Як Росія хотіла знищити Україну, але в підсумку майже знищила власну науку

12 квітня, 07:00
Російські вчені втратили доступ до західних лабораторій, фінансів та обміну інформацією (Фото:alexraths/depositphotos)

Російські вчені втратили доступ до західних лабораторій, фінансів та обміну інформацією (Фото:alexraths/depositphotos)

Напад Росії на Україну спричинив згубні для країни-агресора наслідки. Постраждали буквально всі громадські інститути, і найбільше — наука.

В Україні вже повідомляли про те, що російська наукова спільнота може втратити доступ до 97% усієї необхідної інформації. Ця цифра цілком об'єктивно відбиває суть проблеми. Так, Європейська організація ядерних досліджень, відома як ЦЕРН, ще на початку березня вирішила призупинити статус спостерігача Росії у раді та не розпочинати нової співпраці з російськими установами. Призупинення співробітництва закрило доступ для російських учених до сучасних лабораторій, а місцеві компанії втратили іміджеву перевагу для участі у великих тендерах.

Відео дня

Альянс німецьких наукових організацій, який об'єднує вчених із різних областей, призупинив німецько-російські проекти, що болісно позначилося не лише через відсутність обміну досвідом, а й тому, що організація фінансувала левову частку спільної роботи. За інформацією Forbes, лише за останні три роки Альянс сплатив понад 300 міжнародних проектів за участю російських учених, загальний бюджет яких становив понад €110 млн.

Після німецьких умів від Росії відмовилися і американські. Масачусетський технологічний інститут, який понад десять років співпрацював зі Сколковським інститутом науки і технологій, призупинив спільну роботу на невизначений термін.

Деякі галузі російської науки страждають через некомпетентне управління чиновниками, які бажають будь-що-будь прислужити диктатору Путіну. Так, через агресивні висловлювання голови Роскосмосу Дмитра Рогозіна під загрозою робота Росії на МКС. А це автоматично означає загрозу російському майбутньому в космосі, оскільки вищезгаданий Рогозін, який поперемінно рветься освоювати то Марс, то Венеру, очевидно, не має поняття про предмет.

Від агресивної політики своєї держави постраждали російські вчені з усіх галузей знань. У тому числі кліматологи.

Німецький інститут біогеохімії ім. Макса Планка заморозив фінансування, яке використовувалося для Північно-східної наукової станції, яка займалася вивченням танення льодовиків для відстеження тенденцій глобального потепління.

Це ставить під сумнів вивчення Росією світових кліматичних змін. По-перше, тому що, на відміну від розвинених країн, у Росії не надто серйозно ставляться до проблем довкілля. Тобто не варто сподіватися на фінансування від великого бізнесу та небайдужих громадян.

Щодо участі держави, тут все ще гірше. У Росії гроші для наукових розробок і раніше виділялися за залишковим принципом — за даними Reuters, у 2019 році з бюджету було виділено близько $39 млрд або 1% ВВП. Для порівняння, США витратили $612 млрд., або 3% свого ВВП.

Теоретично це може поставити під загрозу взагалі всі світові дослідження глобального потепління, оскільки дві третини територій вічної мерзлоти належать Росії. Але по-перше, російські вчені обіцяють продовжувати обмін вже отриманою інформацією, а по-друге, вони активно їдуть на Захід у пошуках можливостей продовжувати роботу.

І це - основна проблема для російської науки, яку російська держава спровокувала, але поки що не усвідомлює її наслідків.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X