З золотими прикрасами. Археологи виявили багате скіфське поховання

Голова померлої жінки з золотими прикрасами. (Фото:Igor Pienkos)
Скелет жінки з племені скіфів із золотим нагрудником та бронзовим дзеркалом було виявлено польсько-російською групою археологів у великому кургані в Сибіру.
Дослідження проводилися на місці, відомому як «Сибірська долина царів», в Турано-Уюкскій долині на півночі Туви, автономної республіки в азіатській частині РФ.
Це місце називають «Сибірською долиною царів» через численні, величезні насипні гробниці з багатим оздобленням, вік яких перевищує 2,5 тисячі років. Тому деякі з них описуються як князівські.
Наприкінці 2021 року польські археологи з Ягеллонського університету в Кракові виявили дві інтригуючі могили. Перша знаходилася в центральній частині зруйнованого, майже повністю знесеного кургану діаметром близько 25 м. Її виявлення стало можливим завдяки повітряному лазерному скануванню, оскільки курган був майже невидимий неозброєним оком.
Двоє людей лежали в дерев’яній похоронній камері, побудованій на каркасі з суцільних колод. Сама камера була вкрита трьома шарами балок. Підлога гробниці, у свою чергу, була зроблена з дощок. За даними дослідників, у могилі були поховані жінка у віці біля 50 років і дитина 2−3 років. Вони знайшли, серед іншого, поряд з жінкою золоті прикраси, залізний ніж, бронзове дзеркало і дерев’яний гребінь, що дуже добре зберігся, прикрашений гравірованим орнаментом.
«Особливо цікавою пам’яткою була золота пектораль, прикраса у формі півмісяця або місяця, що висіла на шиї», — зазначив керівник польської частини експедиції доктор Лукаш Олещак із Ягеллонського університету у Кракові. Він наголосив, що подібні предмети, відомі з курганів Південного Сибіру, досі знаходили майже виключно у чоловічих могилах.
«Вони вважалися символом приналежності до якоїсь соціальної групи, касти, можливо, воїнів — чоловіків, принаймні. Поміщення його до жіночої могили — дуже цікавий відхід від цього звичаю. Це, безумовно, доводить унікальну роль мешканців Долини Царів, які померли в цьому співтоваристві», — вважає археолог.
При цьому він зазначив, що жінка похована в центральній частині гробниці, розташованій в безпосередній близькості від великого кургану, який, як вважають дослідники, належав князю кочівників.
«Здається, що, як і інші мертві, поховані в цьому кургані, вона належала до князівського оточення», — сказав Олещак.
На його думку, варто зазначити стан могильних дарів із органічних матеріалів. Приміром, у цьому кургані були держаки стріли, рукоять льодоруба, фрагмент сагайдака. У свою чергу, в могилі жінки був дерев’яний гребінь, з'єднаний шкіряною петлею з бронзовим дзеркалом. Такий набір косметичних засобів клали у могилу у шкіряному мішечку.
Друга могила, виявлена під час останнього сезону розкопок, знаходилася за межами траншеї, що оточує курган. Це був скелет дитини-підлітка, поміщений у невелику яму з кам’яною огорожею.
Археологи також знайшли докази того, що по периметру кургану, швидше за все, знаходився скарб із бронзових предметів. Про це свідчить знахідка у вигляді кількох десятків шматків кінського гребеня, бронзового льодоруба, прикраси у вигляді цапа. Їхнє виявлення стало можливим завдяки використанню металошукача.
Раніше НВ писав, що під час розкопок могильника Девіца V в Острогозькому районі Воронезької області РФ було виявлено унікальну плиту із зображенням крилатих скіфських богів в оточенні грифонів.
Це перший випадок такої знахідки у скіфських курганах Середнього Дону, наголосили археологи.
«Знахідка зробила важливий внесок у наші уявлення про скіфські вірування. На одному предметі одночасно зображено певну кількість богів, причому на північний схід від основних скіфських центрів», — сказав керівник Донської експедиції професор Валерій Гуляєв.
У північно-східній частині могили, окремо від інших предметів і за кілька метрів від скелета, було знайдено срібну пластину, прибиту безліччю маленьких срібних цвяхів до дерев’яної основи. Довжина пластини 347 см, ширина в середній частині 75 см.

матеріалів розділу Техно
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.