Зарано. Провідні біологи закликають не редагувати геном людини

14 березня 2019, 10:01
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Група провідних світових дослідників закликала до введення термінового мораторію на експерименти по редагуванню людських генів.

Заклик підтримали науковці та фахівці з етики з семи країн, в тому числі - автори технології редагування генома CRISPR / Cas, Фен Чжан і Еммануель Шарпентьє, пише Science Alert .

Відео дня

Дослідники були схвильовані потужною технікою генної інженерії, відомої як CRISPR, яка потенційно може запобігти вродженим захворюванням, але також може привести до постійних змін в людському вигляді і створити збочений ринок для поліпшеного, розширеного потомства, яке іноді називають "дизайнерські діти".

Заклик до мораторію став прямою відповіддю на дії китайського дослідника, який, незважаючи на глобальний консенсус з етичних кордонів редагування генів, змінив ембріони, що призвело до появи дітей-близнюків зі зміненим генотипом.

Китайський дослідник Хе Цзянькуй сказав, що його експеримент був спрямований на зміну гена, щоб зробити дітей стійкими до зараження ВІЛ. Він сказав, що знав, що зазнає критики, але захищав її як етичну форму генної терапії, а не як косметичні генетичні зміни. Але наукове співтовариство було обурене, засуджуючи його дії як "шахрайські експерименти на людях".

Новий заклик до мораторію є визнанням того, що багато попереджень, що з'явилися на конференціях з етики редагування генів, не були достатньо ясними і рішучими і, в разі китайських близнюків, не змогли запобігти етичним порушенням.

На додаток до заклику до мораторію, автори, включаючи двох винахідників системи CRISPR, Фен Чжана з Інституту ім. Броада і Гарварда і Еммануеля Шарпантьє з відділу Макса Планка з науки про патогенність в Берліні, наводять аргументи на користь створення міжнародного керівного органу, який буде здійснювати нагляд за застосуванням технології.

"Почнемо з того, що повинен бути встановлений фіксований період, протягом якого не допускається ніяке клінічне використання редагування зародкової лінії. Також допускається обговорення технічних, наукових, медичних, соціальних, етичних і моральних питань, які необхідно розглянути перед редагуванням зародкової лінії. Цей період надасть час для встановлення міжнародних рамок", - пишуть автори.

"Країни можуть вибрати різні шляхи, але вони повинні погодитися працювати відкрито і з повагою до думки людства з питання, який в кінцевому підсумку стосується всього виду", - пишуть вчені.

Але серед підписів під цим документом немає, мабуть, найважливішої. Документ не підписала піонер CRISPR Дженніфер Дудна з Каліфорнійського університету в Берклі. Дудна не тільки винайшла більшу частину технології CRISPR, але і заздалегідь попередила, що вона може бути використана в злих цілях.

Дудна сказала, що вона відхилила прохання Чжана підписати цей новий заклик. Вона сказала, що продовжить замість цього працювати з національними академіями в Сполучених Штатах, Великобританії та Китаї. "Мені здається, це просто перефразування того, що відбувається протягом декількох років", - сказала Дудна.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X