Просто вогонь. Вчені знайшли у неандертальців людські технології
Міжнародна група дослідників знайшла переконливі докази того, що неандертальці не тільки знали вогонь, але і вміли його розводити.
Таким чином, вчені з Університету Коннектикуту, Вірменії, Великобританії та Іспанії показують, що здатність створювати вогонь з’явилася раніше, ніж передбачалося.
Раніше було відомо, що неандертальці, як і перші люди, ймовірно, добували вогонь з природних джерел, але коли наші предки вивчили навички підпалювання, у них з’явилися новий захист, засіб для приготування їжі
«Передбачалося, що вогонь — область знань Homo Sapiens але тепер ми знаємо, що його могли створити інші стародавні люди, такі як неандертальці. Так що, можливо, ми не такі вже особливі», — говорить співавтор дослідження Деніел Адлер, доцент в області антропології.
Дослідження об'єднує археологічні, вуглеводневі і ізотопні свідоцтва взаємодії людини з вогнем, а також дані про те, яким був клімат десятки тисяч років тому.
Використовуючи специфічні молекули та аналіз кліматологічних ознак, дослідники досліджували печеру Лусакерт 1 в Нагір'ї Вірменії.
Дослідницька група вивчила зразки відкладень, щоб визначити кількість поліциклічних ароматичних вуглеводнів (ПАВ), які виділяються при спалюванні органічного матеріалу. Один тип ПАВ, званий легкими ПАВ, широко поширений і свідчить про пожежі, тоді як інші, звані важкими ПАВ, розсіюються вузько і залишаються набагато ближче до джерела вогню.
Свідоцтва про збільшення активності людей на майданчику, такі як концентрації кісток тварин і свідоцтва виготовлення інструментів, корелювали зі збільшенням частоти пожеж і збільшенням частоти важких ПАВ.
Дослідники також повинні були виключити можливість того, що нестабільна погода, яка породжує блискавки, запалила пожежі. Для цього вони проаналізували водневий і вуглецевий ізотопний склад воскових кутикул древніх рослинних тканин, що збереглися в донних відкладеннях. Розподіл цих листових восків показує, в якому кліматі росли рослини. Вони не змогли знайти жодних доказів зв’язку між загальними палеокліматичними умовами і геохімічними даними пожежі.
«Щоб регулярно отримувати доступ до пожеж, викликаних природними причинами, повинні існувати умови, при яких удари блискавок виникають з відносною частотою, яка могла б викликати пожежі», — говорить Майкл Хрен, один з авторів роботи.
У той же час, древні мешканці печери Лусакерт 1 жили в умовах достатньої зволоженості, яка перешкоджає лісових пожежам, проте при цьому в печері вогонь виникав досить часто. Результати дослідження показують, що неандертальці були здатні використовувати вогонь, який не залежав від лісових пожеж.
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.