Серце колишньої. Що відомо про найбільш порожнє місце у Всесвіті

10 лютого 2019, 07:00
Найбільш загадкове місце у відомому нам Всесвіті може бути результатом об'єднання величезних просторів або доказом існування надцивілізації.

Незважаючи на те, що міжзоряні відстані є нездоланними для людини, осяжний всесвіт буквально кишить різними зірками, галактиками і їх скупченнями одна на одній. Але, є в ній і такі місця, від однієї думки про які холоне кров у жилах і починає дзвеніти у вухах.

Відео дня

Минулого тижня НВ писало про те, що вчені з університету Південної Данії запропонували теорію, яка спростовує навіть гіпотетичне існування темної матерії. На жаль, щоб перевірити їх припущення, нам потрібно подолати близько 50 астрономічних одиниць (а.о.) і долетіти до краю Сонячної системи.

У космічних апаратів Voyager 1 і Voyager 2 пішло на це близько 40 років. І навіть таким маленьким космольотам не вистачило ресурсів, щоб повернутися назад або продовжити свою подорож, хоча це всього лише 7,5 млрд км від Землі.

Щоб говорити про більш показові космічні відстані, потрібно змінити кілометри на світлові роки. Світловий рік - це відстань, яку промінь світла долає за 365 земних днів (приблизно 10 трлн км). Наприклад, відстань від Землі до краю Сонячної системи становить усього близько 0,0007 світлового року.

Так от, місце від якого починає дзвеніти у вухах, знаходиться на відстані в 700 млн світлових років, але це не головна його особливість. Так званий войд Волопаса - це найбільша порожнеча в доступному для огляду нами Всесвіті. Діаметр найбільшого порожнього космічного простору, відомого людині, дорівнює 330 млн світлових років.

Тобто, якщо ви захочете подолати весь войд Волопаса, починаючи з Землі вам потрібно буде летіти більше одного мільярда років зі швидкістю світла (300 тис. км в сек.), а якщо взяти діаметр спостережуваного нами Всесвіту, то ця порожнеча займе там 0, 27% (Україна займає всього 0,1% щодо площі поверхні Землі).

Richard Powell
Фото: Richard Powell

Журналіст Володимир Гільєн з журналу Naked Science зібрав деяку цікаву інформацію, яка відома про порожнечу Волопаса в одній статті.

Крім того, що це місце було відкрито тільки в 1981 році, вченим вже вдалося виміряти його приблизний обсяг. Ще одна (на цей раз остання) позасистемна одиниця виміру називається парсек (трохи більше трьох світлових років), і об’єм войда Волопаса становить 236 тис. кубічних мегапарсеків.

Залишивши в спокої числа, краще сконцентруватися на тому, що саме являє собою ця порожнеча. Але, оскільки це порожнеча, то дивитися там, взагалі-то, нема на що. Вакуумний простір настільки ізольований від решти, що в ньому дуже складно знайти не тільки камені і пил, але навіть найдрібніші частинки, на кшталт фотонів.

Уявіть собі місце, до такої міри темне, що в ньому буквально заморожено час. Невідомо, як відбувається взаємодія найпростіших частинок у цьому войді, і чи можлива вона взагалі, оскільки на це знадобився б час, який незбагненний людському розуму.

У порівнянні з таким часом, розвиток людства на Землі - це щось на зразок спалаху від метеорита, що згорає в атмосфері нашої планети.

Andrew Z. Colvin
Фото: Andrew Z. Colvin

Набагато цікавіше те, як ця порожнеча сформувалася, адже войд Волопаса - це зовсім нехарактерне місце для відомого нам Всесвіту. Повідомляється, що на великих відстанях в цій порожнечі розташовані всього 60 галактик, хоча на відстані близько трьох млн світлових років навколо нашого Чумацького Шляху "тісняться" вже більше 20 галактик.

Оскільки щільність галактик в цьому войді майже в 170 разів нижче, ніж у звичній нам місцевості, деякі вчені припускають, що поява такої надпорожнечі викликано злиттям дрібніших пустот. І хоч в масштабах людини це звучить безглуздо, але величезні пустоти дійсно можуть взаємодіяти між собою і об'єднуватися, "як мильні бульбашки".

Титанічні впливи, які при цьому порожнечі чинять одна на одну, змінюють навіть форми галактик, розташованих усередині, і надають їм так звану трубчасту структуру, що і пояснює їх екзотичний вигляд.

Ще більше лякає і, у той же час, обнадіює припущення про те, що войд Волопаса - це результат розвитку однієї з надцивілізацій. Якби Галактична Імперія із Зоряних війн існувала в реальності, то її колонізація виглядала б так само дивно, як і сферична форма величезної порожнечі Волопаса.

Мовляв, всередині самого войда розташована одна з надцивілізацій, яка навчилася керувати енергією свого всесвіту і тепер вона постійно розширює межі навколо себе, затягуючи і перетворюючи найближчі зірки та галактики.

Щось на зразок міжгалактичного безконтактного бою за допомогою однієї лише гравітації.

Цікаво, скільки ще потрібно нашій "сучасній" цивілізації, щоб навчитися управляти енергією хоча б у межах Сонячної системи? Після цього, для подорожі до войду Волопаса залишиться зовсім небагато, - потрібно буде переписати закони фізики, навчитися долати швидкість світла і осідлати найближчу чорну діру.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X