Новина сторіччя. Вчені пояснили ефект «винних сліз» за допомогою фізики

1 квітня 2020, 11:23

Вчені довели, що «винні сльози», які утворюються на стінках келиха з алкоголем — це не показник якості, а звичайне природне явище

Дослідники проаналізували і з точки зору науки пояснили, як з'являються «винні сльози» - візерунки на стінках келиха, що утворюються, якщо туди налити вино, наприклад. Поява цих візерунків ніяк не пов'язана з якістю алкоголю.

Відео дня

Професор математичного факультету Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі (UCLA) Андреа Бертоцці зрозуміла, що це пов'язано з невеликими ударними хвилями.

Дослідження, проведене Бертоцці і її командою, опубліковано в журналі Physical Review Fluids і було натхненне лекцією про винні сльози, яку вона готувала раніше.

«Я подумала, що для студентів було б добре провести веселу лекцію. Тому я принесла вино і келихи, а також трохи сиру і крекерів ». - розповіла Бертоцці.

Але, готуючись до лекції, вона помітила, що попередні дослідження по темі «винних сліз» були не зовсім точні. У літературі є певні прогалини і цій темі не вистачало погляду з точки зору фізики.

За словами Бертоцці, попередні дослідження показують, що «винні сльози» - це виключно «Ефект Марангоні. Тут варто пояснити, що за ефект: алкоголь випаровується з келиха вина, поверхня рідини виштовхується нагору на стінки келиха, виникає перепад поверхневого натягу, внаслідок чого утворюються ті самі «Винні сльози».

Але Бертоцці провела ще один експеримент, використовуючи вино, схоже на портвейн і келих мартіні без ніжки.

Після того, як келихи були наповнені і проведено аналіз, команда виявила конкретну причину цих слізних структур. «Це викликано поєднанням трьох дуже простих типів фізики: гравітація, ефект Марангоні і об'ємний поверхневий натяг». - пояснює Бертоцці.

Ефект Марангоні витягує вино, гравітація і поверхневий натяг втягують його назад, залишаючи на стінці келиха всім відомі візерунки.

Подібний ефект можна спостерігати на лобовому склі автомобіля, під час руху під дощем і вітром. Якби не цей ефект, візерунки на склі келиха були б більше схожі на пальці, ніж на сльози.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X