З імпортного дуба. Біля берегів Швеції знайшли середньовічне вітрильне судно

7 лютого 2022, 22:42

Дайвери виявили найстаріший шведський вітрильник — кегг — у провінції Бохуслен біля Фьяльбака, рибальського села на узбережжі західної Швеції.

Село, де знайшли корабель, отримало свою назву від великої скелі, свого роду «гори» (fjäll), яка служила маяком.

Група дайверів, які працюють з археологами з Гетеборгського університету, провели розвідку вздовж узбережжя Бохуслена і виявили корабель, що затонув. Застосування «дендрохронології» (аналіз річних кілець) показало, що зразки дерев'яного корпусу були дубовими балками, які були вирізані між 1233 і 1240 роками нашої ери, що робить корабель майже 800-річним.

Відео дня

За словами Стаффана фон Арбіна, морські археологи назвали загадковий корабель Dyngökoggen і було встановлено, що це корабель - кегг, який широко використовувався у Швеції (і на Балтійському морі) з початку 12 століття. Було виявлено, що шви між дерев'яними дошками шведського кегга замуровані мохом, що є типовою особливістю конструкції кораблів 13 століття. У той час, як уціліла частина корабля має довжину близько 10 метрів і ширину 5 метрів.

Вивчення зразків деревини, отриманих при кораблетрощі шведського корабля, показало, що не тільки корабель був зроблений з дуба, а й дубові матеріали були привезені з північно-західної Німеччини.

Кегги часто згадуються в писемних джерелах про середньовічний Ганзейський союз, але кораблі цього типу були звичайними в Середньовіччі у північній Європі. Вчені вважають, що знахідка вказує на важливість Бохуслена як транзитного маршруту міжнародної морської торгівлі цього періоду.

Поки не зрозуміло, чому корабель затонув. Проте дослідження уламків корабля показало помітні свідчення серйозної пожежі.

Як вважає морський археолог із університету Гетенберга Стафан фон Арбін, цілком імовірно, що на корабель напали пірати. Письмові джерела тих часів повідомляють, що на південному узбережжі Норвегії і біля Бохуслену в тому числі спостерігалася бурхлива піратська активність.

Раніше НВ писав, що шведські морські археологи знайшли біля острова Ваксхольм неподалік Стокгольма два затонулих корабля XVII століття.

Уламки знаходяться в хорошому стані, один з кораблів, судячи з усього - це лінкор Applet, вважають дослідники.

"Коли я занурювався першим, я натрапив на стіну з чорного дуба, яка височіла на висоту 5-6 м над поверхнею дна", - розповів археолог Йім Ханссон про одну зі зроблених ними знахідок, додавши, що "це було захоплююче почуття".

Поки що не можна з усією впевненістю стверджувати щось про вік судна, а також про те, чи воно було королівським кораблем. Але, мабуть, дайвери знайшли лінійний корабель Applet епохи Густава II Адольфа.

Показати ще новини
Радіо NV
X