Бізнесмени античності. На Кіпрі знайдені давні записи фінікійською мовою

28 січня, 22:19
Старовинні торгові документи на камені (Фото:Cyprus Department of Antiquities)

Старовинні торгові документи на камені (Фото:Cyprus Department of Antiquities)

При розкопках стародавнього портового міста Кітіон (сучасна Ларнака) на Кіпрі була виявлена яма, повна остраків (керамічні черепки) з написами фінікійською.

Ці знахідки показують торгові зв'язки, які існували в галасливому портовому місті ще в першому тисячолітті до нашої ери.
Кітіон був портовим містом задовго до того, як став Кітіоном. Є свідчення того, що на цьому місці жили ще в епоху неоліту, а поселення бронзової доби використовувало те, що зараз є одним із чотирьох солоних озер у Ларнаці, як порт, оскільки на той час воно мало вихід до моря.
Відео дня
Коли в 13 столітті до нашої ери ця точка доступу замулилася, поселення перемістилося трохи на північ, щоб використовувати там природну затоку, і перетворилося на місто Кітіон.
Поселенці-фінікійці захопили місто в 9 столітті до нашої ери, заснувавши першу відому фінікійську колонію. Вони зберігали контроль над Кітіоном доти, доки Кіпр не був завойований Олександром Македонським у 333 р. до н.е. Фінікійці ефективно використали чудовий порт та природні ресурси Кітіона. Вони експортували нафту, деревину та сіль, видобуті в солоних озерах, та імпортували товари з усього Середземномор'я.
Розкопки досліджували давню верф, яка довгий час була закрита тенісними кортами. Тестові траншеї на північ і схід від тенісних кортів показали, що давній порт покривав усе це місце. Це був «Закритий порт», як назвав його Страбон, що означало, що він був доступний тільки з півночі і був побудований для стоянки великих трієр.
Заходячи до Кітіонської бухти з півночі, трієри могли прослизнути кормою вперед прямо в криті корабельні навіси. Залишки цих сараїв, масивні блоки вапняку, також знайшли при розкопках.
При розкопках на схід від човнових ангарів було виявлено як мінімум один додатковий пандус, про що свідчить основа колони. Ця основа побудована з величезного блоку вапняку на міцному масиві блоків. На схід тягнеться стіна з пісковика.
Після розкопок на цьому місці дослідники заявили, що стародавня будівля може бути реконструйована.
Архітектурні особливості тієї епохи погано збереглися, але викопали яму, яку археологи виявили заповненою фінікійськими дотепами або матеріалами з написами.
Така концентрація адміністративних документів свідчить про існування поблизу контори переписників з царською адміністрацією.
"Різноманітність матеріалів з написами вражає, включаючи черепки глиняного посуду, вапнякові та гіпсові плити і навіть гальку", - кажуть учасники розкопок.
Знахідки включають понад 150 людських скелетів і близько 500 предметів, у тому числі золоті прикраси, дорогоцінне каміння та кераміку, датованих приблизно 1350 роком до нашої ери.
Крім скелетів 155 людей, команда також знайшла 500 об'єктів. Скелети та ритуальні похоронні об'єкти розташовувалися шарами один на одному, показуючи, що гробниці використовувалися протягом кількох поколінь.
«Знаходки свідчать про те, що це сімейні усипальниці правлячої еліти міста. Наприклад, ми знайшли скелет п'ятирічної дитини із золотим намистом, золотими сережками та золотою діадемою. Ймовірно, це була дитина із впливової та багатої сім'ї», — каже професор Пітер Фішер, керівник розкопок.
poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X