Правда чи міф. Електронні сигарети менш шкідливі, ніж звичайні?

30 січня 2018, 21:03
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

В останні роки, особливо після заборони куріння в громадських місцях, все більш популярним стає вейпінг, тобто використання електронних сигарет. Але чи можна вважати це захоплення нешкідливим?

На відміну від традиційних сигарет, рідини для електронних гаджетів не містять смол, при цьому в них може бути присутнім нікотин та інші потенційно небезпечні речовини.

Відео дня

МІФ: Електронні сигарети абсолютно безпечні і можуть застосовуватися для терапії нікотинової залежності

Правда:

В кінці січня 2018 року в США вийшла доповідь Національної академії наук, техніки і медицини, яка була заснована на більш ніж 800 рецензованих наукових дослідженнях про вплив на здоров'я електронних сигарет. Вона була складена на прохання Конгресу США, на тлі зростаючої міжнародної дискусії з приводу того, безпечні чи шкідливі електронні сигарети, повідомляє MedicalExpress.

Американські вчені визнали, що електронні сигарети містять "менші обсяги і більш низькі рівні токсичних речовин, ніж звичайні сигарети". Але вони також викликають звикання. Дані звіту свідчить про те, що електронні сигарети "ймовірно, будуть набагато менш шкідливими, ніж тютюнові вироби".

Проте, нешкідливими рідини для вейпінгу назвати не можна. Зокрема, дослідники з Lawrence Berkeley Labs виявили, що рідини в електронних пристроях містять 31 токсичну хімічну речовину, в тому числі акролеін, діацетил і формальдегід, рівні яких збільшуються залежно від температури і типу пристрою. При цьому традиційні сигарети при згорянні виділяють 7000 хімічних речовин, 69 з яких можуть викликати рак

Відзначається, що, за результатами проведеного кілька років тому 6-місячного клінічного дослідження 40 курців, яким запропонували перейти на електронні сигарети, 22,5% перестали використовувати звичайні сигарети (з них 1/3 перестали використовувати і електронні сигарети), 32,5% користувачів знизили споживання сигарет в 4 рази, 12,5% – в 10 разів. По всій групі в середньому споживання сигарет скоротилося на 88%.

Проте, в доповіді академії наук США окремо згадується, що вейпінг може бути небезпечний для молоді. За даними вчених, молоді люди, які палять електронні сигарети, в майбутньому часто переходять на тютюн.

"У деяких випадках, наприклад, при використанні електронних сигарет підлітками і молоддю, їх побічні ефекти явно викликають заклопотаність", – сказав один з авторів звіту Девід Ітон, декан Вищої школи Університету Вашингтона в Сіетлі.

Вейпінг більше шкодить молоді. Фото: pexels.com

Вейпінг більше шкодить молоді. Фото: pexels.com Фото:

Молоді люди частіше, ніж дорослі, використовують електронні сигарети, і в доповіді є "істотні докази" того, що вейпінг збільшує ризик куріння звичайних сигарет. Але, коли дорослі курці використовують електронні сигарети, щоб кинути палити, "вони отримують можливість зменшити ризик захворювань, які пов'язані з курінням", додав Ітон.

Цікаво, що в 2013-2014 роках в США відбулося понад півтори тисячі випадків отруєння нікотиномісткими рідинами, в деяких штатах до 60-70% отруєнь сталося у дітей.

У доповіді також наголошується, що перехід від звичайних сигарет на електронні сигарети також "призводить до зниження короткострокових несприятливих наслідків для здоров'я в декількох системах органів". Але їх довгострокові наслідки залишаються невідомими.

У доповіді не знайшли "ніяких наявних доказів" того, що використання електронної сигарети пов'язано з раком у людей. Дослідження на тваринах, проте припускають, що тривале використання електронної сигарети "може збільшити ризик розвитку раку".

А як же IQOS?

25 січня 2018 року експертна рада Адміністрації з контролю за продуктами харчування і лікарськими препаратами США (US Food and Drug Administration) відхилила звернення тютюнової компанії Філіп Морріс про визнання нових тютюнових виробів для електричного нагріву IQOS менш шкідливими для здоров'я, ніж звичайні сигарети. Про це заявив Метью Л. Майерс, президент міжнародної організації "Кампанія за майбутнє дітей без тютюну" (Campaign for Tobacco-Free Kids)

Експерти відзначили, що тютюнова компанія не надала достатньо доказів того, що IQOS знижують ризик виникнення хвороб, викликаних споживанням тютюну.

У США також визнали, якщо повністю переключитися від куріння сигарет на використання IQOS, то це може зменшити вплив шкідливих хімічних речовин на здоров'я курців. Однак немає жодних доказів, що споживачі IQOS відмовляться від традиційних тютюнових виробів, навпаки існує висока ймовірність, що вони будуть продовжувати палити і сигарети, і IQOS.

Висновок

Американські вчені прийшли до висновку, що використання електронних сигарет є однозначно шкідливим для тієї групи населення, у якій ці гаджети найбільш популярні: підлітків і молоді. Проте, для дорослих курців такого однозначного зв'язку немає і для цієї групи людей використання електронних сигарет замість звичайних дійсно може принести користь. Але, тільки в тому випадку, якщо такі люди відмовляться від куріння звичайних сигарет.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X