Іноді це тривожна ознака. Чому собака смикає лапами уві сні

11 травня, 14:26
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Довільні посмикування лапами уві сні можуть бути приводом для занепокоєння (Фото:Patryk_Kosmider/depositphotos)

Довільні посмикування лапами уві сні можуть бути приводом для занепокоєння (Фото:Patryk_Kosmider/depositphotos)

Майже кожен власник собаки помічав, як його улюбленець перебирає лапами, ніби кудись біжить, гарчить і скиглить уві сні. Вчені розповіли, що це означає і коли варто турбуватися.

На думку нейробіолога Маркоса Франка, який вивчає специфіку сну у тварин в Університеті штату Вашингтон, швидкі мимовільні рухи, що здійснюються собакою уві сні, є нормою. Найчастіше вони бувають у фазі швидкого сну, яка у собак займає близько 12% всього їхнього життя.

Відео дня

Подібне явище називається міоклонусом і зустрічається також у людей. Загалом, багато аспектів сну, за твердженням Франка, збігаються у homo sapiens та їхніх улюбленців. «Більшість ссавців демонструють одні й самі базові стани сну, — сказав Франк. - Ми не можемо з упевненістю сказати, що собаки відчувають ті ж емоції уві сні, що і ми, але припустити це з високою ймовірністю варто.

Міоклонуси, що часто зустрічаються у фазі швидкого сну, являють собою хаотичні рухи, не надто схожі на справжній біг. Справа в тому, що у мозку існує спеціальний механізм. що практично паралізує нас уві сні. Він називається мостом - і якщо цей міст виходить з ладу з будь-яких причин, сплячий ссавець стає набагато більш рухомим.

1974 року вчені опублікували результати спостережень за кішками, яким попередньо пошкодили цей міст. Тварини стали не просто активнішими - уві сні вони робили цілком звичайні для неспання дії на зразок стрибків і підняття голови.

Чи варто турбуватися, побачивши міоклонуси у своєї тварини?

Хаотичні рухи уві сні властиві всім ссавцям. Однак почастішання цього явища у людей часто свідчить про початок хвороби Паркінсона. Оскільки нервова діяльність у людей і собак має безліч спільних рис, варто показати вихованця ветеринару, якщо уві сні він став набагато неспокійнішим, ніж раніше, упевнений доктор Франк.

Паркінсонізм або хвороба Паркінсона - це хронічне нейродегенеративне неврологічне захворювання, яке зустрічається не тільки у людей, а й у тварин. Вважається, що вона викликається загибеллю нейронів, що виробляють нейромедіатор дофамін.

Фахівці клініки Метьюз стверджують, що нестача дофаміну провокує хворобу і собак. Але, на відміну від людей, паркінсонізм тварин не пов'язаний із віком, це радше спадкове захворювання. Крім генетичного фактора, до нього можуть призводити і травми.

Хвороба Паркінсона у собак схожа на людську, вона проявляється тремором кінцівок, скутістю рухів, занепокоєнням, ригідністю м'язів. Згодом вона прогресує, і способу позбутися паркінсонізму собак не існує. Проте сучасна зооневрологія пропонує методики, спрямовані на зменшення болю та уповільнення прогресування хвороби.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X