Правда чи міф? Кажани сліпі, рибки забудькуваті, а страуси ховають голову в пісок

18 липня 2016, 20:01
Вчені розвінчують розхожі уявлення про звички та особливості деяких видів тварин

Люди нерідко наділяють тварин людськими рисами характеру. Про сміливців кажуть, що вони хоробрі, як леви, а про тих, хто біжить від реальності – що вони ховають голову в пісок як страуси. Однак часом ми приписуємо братам нашим меншим такі риси або манери поведінки, яких вони насправді не мають.

Відео дня

Міф. У акваріумних рибок коротка пам'ять

Дійсність. Вважається, що рибки забувають засвоєну інформацію через лічені секунди і щоразу пропливаючи чергове коло в акваріумі вони ніби заново відкривають для себе навколишній світ. Насправді пам'ять у рибок набагато краще. Так, дослідження вчених з університету МакЕвана в Канаді показало , що риби з сімейства цихлід здатні зберігати спогади протягом 12 днів.

У рыбок память не так плоха, как принято считать / Ting Chen via Flickr
У рыбок память не так плоха, как принято считать / Ting Chen via Flickr Фото:

Їх колеги з Ізраїльського технологічного інституту Техніон в Хайфі запевняють , що рибки здатні на більше. Протягом місяця вони привчали риб асоціювати певний звук з часом годування, після чого їх відпустили на волю. Через 5 місяців після цього, вчені повторили цей звук і побачили, що навчені риби повернулися, довівши, що і після закінчення такого строку асоціація у них збереглася.

Міф. Страус ховає голову в пісок

Дійсність. Зарити голову в пісок – не найефективніший метод уникнути небезпеки при наближенні хижака. І страуси їм не користуються. За словами Тіма Штейнмеца з Каліфорнійської академії наук, ці тварини рятуються від хижаків за допомогою потужних ніг.

"Довгі ноги їм дані для швидкості, - говорить він. – Дорослий страус може розвивати швидкість до 69 км/год, Тож вони швидші за лева або гієни".

Страусы предпочитают бегать от опасности, а не прятаться / William Andrus via Flickr
Страусы предпочитают бегать от опасности, а не прятаться / William Andrus via Flickr Фото:

Є у страусів й інший спосіб протистояти небезпеці. Якщо у них не виходить втекти, вони лягають на землю. У цей момент їх голова і шия, завдяки світлому забарвленню, може зливатися з кольором грунту, і здалеку здається, що на поверхні знаходиться тільки тіло.

Міф. Кажани сліпі

Дійсність. Вважається, що кажани сліпі, а в просторі вони орієнтуються за допомогою ехолокації. Насправді вони аж ніяк не позбавлені зору. Більш того, за словами Роба Майлза з Організації за збереження кажанів, деякі великі види "можуть бачити в три рази краще за людей".

При цьому природа наділила кажанів і іншими здібностями.

Летучие мыши пользуются и зрением, и слухом Bernard DUPONT via Flickr
Летучие мыши пользуются и зрением, и слухом Bernard DUPONT via Flickr Фото:

"Правда в тому, що всі кажани насправді можуть бачити, - розповідає нейроетолог з Університету Макмастера в Канаді Пол Фор. – Вони також мають надзвичайно гострий слух і складний сонар – військові досі не змогли створити настільки ж хороший сонар, як той, яким природа наділила кажанів".

Міф. Літні собаки не схильні до навчання

Дійсність. Прислів'я говорить, що старого пса новим трюкам не навчиш. Однак не варто сприймати його занадто буквально, ставлячи під сумнів можливості домашніх улюбленців.

"Поки собака здорова, комфортно себе відчуває, не відчуває болі і проходить невеликі сеанси дресирування, немає ніяких підстав вважати, що вона не зможе вивчити новий трюк", - наголошує британський зоолог і фахівець в області поведінки тварин Мюріель Брассер.

Собакам учиться никогда не поздно / A_Peach via Flickr
Собакам учиться никогда не поздно / A_Peach via Flickr Фото:

Її слова підтверджують результати експерименту, проведеного творцями шоу Руйнівники легенд. В одному з випусків ведучі взяли двох аляскинських маламутів, які в досить зрілому віці не знали поширених команд. Собаки навчилися лягати, сідати і подавати лапу по команді всього через 4 дні дрессировок.

Міф. Птахи можуть відмовитися від пташеняти, якщо людина візьме його в руки

Дійсність. Якщо людина підбере пташеня, що випало з гнізда, для пташки ця подія не стане приводом відмовитися від дитинчати. За словами біолога з Корнельського університету в США Мійоко Чу, у птахів не настільки сильний нюх, щоб людський запах відлякав їх, а крім того, вони часто дуже віддані своєму потомству.

Птица не покинет птенца только потому что его подержал в руках человек / Don McCullough via Flickr
Птица не покинет птенца только потому что его подержал в руках человек / Don McCullough via Flickr Фото:

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X