З кістки кенгуру. У Південній Австралії знайшли рідкісний артефакт віком понад три тисячі років

18 березня 2021, 13:01

Аналіз майстерно створеного кістяного вістря, виявленого в області Нгаррінджері в Південній Австралії, проливає світло на використання інструментів древніми австралійцями.

Вістря було виготовлено з кістки кенгуру або валлабі, а потім викинуто або втрачено на тисячі років, поки не було розкопано доктором Крісом Вілсоном, археологом Нгаррінджері з Університету Флиндерса.

Відео дня

Автори статті з університетів Флиндерса і Гріффіта вважають, що вістря - вік якого становить від 5300 до 3800 років - ймовірно, використовувалося для проколювання м'яких матеріалів, таких як плащ з хутра опосума, або, можливо, було прикріплено до снаряду для використання в полюванні.

а) вістря кістки Мурравонга; б) вид зверху; c) вид знизу; d) край з ушкодженнями (Фото: Flinders University)
а) вістря кістки Мурравонга; б) вид зверху; c) вид знизу; d) край з ушкодженнями / Фото: Flinders University

Знахідка особливо незвичайна, тому що в археології Австралії переважають кам'яні знаряддя праці і уламки черепашок, виявлені на поверхні, а не кістки, закопані глибоко в землю.

«Навіть одна подібна знахідка дає нам можливість зрозуміти використання кістяних технологій в регіоні і те, як такі артефакти були адаптовані до річкового середовищі», - говорить Вілсон.

Незважаючи на недостатню представленість кістяних знарядь в австралійській археології, існує багата і глибока історія їх використання представниками корінних народів. Найстарішому відомому кістковому артефакту в Австралії - 46000 років, він був знайдений в Карпентерс-Геп в Західній Австралії. У той же час етнографічні звіти нащадків племені Яралді в Південній Австралії вказують на те, що кістяні знаряддя використовувалися лише кілька поколінь назад.

Раніше НВ писав, що дослідники виявили останки метеликів Богонг (Agrotis infusa) на точильному камені, якому, як вважають, близько 2000 років, в печері на сході австралійського штату Вікторія.

Це перше незаперечне археологічне свідоцтво залишків вживання в їжу комах, знайдених на кам'яному знарядді. Ці останки дають уявлення про історичні традиції кулінарії племені гунаікурнай.

Старійшина племені Рассел Маллетт сказав, що це відкриття дозволило глибше зрозуміти харчові звички аборигенів, які так довго залишалися невидимими з наукової точки зору в Австралії.

«У нас є усні історії про поїданні метеликів Богонг в нашій культурі, але з моменту заселення багато з цих знань були загублені, тому дуже цікаво використовувати нові технології для зв'язку зі старими традиціями і звичаями», - сказав він.

Показати ще новини
Радіо NV
X