Зроби сам. У Китаї описали новий вид викопного павука, який виявився підробкою
Вчені з Даляньського музею природної історії в Китаї описали новий вид павука, який назвали Mongolarachne chaoyangensis.
Стаття про павука була опублікована в науковому журналі Acta Geologica Sinica, але потім з’явилася проблема: викопне було фальшивкою.
Хитрий виверт було виявлено палеонтологом безхребетних Полом Селденом з Канзаського університету.
«Я був явно дуже скептично налаштований. У статті було дуже мало деталей, тому мої колеги в Пекіні запозичили зразок у людей в Південному університеті, і я глянув на нього. Відразу ж я зрозумів, що з ним щось не так — він явно не павук. У нього були відсутні різні частини, у нього було занадто багато сегментів у шести ногах і величезні очі», — сказав Селден.
Остаточно підозри підтвердилися, коли палеобіолог Чунгкун Ши з Столичного педагогічного університету в Пекіні зазначив, що в цьому ж регіоні знайдено багато раків крейдяного періоду, вік яких становить приблизно 120−130 млн років.
«Я зрозумів, що сталося, коли я отримав фото раків, що дуже погано збереглися, на яких хтось намалював ноги», — сказав Селден.
Встановлення остаточної істини зажадало дослідження скам’янілості методами флуоресцентної мікроскопії, коли різні матеріали світяться різними кольорами.
Селдену і його колегам вдалося виділити чотири кольори, яким відповідають різні речовини. Два з них були справжніми: сама порода, в якій скам’яніло членистоноге, і залишки його панцира. А два інших були сучасними: автори підробки акуратно замазали зайві кінцівки (у ракоподібних їх на пару більше) цементом і дещо підправили. Дослідники стверджують, що жовта флуоресценція, швидше за все, створена олійною фарбою.
«Ці речі в основному викопують місцеві фермери, і вони бачать, які гроші можуть отримати за них. Вони, очевидно, взяли скам’янілість і подумали: „Ну, ви знаєте, це схоже на павука“. Це виглядає цікаво, поки ви не дійдете до денного світла на наступний день і не зрозумієте, що його переробили», — припускають автори незвичайного розслідування.
Хоча в академічному журналі рідко зустрічаються фальшивки, цей випадок підкреслює важливість проведення ретельного аналізу і того, що навіть процес рецензування може бути помилковим. В результаті розслідування Селдена Mongolarachne chaoyangensis більше не існує; зразок був перекласифікований як звичайний рак.

матеріалів розділу Техно
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.