Сотні генів. Біологи знайшли відмінності у роботі мозку залежно від статі

25 січня, 22:04
У роботі генів виявили статеві відмінності (Фото:pixabay.com)

У роботі генів виявили статеві відмінності (Фото:pixabay.com)

Згідно з новим дослідженням, проведеним дослідниками Стенфорда, мозок самців і самок мишей істотно відрізняється: знайдено понад 1000 відмінностей у активації генів.

Дослідники зі США говорять, що ці відмінності, ймовірно, відображаються в мозку чоловіків та жінок.

Вчені досліджували чотири крихітні структури у мозку мишей, які, як було відомо, програмують поведінка «оцінка, знайомства, спарювання і ненависть». Така поведінка — наприклад, швидке визначення самцями статі незнайомця, сприйнятливість самок до спарювання та материнський захист — допомагають тваринам розмножуватися, а їхньому потомству — виживати.

Відео дня

Аналізуючи тканини, витягнуті зі структур мозку гризунів, вчені виявили понад 1000 генів, які значно активніші у мозку представників однієї статі порівняно з представниками іншої.

"Використовуючи ці гени як точки входу, ми ідентифікували певні групи клітин мозку, які управляють певною типовою для статі поведінкою", - сказав старший автор дослідження Нірао Шах, професор психіатрії, поведінкових наук та нейробіології.

Дослідники також виявили понад 600 відмінностей у рівнях активації генів між самками у різні фази їхнього естрального циклу. (У жінок це називається менструальним циклом, у самок мишей менструації немає).

"Виявлення в цих чотирьох крихітних структурах мозку кількох сотень генів, рівень активності яких залежить тільки від стадії жіночого циклу, було абсолютно несподіваним", - сказав Шах, який присвятив свою кар'єру вивченню того, як статеві гормони регулюють типову для статі поведінку.

Структури мозку, на яких зосередилися дослідники, є спільними для ссавців, включаючи людину.

«Миші – не люди, – сказав Шах. «Але розумно очікувати, що аналогічні типи клітин мозку гратимуть роль нашому типовому для статі соціальному поведінці».

Деякі з каталогізованих дослідниками генів є встановленими факторами ризику захворювань головного мозку, які найчастіше зустрічаються у представників тієї чи іншої статі. З 207 генів, які, як уже відомо, пов'язані з високим ризиком розладу аутистичного спектру, який у чотири рази частіше зустрічається у чоловіків, ніж у жінок, дослідники визначили, що 39 активніші в мозку тієї чи іншої статі: 29 у чоловіків, 10 у жінок.

Вони також визначили гени, пов'язані з хворобою Альцгеймера та розсіяним склерозом, які частіше вражають жінок, ніж чоловіків. Ці гени активніші у самок мишей.

Попередні спроби знайти відмінності в активації генів між чоловічими та жіночими клітинами мозку гризунів виявили всього близько 100 із них — здавалося б, надто мало, розмірковувала група Шаха, щоб створити численні глибокі відмінності у відомій інстинктивній поведінці.

«У результаті ми виявили приблизно в 10 разів більше, — сказав Шах, — не кажучи вже про 600 генів, рівні активності яких самок варіюються залежно від стадії циклу. Загалом вони становлять 6% генів миші».

Шах порівняв методи, які використовувала його команда, з пошуком голок у стозі сіна.

"Можливо, це тільки верхівка айсберга", - сказав він. «Ймовірно, у цих та інших структурах мозку можна знайти набагато більше ознак, диференційованих за статтю, якщо ви знаєте, як їх шукати».

Раніше НВ писав, що вчені зі США опублікували дослідження, згідно з яким клітини центральної нервової системи відновлюють мозок людини під час сну.

В організмі людини існують клітини центральної нервової системи, які називаються мікрогліями. Ці складові імунної системи є свого роду захисниками головного та спинного мозку, очищаючи їх від мертвих клітин та позбавляючи інфекцій.

Згідно з недавнім дослідженням вчених з Університету Рочестера в США, мікроглії є найбільш активними під час сну. Експерти проаналізували мозок мишей та визначили, що ці клітини відновлюють пошкоджені ділянки мозку після інсульту та інших серйозних хвороб.

Неправильну роботу мікроглій також пов'язали з порушенням структури мозку та появою серйозних захворювань на кшталт розладів аутистичного спектру, шизофренії та деменції.

Показати ще новини
Радіо НВ
X