Полковнику ніхто не пише. Вчені розшифрували таємничі сигнали з центру галактики

24 жовтня 2018, 21:02

Навесні 2017 року багато ЗМІ вирішили підняти галас навколо «сигналів» з космосу, а точніше таємничого світіння в області Чумацького шляху, де ймовірно розташована чорна діра. Півтора року потому вчені готові пояснити природу цього світіння.

Виявляється, Всесвіт грає з нами в оптичні ілюзії.

Ні, ми не знайшли унікальний тип зірок. І вже точно немає підстав припускати, що це якісь інопланетяни або вищий розум посилають нам таємничі сигнали, які ми поки що не в змозі зрозуміти (так, як завжди, не обійшлося і без такої версії).

Відео дня

Такого висновку дійшла міжнародна група дослідників, що складається переважно з астрономів і ядерних фізиків.

Результати їх дослідження були опубліковані в авторитетному виданні The Astrophysical Journal.

Однак, яим би великим не було розчарування від того, що Чумацький шлях нам не сигналить, роботу можна вважати важливою віхою в астрономії, оскільки вона піднімає питання про саму методологію нашого аналізу далеких об'єктів у Всесвіті.

Таємничі сигнали

Про аномальні сигнали вперше заговорили навесні 2017 року. Завдяки спектральному аналізу астрономи виявили надзвичайно високу концентрацію трьох елементів у світінні групи червоних гігантів в центрі Чумацького шляху.

Червоні гіганти — це зірки, що вмирають,які перебувають в останній стадії своєї еволюції. Ця група зірок знаходиться в безпосередній близькості від чорної діри, розташованої в центрі Чумацького шляху. Точніше, на відстані менше трьох світлових років від неї, що за космічними мірками, м'яко кажучи, дуже близьке сусідство.

Сама чорна діра імовірно знаходиться за 25 тис світлових років від Землі.

В світінні цієї групи зірок були зафіксовані сліди трьох елементів, які, за нашими поточними уявленнями, є досить рідкісними у Всесвіті. Це — скандій, ванадій та ітрій.

Їх наявність було встановлено завдяки спектральним лініям, які були зафіксовані спектрометром.

Приклад спектрального аналізу/NASA

Спектральна лінія — це особливість ділянки спектра, яка характеризується підвищенням або пониженням рівня сигналу. Під час спектрального аналізу завдяки цим лініям вчені можуть зробити висновки про склад об'єкта, розглядаючи взаємодію матерії, з якої він складається, зі світлом.

Простіше кажучи, вчені можуть проаналізувати, скільки світла випромінює або поглинає об'єкт. Відмінності у взаємодії різних елементів зі світлом, власне, і дозволяють судити про склад об'єкта. Наприклад, існують відмінності в спектральному «почерку» різних металів, що і дає можливість відрізнити той же скандій від ітрію.

Знайдений навесні 2017 року феномен відразу ж спробували пояснити за допомогою різних гіпотез.

Зокрема, деякі фізики припустили, що старі зірки поступово руйнуються, опускаючись в чорну діру, що і призводить до їх розпаду і виділення саме цих хімічних елементів, які зазвичай менш «помітні» на тлі інших елементів, з яких складається зірка.

Згідно з іншою гіпотезою, яка широко обговорювалася в астрономічних колах, три рідкісних елементи є своєрідним «сміттям» після зіткнення нейтронних зірок.

Знайшлися й ті, хто припустив, що не обійшлося без інопланетян. Які щось зробили із зірками, змінивши їх хімічний склад. Наприклад, перетворивши їх на джерела енергії в рамках деяких колосальних проектів, ще більш значних, ніж сфера Дайсона, існування якої підозрюється в сузір'ї Лебедя.

Нова теорія

Але зараз група американських і європейських дослідників на чолі з американським фізиком Брайаном Торсбро пропонує нову гіпотезу, яка відкидає попередні.

Пояснювати наявність саме цих рідкісних елементів не потрібно, вважають вчені. Вони вважають, що наявність слідів скандію, ванадію та ітрію в світінні червоних гігантів була... оптичною ілюзією.

Підставою для такого припущення став спектральний аналіз деяких червоних гігантів у ближчих до нас областях Чумацького шляху.

Вчені виявили схожі спектральні лінії скандію. Але автори дослідження встановили, що якщо температура червоного гіганта падала нижче певного рівня, ці спектральні лінії ставали більш інтенсивними.

Однак, це зростання інтенсивності зовсім не означає, що у цій зірці набагато більше скандію, ніж в інших зірках, роблять висновок дослідники. Це лише означає, що при аналізі таких спектральних ліній, слід брати до уваги температуру зірки.

Автори роботи пропонують пояснення причин такої поведінки спектральних ліній. Вони висувають гіпотезу про те, що електрони в атомах таких хімічних елементів, як скандій, ванадій та ітрій, при низьких температурах поводяться не так як при високих.

А у червоних гігантів —зірок, які перебувають «при смерті» — температура значно нижче, ніж, наприклад, у нашого Сонця.

«Ці зірки вже витратили велику частину свого «палива» — водню», — пояснює цей феномен Річард Торсбро, фізик з Університету Лунда (Швеція), провідний автор дослідження.

Як наслідок, такі зірки випромінюють світіння, в якому можна знайти спектральні лінії, що вводять в оману.

Таким чином, початкові висновки про те, що група червоних гігантів в центрі Чумацького шляху містить нез'ясовно велику кількість рідкісних хімічних елементів, просто не обгрунтовані. І говорити про те, що зірки, що гинуть поблизу від чорної діри, мають особливий хімічний склад, як поспішили заявити деякі фізики, теж не варто. Спектральні лінії такого роду лише доводять, що червоні гіганти мають досить низьку температуру.

При цьому автори роботи підкреслюють, що повне теоретичне моделювання описаного вище ефекту ще належить здійснити.

І доти, доки ми не зрозуміємо, за якими закономірностями формуються спектральні лінії при різних температурах, не слід повністю спиратися на спектральний аналіз при побудові теорій про хімічний склад віддалених об'єктів у Всесвіті, резюмують автори роботи.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X