Що ви курите? Знаменитий телеведучий Білл Най висміяв план Ілона Маска по колонізації Марса

21 листопада 2018, 07:03

Американський популяризатор науки Білл Най заявив, що плани з колонізації Марса - абсурдні. Телеведучий вказує, що там немає ніяких ресурсів і що люди не можуть подбати навіть про свою планету.

Проблема колонізації Марса в науковому співтоваристві США є, свого роду, ящиком Пандори для масової аудиторії. Попри грандіозні плани і заяви Ілона Маска, багато вчених говорять, що населити Червону планету землянами - неможливо.

Відео дня

До числа "марсоскептіков" приєднався і відомий американський телеведучий Білл Най. "При всій моїй повазі до ідеї тераформування Марса... Хлопці, ви що, під кайфом?", - розповів Най в інтерв'ю USA Today.

Думка 62-річного американця є авторитетною, оскільки Білл Най не просто журналіст, а й інженер, експерт з вітроплавання, популяризатор науки, а також виконавчий директор Планетарного суспільства.

Будучи колишнім співробітників Boeing, Най заявив, що колонізація Марса - це, скоріше, наукова фантастика. "Це не розумно, тому що там дуже холодно і майже немає води. Не говорячи вже про їжу і, я нагадаю, повітря", - говорить Білл.

Телеведучий також вважає ці плани дурними, оскільки "людство не може подбати про планету, на якій воно живе". Хоч Білл Най і радить залишити Марс в спокої, він не проти відправки туди космонавтів для наукових досліджень.

Хто ще не вірить?

Не менш відомий телеведучий і астрофізик Ніл Деграссі Тайсон також заявляв, що колонізація Марса неможлива.

Крім медійних особистостей, свої аргументи представляли і вчені. Кілька місяців тому в журналі Nature Astronomy вийшла робота Брюса Якоскі, яку проспонсорувало NASA.

Зокрема, там зазначено, що тераформування (створення прийнятних кліматичних умов для людини) Марса неможливо, оскільки на цій планеті занадто мало вуглекислого газу і інженери не зможуть значно підвищити там температуру штучним чином.

Дослідники підрахували, що навіть якщо вийде витягти весь діоксид карбону, що є у мінералах, льодовиках і грунті Марса - його кількість в атмосфері збільшиться лише до 6.9% від земного.

Теоретично, це може підвищити температуру до 10 градусів Цельсія. На Землі це, звичайно, значні цифри, але в умовах стабільних марсіанських мінус 60 - таке потепління буде не дуже помітним.

Що думає Маск?

Поки вчені-хейтери підраховують потенційну кількість вуглекислого газу на Марсі, Ілон Маск курить косяк в прямому ефірі радіошоу. До речі, можливо саме це мав на увазі Білл Най, коли питав чи під кайфом "колонізатори"?

Жарти жартами, а плани засновника SpaceX більш ніж серйозні, і, схоже, він не збирається від них відступати. В кінці вересня 2018-го Ілон навіть опублікував макети довгоочікуваної ракети BFR і першої людської бази на Марсі Mars Base Alpha.

Маск запевняв, що перші місії BFR без людей повинні стартувати у 2022-му, а два керованих людиною польоту відбудуться не раніше 2024-го. Заснувати першу базу землян на Марсі SpaceX планує до 2028-го.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Концепція колонізації залишається колишньою: компанія сподівається на 31 двигун Raptor в ракеті BFR, які будуть харчуватися паливом з рідкого кисню і метану. Така стратегія дозволить не везти додаткове пальне на Марс і перезаправити ракети прямо там, завдяки існуючим природним ресурсам.

В ідеалі, кожна BFR повинна буде доставити 100 чоловік команди і 100 тонн корисного вантажу, які допоможуть їм влаштуватися і добувати близько однієї тонни льоду в день.

Хто підтримує плани Маска і SpaceX?

Крім деяких розбіжностей зі SpaceX в практичній реалізації проекту, впевнений в колонізації Марса і засновник Марсіанської спільноти Роберт Зубрін, що розробляв місії на Марс для NASA в 1990-х.


Декілька місяців назад, в інтерв'ю НВ, Роберт відповів на критику з приводу нестачі вуглекислого газу на Марсі, що могло б погубити ідею колонізації планети в принципі.

Вчений пояснив, що заяви про кількість вуглекислого газу на Марсі мають мало фактичних доказів. Досі експерти спиралися лише на дані супутника MAVEN і декілька марсоходів, що заглиблювалися у грунт Марса лише на кілька сантиметрів.

"Дослідники довели тільки те, що на Марсі є вуглекислий газ. Ми не можемо дізнатися скільки його там, поки ми самі не пробуримо грунт. Ми повинні пробурити його у різних місцях планети і дослідити декілька сотень метрів углиб, щоб дізнатися, скільки насправді вуглекислого газу є у грунті", - пояснив Зубрин.

Не вірить Роберт і кваліфікації авторів роботи, згадуючи їх неправильні прогнози кілька десятків років тому: "Цю статтю написав Брюс Якоскі, який на початку 1990-х говорив про те, що на середніх широтах Марса не може бути льоду. Після цього ми знайшли там величезні льодовики. Він помилився тоді, і він не має рації зараз".

Показати ще новини
Радіо NV
X