Розумний білий. Нобелівського лауреата позбавили почесних звань за расизм

14 січня 2019, 13:11

Один з першовідкривачів ДНК Джеймс Уотсон знову заговорив про расові відмінності білих і темношкірих людей. За це лауреата Нобелівської премії позбавили почесних звань в його лабораторії.

На початку 1950-х, коли в США вже проходили перші акції проти расової дискримінації, американський біолог Джеймс Уотсон і фізик Френсіс Крик здійснили одне з найбільших відкриттів у сучасній науці - визначили структуру подвійної спіралі ДНК.

Відео дня

За кілька років молодих вчених нагородили Нобелівською премією з фізіології та медицини, а також стали вважати одними з батьків ДНК. Але після десятків років роботи Джеймс Уотсон почав плямувати свою репутацію публічними расистськими заявами.

Вченого неодноразово критикували за його слова про генетичну інтелектуальну перевагу білих людей над темношкірими.

Останньою краплею став його коментар в документальному фільмі "Американські майстри: розшифровуючи Уотсона" на телеканалі PBS, в якому він заявив: "Існує різниця між середньостатистичними чорними та білими в IQ-тестуванні. Я б сказав, що ця різниця генетична".

Представники лабораторії Колд Спрінг Харбор (CSHL), якою керував Уотсон з 1968-го по 2007-й, заявили, що засуджують такі погляди і позбавили його звань почесного канцлера, почесного професора та почесного попечителя.

"CSHL однозначно відкидає необґрунтовані і необачні особисті думки. Заяви доктора Уотсона не підкріплені наукою, і жодним чином не відображають погляди CSHL... Лабораторія засуджує зловживання наукою для виправдання упереджень", - написали менеджери організації.

Важливо, що 12 років тому Джеймс Уотсон втратив роботу в лабораторії через подібні висловлювання. Біолог розповів в інтерв'ю Sunday Times наступне: Я бачу похмурі перспективи для Африки, тому що вся соціальна політика заснована на тому, що у них рівень інтелекту такий же, як у нас, але всі тести говорять, що це не так".

Тоді Вотсону довелося вибачитися за цей пасаж, але, схоже, що біолог не змінив свої погляди з часом.

Крім цього, вчений пропонував використовувати генну інженерію для створення винятково красивих дівчат і говорив, що у повних людей менше шансів добитися успіхів на роботі. Через те, що наукова спільнота відкидала його припущення, Уотсон навіть вирішив продати свою золоту Нобелевську медаль у 2014-му (вперше в історії премії).

У CSHL списують неоднозначні висловлювання Нобелівського лауреата на його похилий вік: "Це не новина, коли 90-річний чоловік, який втратив когнітивний контроль і старіючий таким чином протягом десятиліть, говорить із нинішнім розумом", - розповів The New York Times доктор лабораторії Майкл Віглер.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X