Дочекалися. Жінка вперше отримала престижну премію з математики

19 березня 2019, 20:00
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

76-летняя профессор математики Карен Уленбек стала первой женщиной-лауреатом премии Абеля, - аналога Нобелевской премии в математике. Ученая получила награду за открытия в геометрическом анализе и калибровочной теории поля.

Професор Техаського університету в Остіні Карен Уленбек стала першою жінкою, яка отримала Абелівську премію, передає New Scientist.

Норвезька академія наук нагородила Уленбек 6 млн норвезьких крон (приблизно $700 тис.) за досягнення в роботі з геометричного аналізу і калібрувальної теорії поля.

Відео дня

"Карен Уленбек отримала Абелівську премію 2019 року за свої фундаментальні роботи, які докорінно змінили математичний ландшафт. Її теорії зробили революцію в нашому розумінні мінімальних поверхонь, наприклад, тих, що утворюють мильні бульбашки, і загальніших проблем мінімізації високої розмірності", - говорить голова Абелівського комітету Ганс Мюнт-Каас.

Повідомляється, що калібрувальна теорія є основою сучасної теоретичної фізики, використовується для досліджень у галузі фізики частинок, загальної теорії відносності та теорії струн.

"Робота Уленбек заклала підвалини для одного з головних етапів фізики 20-го століття, об'єднання двох з чотирьох фундаментальних сил природи: електромагнетизму і слабкої ядерної сили", - пише New Scientist.

За словами Джима Аль-Халілі з Університету Суррея, який виступав з доповіддю про досягнення Карен Уленбек, "вона зробила великий внесок у математику, що дало можливість просунутися вперед на цьому етапі, оскільки Святий грааль у фізиці - це об'єднання сил".

Премія Абеля присуджується королем Норвегії з 2003-го за досягнення в математиці. Відомими лауреатами премії були Ендрю Вайлс, який зміг довести відому теорему Ферма і лауреат Нобелівської премії Джон Неш за теорію нелінійних диференціальних рівнянь.

Нагадаємо, в жовтні 2018-го Донна Стрікленд стала першою жінкою, яка отримала Нобелівську премію з фізики за останні 55 років. До цього Нобелівську нагороду за досягнення у фізиці отримували Марія Склодовська-Кюрі, в 1903-му за дослідження радіаційних явищ, і Марія Гепперт-Маєр у 1963-му за відкриття в структурі оболонці ядра.

Показово, що за всю історію існування премії, лауреатами в наукових дисциплінах стали тільки 3% жінок. З 605 осіб, лише 18 жінок отримали премію за відкриття у фізиці, хімії, економіці, фізіології і медицині.

Nature
Фото: Nature

У зв'язку з цим, представники Нобелівського комітету планують відновити гендерний баланс і впровадити гендерну різноманітність для номінантів 2019 року.

"Ми не працюємо у вакуумі. Наукова спільнота повинна помічати жінок і номінувати тих, хто зробив видатний внесок", - розповів виданню Nature генеральний секретар Шведської королівської академії наук Горан Ханссон.

Крім цього, велику роль відіграє і склад журі: за останні два роки в журі Шведської академії (яке відповідає за нагородження лауреатів у галузі фізики, хімії та економіки) зросла кількість жінок. За оцінками Ханссона, з 500 вчених, які відбирають номінантів, приблизно 25% - жінки.

У цьому сенсі думки експертів розділилися: глава Норвезького комітету з гендерного балансу в наукових дослідженнях Курт Райс вважає, що незалежно від статі, члени журі схильні нагороджувати премією чоловіків; генеральний секретар Нобелівської Асамблеї Томас Перлманом, навпаки, вважає, що жінки з більшою ймовірністю номінують інших жінок.

Серед найрадикальніших заходів зі "зрівняння" претендентів на Нобелівську премію - вимога вносити в списки номінантів однакову кількість жінок і чоловіків.

Противники цього вважають, що гендерна рівність під час присудження Нобелівської премії може знизити якість нагороди. Хоча, в самому Нобелівському комітеті впевнені, що такі заходи не стосуються статистики, а необхідні для визначення видатних жінок-учених.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X