Прощавай, Марс. Чому збанкрутував проект колонізації та реаліті-шоу Mars one

12 лютого 2019, 20:00

Проект Mars One, який передбачав колонізацію Червоної планети та зйомку унікального реаліті-шоу про це, закрився через фінансові труднощі.

Найбільш відомим сучасним "колонізатором" Марса, вочевидь, є засновник компанії SpaceX Ілон Маск. Багато експертів скептично ставляться до його ідей і навіть радять генію-інженеру направити свої зусилля на більш реальні цілі, на кшталт побудови бази на Місяці та дослідження місячних ресурсів.

Відео дня

Але, Маск не був би Маском, якби відступав від своїх божевільних планів, останні з яких включають обліт навколо Місяця на ракеті BFR з космічними туристами в 2023-му і створення першої людської бази на Марсі в уже в 2028-му.

Щоправда, в галузі колонізації інших планет існують і більш амбітні ентузіасти. Наприклад, голландський підприємець Бас Лансдорп ще з університету планував заселити Марс, і незабаром заснував проект Mars One, який передбачав відправку перших міжпланетних переселенців спочатку в 2023-му, пізніше – в 2025-му і, врешті-решт, - у 2027-му.

На жаль, проект навряд чи буде реалізовано навіть з перенесеними термінами, – днями стало відомо, що на рахунках компанії залишилося близько $ 25 тис. Як передає Engadget , суд Швейцарії визнав проект Mars One банкрутом і оцінив його вартість майже в $ 100 млн.

Повідомляється, що Mars One складався з двох компаній: націленої на отримання прибутку Mars One Ventures і некомерційної Mars One Foundation.

"Поки немає доступної інформації про некомерційну Mars One Foundation, яка фінансувалася за рахунок справляння плати за ліцензування зі свого комерційного партнера. Бас Лансдорп сказав, що компанія поки що працює, але не зможе продовжувати без інвестицій", – пише Engadget.

Щодо планів на майбутнє, підприємець розповів виданню тільки те, що він "шукає вирішення цієї проблеми".

Варто підкреслити, що стартап Mars One не був схожий на інші космічні проекти, оскільки керівники не збиралися фінансувати його за допомогою держави або інвесторів.

Замість цього, Лансдорп вирішив об'єднати колонізацію Марса з першим в історії реаліті-шоу на іншій планеті. Планувалося, що телевізійні компанії профінансують космічні запуски і всі супутні процедури за трансляцію унікального медіаконтенту.

"Це буде одна з найбільших подій в історії людства. Ми говоримо про створення найбільшої медіа-вистави, набагато більшогї, ніж висадка на Місяць і Олімпійські ігри, що має величезний потенціал для доходу від ТБ-трансляцій та спонсортсва", – говорив Лансдорп в 2013-му.

Схоже, що підприємець трохи переоцінив фінансові можливості телекомпаній і їні наміри вкладати десятки мільйонів доларів у сумнівний проект.

Фахівці з Массачусетського технологічного інституту (MIT) підрахували, що шести ракет Falcon Heavy ніяк не вистачить для транспортування всього необхідного обладнання на Марс, як це планували в Mars One.

За розрахунками вчених, їм потрібно було б близько 15 запусків Falcon Heavy, а загальні послуги такої масштабного космічного перевезення коштували б $4,5 млрд. І це не кажучи вже про розробку і покупку спеціального обладнання для подібної місії.

На цьому тлі, $ 12 млн, які компанія Phoenix Enterprises пообіцяла проінвестувати в Mars One минулого року, виглядають просто копійками.

Крім цього, експерти з MIT проаналізували план колонізації та прийшли до висновку, що реаліті-шоу може закінчитися досить трагічно для його учасників: вирощування продуктів на Марсі тягне за собою появу вибухонебезпечного кисню, яким поки не особливо навчилися керувати в космосі.

Ну а технології отримання ресурсів, на кшталт вилучення води з марсіанських льодовиків, і зовсім поки знаходяться на стадії розробки, що збільшує ризики життєдіяльності людини на Червоній планеті. Про марсіанські бурі, радіацію і тераформування можна навіть не говорити.

Нагадаємо, у вересні 2018 го НВ спілкувалося з засновником марсіанської спільноти і одним з провідних фахівців з питань колонізації Марса Робертом Зубрином.

Після 40 років боротьби за свою ідею і розробки марсіанської місії Mars Direct для NASA, Роберт каже, що людство може запустити першу місію з колонізації Марса вже через 10 років за $ 5 млрд, а наступні відправки коштували б менше $ 1 млрд.  

Будучи соратником та ідейним натхненником Ілона Маска, Роберт Зубрин впевнений, що головна проблема в колонізації Марса – це застій в розвитку NASA і небажання влади виділяти великі гроші на космічні дослідження.

"У 1970-х ми рухалися вперед, але президент Ніксон перервав розвиток. Кілька інших правителів хотіли відновити американську космічну програму, але у нас ніколи не було єдиної мети, щоб зробити це. Якби ми тоді не відмовилися від задуманого плану – в наші дні перша дитина, що народилася на Марсі, вже закінчувала б школу", - розповів Зубрин в інтерв'ю НВ.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X