Повертаємося на ковчег. Вчені прогнозують повне зникнення комах протягом століття

13 лютого 2019, 20:00

Вчені опублікували доповідь, згідно з якою через 100 років на Землі не залишиться жодного виду комах.

Не секрет, що масові вимирання живого світу на Землі - це не поодинокий випадок. Фахівці говорять як мінімум про п'ять хвиль вимирання, які, ймовірно, були викликані тектонічною активністю планети або впливом зовнішніх космічних об'єктів.

Відео дня

Звичайно, найбільш відомим є вимирання динозаврів, яке сталося на межі крейдяного і палеогенового періоду, близько 66 мільйонів років тому. Але, варто врахувати, що після кожного з масових вимирань, на Землі зникало приблизно від 15% до 90% всіх живих організмів, включно з мікроорганізмами.

Тепер, людство наближається до шостого вимирання, і головною його особливістю є те, що рух тектонічних плит і падіння астероїдів на Землю тут ні до чого. Більшість сучасних живих організмів починають вимирати через кліматичні зміни на планеті і діяльність людини.

Згідно з дослідженням, яке опублікувала днями в журналі Biological Conservation група міжнародних вчених, комахи повністю зникнуть з Землі через 100 років.

Видання The Guardian, яке опублікувало витяги з наукової роботи, передає, що популяції понад 40% комах вже скорочуються, третина з них перебуває під загрозою зникнення, а загальна маса комах скорочується на 2,5% щороку.

Незважаючи на те, що багато хто звертає увагу тільки на вимирання великих ссавців, комахи є важливою частиною екосистеми і харчового ланцюжка, а рейтинг їх вимирання зараз у 8 разів більше, ніж у тих же ссавців, птахів і земноводних.

"Якщо вимирання комах можна зупинити, - це катастрофічно відіб'ється як на екосистемі планети, так і на виживанні людства", - говорить один з авторів дослідження, представник Університету Сіднея Франциско Санчес-Байо.

Експерти проаналізували 73 різних наукових роботи про популяції комах на різних континентах і дійшли висновку, що ця проблема є глобальною. Щоб уникнути катастрофічних наслідків для інших видів і всієї екосистеми, вчені радять терміново змінювати методи виробництва продуктів, оскільки головною загрозою для існування комах є розвиток агрокультури і масове використання пестицидів.

Серед пов'язаних з вимиранням комах причин, Професор Пауль Ерліх зі Стенфордського університету, називає також перенаселення планети і надмірний рівень споживання людства.

Найбільше зникнення комах відіб'ється на птахах, земноводних і рибах, оскільки їм буде нічим харчуватися, а першими на черзі до повного вимирання стоять метелики. Повідомляється, що в період з 2000-го до 2009-го популяція метеликів на полях в Англії скоротилася на 58%, що є рекордним показником.

EPA
Фото: EPA

Під серйозною загрозою також бджоли і жуки. Ускладнює дослідження і те, що вчені мало знають про популяції багатьох інших видів, на кшталт мух, мурах, клопів, цвіркунів тощо. Хоча, навряд чи справи у них йдуть трохи краще. Автори роботи пояснюють, що деякі види, на зразок джмелів, можуть адаптуватися і краще розмножуватися навіть при масовому використанні пестицидів, але таке заміщення явно не заповнить величезні втрати у інших видів.

"Знищення всіх дерев і чагарників, які зазвичай оточують поля, призводить до утворення рівнин і голих полів, які обробляються синтетичними добривами і пестицидами", - говорить Санчес-Байо.

Мета цього дослідження - привернути увагу до проблем, які викликає агропромисловість та спонукати людей перейти на бік розвитку органічних ферм.

Як найпростіший доказ результатів наукової роботи, Франциско Санчес-Байо згадав свою нещодавню 700-кілометрову подорож по Австралії, коли йому жодного разу не довелося омивати лобове скло після зіткнення з комахами. "Раніше ви повинні були робити це постійно", - говорить дослідник.

За даними Фонду дикої природи, рейтинг зникнення тварин зараз вищий за рейтинг природного зникнення приблизно в 1000 - 10 тис. разыв, а щороку на Землі перестають існувати від 0.01% до 0.1% від усіх живих організмів.

Якщо врахувати, що крім людини існує близько 100 млн різних видів тварин, щороку від 10 тис. до 100 тис. з них зникають назавжди.

Нагадаємо, восени 2018-го ООН опублікувала доповідь по зміну клімату, згідно з якою через 12 років в світі можуть значно збільшиться ризики посухи, повеней, екстремальної спеки і бідності для сотень мільйонів людей.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X