Правда чи міф? 8-годинний сон, підрахунок овець і довгий відпочинок на вихідних

1 серпня 2016, 20:02
Вчені спростовують поширені міфи про оптимальну тривалість сну і ефективність підрахунку овець, а також застерігають любителів подовше поспати у вихідні дні

Скільки часу потрібно приділяти сну, і чи повинен він бути однаковим кожен день? Що потрібно робити, якщо сон не йде? Відповіді на ці питання у кожного можуть бути свої. Однак часом вони можуть бути засновані на переконаннях, не настільки близьких до істини, як прийнято вважати.

Відео дня

Міф: 8 годин – оптимальна тривалість сну для кожної людини.

Дійсність. Коли мова заходить про оптимальну тривалість сну часто говорять, що вона становить 8 годин. Проте професор хронобіології Тілль Роеннберг з Мюнхенського університету Людвіга-Максиміліана впевнений, що це кліше, яке не підходить абсолютно всім і кожному.

"Ідеальна тривалість сну у всіх своя, і залежить від безлічі факторів, у тому числі від віку і генетичних особливостей", - пише Роеннберг в The Washington Post.

Директор лабораторії сну і пам'яті в Манчестерському університеті Пенелопа Льюіс зазначає, що більшості дорослих людей для підтримки оптимальної працездатності дійсно потрібно 8 годин сну. Однак більшість не означає всі. Деяким людям потрібно 10 годин сну, тоді як інші будуть почуватися бадьорими після 6 годин.

Міф: Підрахунок овець може допомогти заснути

Дійсність. Коли сон вночі не йде, спроба порахувати овець може здатися не такою вже й поганою ідеєю. За умови, що вона спрацює. Проте дослідження вчених з Оксфордського університету показало, що насправді цей спосіб не дуже ефективний.

Если представлять умиротворяющие картины, то можно заснуть быстрее, чем при подсчете овец / Dan Phiffer via Flickr
Если представлять умиротворяющие картины, то можно заснуть быстрее, чем при подсчете овец / Dan Phiffer via Flickr Фото:

Для дослідження вони набрали людей, що страждали від безсоння, і поділили їх на 2 групи. Перша група учасників повинна була рахувати овець перед сном, тоді як друга намагалася заснути без всяких завдань. Виявилося, що представники першої групи засипали довше, ніж другої. Під час саме того дослідження британські вчені відкрили більш ефективний метод. Вони з'ясували, що якщо уявити заспокійливу картину (наприклад, морський прибій на пляжі), то можна заснути швидше. Учасники експерименту, які зверталися до цього методу, засипали в середньому на 20 хвилин швидше.

"Заспокійливі картини чи думки можуть допомогти викликати сон краще, ніж підрахунок овець, що багатьом дослідникам уявляється більш відволікаючим, ніж розслаблюючим способом", - свідчить повідомлення на сайті Національного фонду сну США.

Міф: Нестачу сна у будні можна надолужити на вихідних

Дійсність. Багато хто з нетерпінням чекає на вихідны, щоб компенсувати нестачу сна у будні дні. Однак, за словами доктора Філіпа Германа з Пенсільванського університету, для відновлення сил це не найбільш дієвий метод. Принаймні, якщо мова йде тільки про два вихідних дня.

Более продолжительный сон на выходных, чем в будни, может нести угрозу для здоровья / Simone Artibani via Flickr
Более продолжительный сон на выходных, чем в будни, может нести угрозу для здоровья / Simone Artibani via Flickr Фото:

"Якщо ви намагаєтеся надолужити згаяне на вихідних, але потім починаєте спати менше на початку наступного тижня, то незабаром знову відчуєте себе таким саме втомленим, яким були наприкінці минулого тижня, - каже Герман. - З часом можна надолужити згаяне, але для цього потрібно більше за вікенд".

Існують свідоцтва, що більш тривалий сон на вихідних може навіть шкодити здоров'ю.Так, дослідження вчених з Піттсбурзького університету показало, що різкі стрибки у звичному розкладі сну можуть призводити до змін у метаболізмі, що сприяють розвитку ожиріння, діабету і серцево-судинних захворювань.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X