Прибулець або фрік? Чотири причини, чому Леонардо да Вінчі випередив свій час

5 травня 2019, 09:00
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Нещодавно виповнилося 500 років з дня смерті Леонардо да Вінчі. Англійські вчені з різних сфер спробували розібратися, чи дійсно винаходи італійського художника і вченого настільки геніальні.

Можна не знати всіх картин і винаходів Леонардо да Вінчі, але вже кілька століть усі від малого до великого так чи інакше чули про цю людину. Біографію і спадщину да Вінчі встигли перелопатити уздовж і поперек, проте, деякі з його послань майбутнім поколінням досі залишилися нерозгаданими або непрочитаними.

Відео дня

Днями відбулася 500 річниця смерті одного з найяскравіших представників епохи Відродження, і, що називається, "універсальної людини", яка майстерно поєднувала живопис з математикою, скульптуру з анатомією і черпала ідеї своїх винаходів у природи.

З цієї нагоди, представники Університету Шеффілд-Халлам в Англії спробували розібратися, в чому геніальність Леонардо да Вінчі, і чи дійсно він настільки випередив свій час, як про це прийнято говорити.

Дослідник кераміки Хайвел Джонс, експериментальний психолог Алессандро Соранзо, математик Джефф Уолдок і географ Реббека Шарп опублікували статтю на The Conversation, в якій розібрали винаходи і нові підходи, що впровадив да Вінчі, з точки зору їх професійного поля діяльності.

Да Вінчі - інженер

До сьогодні вціліли ескізи да Вінчі, в яких він описував різні літальні апарати включно з гелікоптерами, планерами і парашутами, костюми для занурення під воду, складні механізми для передачі крутного моменту, зброю та багато іншого.

Як не дивно, але багато з його напрацювань стали реальністю і використовуються сьогодні, через кілька сотень років з часів існування італійського інженера. Проте, як пише Хайвел Джонс, да Вінчі був змушений служити своїм покровителям і розробляти зброю для воюючої Європи кінця XV-го - початку XVI-го століття.

Саме тому йому приписують створення однієї з перших збалансованих артилерійських установок - 27-метрового поперечного лука з 33 стволами. Правда, деякі з його ідей не були успішними в той час або повторювали вже попередні напрацювання.

Наприклад, танк, який знайшли в ескізах да Вінчі, і який міг стріляти в усіх напрямках, був би занадто важким для того, щоб пересуватися.

theconversation.com
Фото: theconversation.com

А так звані орнітоптери - літальні апарати, що імітують крила птаха і призначені для польотів людини, - взагалі виявилися не практичними, оскільки люди занадто слабкі, щоб створити достатню кількість підйомної сили.

"Більшість проектів Леонардо ніколи не були побудовані або навіть протестовані. Його уява була настільки далеко попереду свого часу, що було потрібно чотири століття, перш ніж ідеї на кшталт танка стали практичними завдяки розробці легких і міцних матеріалів по типу сталі та алюмінію, і нових джерел енергії у вигляді двигунів на викопному паливі", - пояснює Хайвел Джонс.

Да Вінчі - математик

Картини Леонардо да Вінчі - це не тільки серйозний художній задум і погляд автора на ті чи інші події. Черпаючи натхнення з біблійних мотивів, і іноді навіть наважуючись трактувати їх по-своєму, да Вінчі продумував кожен сантиметр полотна, подібно до того як сучасні графічні процесори ідеально деталізують будь-які об'єкти в відеоіграх.

Завдяки знанням математики і геометрії, в картинах художника часто простежувалися паралельні і горизонтальні лінії, глибина, симетричність, були збережені пропорції і т.і.

У Вітрувіанській людині да Вінчі вдалося помістити людське тіло в квадрат, враховуючи ідеальні пропорції витягнутих рук і ніг. "Його Вітрувіанська людина спробувала вирішити проблему "зведення кола в квадрат". Насправді неможливо зробити це точно ("зведення кола в квадрат" - це метафора неможливого), але йому вдалося максимально наблизитися до цього", - пише Джефф Уолдок.

Luc Viatour / Lucnix.be
Фото: Luc Viatour / Lucnix.be

Крім цього, з персоною Леонардо пов'язують появу Золотого перетину - математичного співвідношення, яке використовують в живописі, фотографії та багатьох інших сферах. Ну а його Таємна вечеря і Мона Ліза і до сьогодні залишаються загадкою для критиків, що кожен раз знаходять в ніх нові приховані сенси і таємні послання.

Да Вінчі - психолог

До речі, про Мона Лізу: фундаментальну картину да Вінчі, відому також як Джоконда, пов'язують з вивченням художником фізіогноміки - експериментального розділу психології, який нібито дозволяє визначати тип особистості людини, його персональні якості та стан здоров'я, завдяки виразу обличчя.

Саме тому мистецтвознавці вже кілька століть сперечаються - що ж приховує знаменита усмішка Мона Лізи, якщо це, звичайно, усмішка.

Everett-Art via Shutterstock
Фото: Everett-Art via Shutterstock

Алессандро Соранзо пояснює, що да Вінчі реалізував такий підхід завдяки техніці сфумато - пом'якшення об'єктів і розмиття їх обрисів, завдяки переходам від світлих тонів до темних.

"Цей метод не був винайдений Леонардо, але він розвивав його і використовував унікально... Зокрема, на багатьох портретах Леонардо майже неможливо сказати, коли закінчується один колір, а починається другий - і це проявляється в деяких важливих частинах його картин, таких як уста його натурниць", - пише Соранзо.

Саме завдяки цьому прийому, портрети да Вінчі (наприклад, Мона Ліза, Портрет юної нареченої, Портрет Джиневри де Бенч, Дама з горностаєм) створюють певну візуальну ілюзію, через яку неможливо точно визначити емоцію людини на картині.

Да Вінчі - дослідник природи

За словами Реббеки Шарп, що одним з предметів обожнювання да Вінчі була вода, яку художник називав "двигуном природи" і порівнював з кров'ю в тілі людини.

leonardodavinci.net
Фото: leonardodavinci.net

"Однак, він був не просто зачарований художніми особливостями води. Він хотів зрозуміти динаміку руху води: вихори під і над поверхнею її поверхнею. Як учений, він зумів об'єднати свої знання і здібності в мистецтві, дизайні, науці, філософії та техніці для розробки проектів, ідей, інструментів і перевірки своїх гіпотез", - пише Шарп.

У цьому сенсі, вивчення води да Вінчі стало внеском не тільки в живопис, а й в сучасну гідрологію та водну інженерію. У своїх роботах Леонардо описував циклічність води в природі, вплив потоків і тиску води, спорудження каналів, а також користь водосховищ для управління приливами води і зрошення земель.

У той же час, деякі з його винаходів, як взуття для ходіння по воді, не були успішними.

Bortolon, The Life and Times of Leonardo, Paul Hamlyn.
Фото: Bortolon, The Life and Times of Leonardo, Paul Hamlyn.
poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X