Що знищило державу ацтеків за п'ять років і навіщо їм були маски з людських черепів

18 лютого 2018, 12:48

Вчені нарешті поставили крапку у багатовіковій детективній історії про загибель цивілізації ацтеків і прояснили деякі деталі їхніх жахливих релігійних ритуалів, пише журнал Новое Время.

У період з 1545 по 1550 рік від 60% до 90% населення держави ацтеків вимерло від епідемії. В історичних джерелах епідемія характеризується моторошними явищами - лихоманкою, болем, кровотечею з очей та носа. Серед потенційних "кандидатів" на почесну посаду вбивці ацтеків фігурували кір, віспа і навіть грип.

Відео дня

Незважаючи на безліч припущень та гіпотез, поставити крапку не вдавалося до січня 2018 року. Такою крапкою, схоже, стало дослідження міжнародної групи дослідників із декількох авторитетних наукових закладів - американського Гарвардського університету, німецького Інституту історії Макса Планка та мексиканського Національного інституту антропології та історії.

Дослідники проаналізували зразки ДНК, взяті із 29 скелетів з масового поховання в штаті Оахака на південному заході Мексики, за допомогою сучасної комп'ютерної програми. Вони дійшли висновку, що ацтеки вимерли від епідемії сальмонельозу, занесеної до Нового Світу європейцями у XVI столітті.

У зубних тканинах у 10 зразках були виявлені ДНК, які містять гени штаму Paratyphi C бактерії Salmonella enterica - збудника тифоїдної кишкової лихоманки, різновиду сальмонельозу.

Для європейців ця бактерія несмертельна. Навіть за повної відсутності лікування рівень смертності серед тих, хто заразився не перевищує 15%. Paratyphi C переноситься лише людьми. Заразитися від будь-якого іншого джерела неможливо.

Отримані результати зовсім не виключають попередні гіпотези про кір, віспу та грип. Цілком можливо, що європейці, прийшовши в Америку, нагородили місцевих жителів цілим букетом захворювань, до яких ті не мали імунітету.

Маски з черепів

Вісім масок, зроблених із людських черепів, були знайдені у ацтекській столиці Теночтитлані ще три десятиліття тому. Місце знахідки - храм Темпл Майор, побудований на честь Уїцилопочтлі, ацтекського бога війни та сонця. З тих пір вчені билися над загадкою: навіщо були потрібні ці маски? З якою метою їх зробили?

І ось нарешті дослідники готові представити добре аргументовану гіпотезу, яка дозволяє вважати таємницю розкритою. Це були ритуальні маски еліти суспільства ацтеків, стверджує Корі Регсдейл, антрополог з Університету штату Монтана.

Регсдейл стверджує: маски з людських черепів були декоративними головними уборами, які надягали живі люди як частину ритуального костюму. Про це свідчить обробка черепів. Частина кісток у задній області черепа була видалена, очевидно, щоб "головний убір" можна було надіти на голову. Усі черепи були розфарбовані кольоровими візерунками. У деяких - інкрустації на місці очей, а в ніздрі вставлені сланцеві леза.

Маски були зроблені з черепів чоловіків віком від 30 до 45 років. Ці чоловіки не страждали на захворювання зубів, у них не було й ознак шлункових захворювань, які також часто можна відстежити за станом зубів.

Вивчення форми зубів також дозволило антропологам простежити походження чоловіків. Вони були вихідцями з різних регіонів - з долини Толука у центральній частині сучасної Мексики, із західних регіонів країни, зі східного узбережжя.

На думку антрополога, воїни і представники знаті із завойованих міст по всій Мексиці звозилися до столиці держави ацтеків і приносилися в жертву, а з їхніх черепів робили ці маски. Але яка була в подальшому ритуальна роль масок, поки що невідомо.

Читайте повний текст матеріалу про державу ацтеків та її загибель у свіжому номері журналу Новое Время - №6 від 15 лютого 2018 року

Показати ще новини
Радіо НВ
X