Поки без жертв. Вчені вперше зафіксували землетрус на Марсі

24 квітня 2019, 10:02
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Марсіанський апарат InSight, судячи з усього, зареєстрував свій перший "марсотрус" - слабкі сейсмічні поштовхи під поверхнею планети.

Ранній аналіз підтвердив, що поштовхи виникли всередині планети і не пов'язані з вітром, повідомляє Science Alert .

Землетруси на Марсі, подібно до землетрусів на Землі, можуть розкрити подробиці про внутрішній світ планети. InSight, який приземлився на Марсі в листопаді минулого року, є місією, спеціально призначеною для вивчення "нутрощів" Марса. Він оснащений набором інструментів для вимірювання температури планети, обертання і сейсмічної активності.

Відео дня

Більша частина даних, зібраних на сьогодні інструментом "Сейсмічний експеримент для внутрішньої конструкції" (SEIS), складалася з фонового шуму, але 6 квітня - 128 марсіанський день (Sol) місії InSight - інструмент, нарешті, зареєстрував те, що шукала команда.

"Ми місяцями чекали такого сигналу. Це так здорово, нарешті, отримати докази того, що Марс все ще сейсмічно активний. Ми з нетерпінням чекаємо можливості поділитися докладними результатами, як тільки у нас буде можливість проаналізувати їх", - сказав керівник групи SEIS Філіп Логнонне з Інституту фізики світу в Парижі (IPGP).

Досить сильні поштовхи можуть діяти як земний радар розміром з планету. У міру того, як ці хвилі поширюються, вони можуть сповільнюватися в міру руху через певні матеріали або відскакувати від інших, дозволяючи сейсмологам визначати внутрішній склад планети.

На жаль, подія Sol 128 було занадто слабкою, щоб розповісти вченим що-небудь про структуру внутрішнього простору Марса, і тут, на Землі, вона була б втрачена серед постійних тектонічних активностей.

Але це демонструє, що, хоча Марс не є тектонічно активним, існує сейсмічна активність - це вселяє надію на більш сильні поштовхи в майбутньому. Тим більше що три інших слабких сейсмічних сигнали були також записані на 105, 132 і 133 марсіанські дні місії.

Сигнал Sol 128, крім того, що він сильніший, цікавий з іншої причини: він має сильну схожість з сейсмічним профілем місячних землетрусів, виявлених наземними сейсмометрами в період між 1969 і 1977 роками - пристрої були розміщені там астронавтами з місій "Аполлон".

"Перші дані InSight продовжують науку, яка почалася з місій NASA Аполлон. Поки ми збирали фоновий шум, але це перша подія офіційно відкриває нову область: марсіанська сейсмологія", - сказав головний дослідник InSight Брюс Банердт з Лабораторії реактивного руху NASA.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X