пензлю видатного живописця.

Картина, що належить приватному колекціонеру, була оцінена аукціонним будинком Sotheby's у 100 000-150 000 фунтів. (близько $118 000-170 000). Проте мистецтвознавці сперечалися про її справжність.

Відео дня

Коли Інститут Вільденштейна-Платтнера, який розробляє каталоги-резоне полотен Ренуара, відмовився включити Габріель у свій лістинг, власник портрета звернувся до Art Recognition.

Фахівці компанії використали фоторепродукції 206 справжніх картин живописця та їх фрагменти, щоб навчити ШІ-алгоритм розпізнавати його мазки та варіанти поєднання кольорів. Для підвищення точності вони також натренували нейромережу на роботах інших художників зі схожим стилем, що писали картини одночасно з французьким імпресіоністом.

У результаті технологія визначила, що з ймовірністю 80,58% Портрет жінки належить пензлю Ренуара.

Після цього власник картини звернувся до паризьких експертів GP.F.Dauberville&Archives Bernheim-Jeune, які видають власні каталоги-резоне творів Ренуара. Провівши науковий аналіз пігментів портрета, вони підтвердили справжність Габріель.

Мистецтвознавець Бендор Гросвенор висловив стурбованість тим, що такі технології можуть знецінити внесок експертів в оцінку справжності полотен.

"Поки що методи, які використовуються для навчання ШІ-програм, і той факт, що компанія судить про атрибуцію тільки по фотографії з iPhone, не вражають", - сказав він.

Також поціновувачі мистецтва впевнені, що точність ШІ залежить від якості картин, на яких він навчався. Якщо твори підроблені чи містять підфарбовані області, це вплине на роботу системи.

«Багато картин старих майстрів пошкоджені та понівечені шарами бруду та фарби, і без криміналістичного огляду неможливо визначити, є робота оригіналом чи ні», — додав він.

Показати ще новини
Радіо NV
X