Перемога над раком і нові ліки. За що дали Нобелівську премію 2018 з фізики, хімії та медицини

5 жовтня 2018, 20:03

На цьому тижні стали відомі лауреати Нобелівської премії у всіх номінаціях, окрім економіки. НВ вирішило підсумувати, за які досягнення у фізиці, хімії і медицині дали $1 млн в цьому році, і згадати, за що нагороджували в аналогічних сферах раніше.

"Все моє рухоме і нерухоме майно повинно бути обернене моїми повіреними у ліквідні цінності та належати фонду, який буде щорічно розподіляти їх у вигляді премій тим, хто протягом попереднього року приніс найбільшу користь людству", - приблизно так написав у своєму заповіті винахідник Альфред Нобель за 6 років до вручення першої Нобелівської премії.

Відео дня

Ця нагорода стала однією з найпрестижніших і значущих на нашій планеті і існує вже понад століття. З 1901-го по 2018-й премію отримали майже тисяча людей і кілька десятків організацій.

По свіжих слідах, НВ згадує, хто і за що отримав премії з фізики, хімії, фізіології та медицині у 2018-му і порівнює досягнення з попередніми роками.

Фізика

"Нобель" з фізики цього року став подвійним відкриттям, адже вперше з 1963-го премію у цій сфері отримала жінка. Донна Стрікленд стала однією з трьох лауреатів, разом із Артуром Ешкеном і Жераром Муром.

Офіційно, вчених нагородили за "новаторські винаходи в галузі лазерної фізики". Як пише N+1, відкриттям стала "розробка методу генерації високоінтенсивних ультракоротких оптичних імпульсів".

Говорячи простими словами - фізики винайшли спосіб вивчення дуже швидких об'єктів на мікроскопічному рівні. Оскільки творцем так званої "оптичної пастки" або "оптичного пінцета" є Ешкен - половина грошової винагороди дістанеться йому.

Стрікленд і Мур, що придумали технологію коротких лазерних імпульсів високої інтенсивності, розділять другу половину Нобелівського мільйона.

Торік, премією нагородили також трьох фізиків, які розробляли "лазерно-інтерферометричну гравітаційно-хвильову обсерваторію" і надали астрономам ще один інструмент для аналізу далеких об'єктів.

Примітно, що Донна Стрікленд стала всього третин жінкою, яка отримала Нобелівську премію з фізики.

Хімія

Схожий гендерний баланс зберігся і у лауреатів з хімії - нагороду отримали американка Френсис Арнольд, британець Грегорі Вінтер і американець Джордж Сміт.

На думку Нобелівського комітету, на цей раз, половину суми повинна отримати жінка за відкриття у області еволюції ферментів. Чоловіки ж розділили іншу половину за дослідження пептидів і антитіл.

Арнольд вперше провела синтез білка для збільшення його активності. Разом з роботою над відображенням антитіл і пептидів Вінтера і Сміта, це досягнення має допомогти створювати екологічне паливо і навіть нові ліки.

У 2017-му премію розділили між американцем, швейцарцем і британцем, які відкрили нові методи вивчення біологічних процесів на клітинному рівні і розвиток "кріогенної електронної мікроскопії". Торішнє відкриття хіміків допомогло вдосконалити роботу над клітинними молекулами і молекулярними комплексами.

Фізіологія і медицина

Кращих учених-медиків в цьому році знайшлося тільки двоє, і обидва - чоловіки. Американець Джеймс Еллісон і японець Тасуку Хондзе отримали нагороду за свої відкриття у боротьбі з раковими клітинами.

Як вже писало НВ, вчені розробили принципово новий підхід до терапії раку, відмінний від радіотерапії та хіміотерапії. Їх дослідження присвячені тому, як усунути придушення активності клітин імунної системи з боку ракових клітин.

Еллісон і Хондзе знайшли спосіб, як активувати імунні клітини-вбивці або Т-лімфоцити, що необхідні для боротьби з раком. Відкриття робить величезний внесок в імунотерапію раку, яку вже кілька років застосовують в клініках.

Серед головних медиків 2017-го Нобелівський комітет, за традицією, виділив трьох чоловіків. Рік тому, вчені отримали премію за відкриття молекулярних механізмів, які контролюють ритми біологічних процесів, пов'язаних зі зміною дня і ночі.

Тоді дослідники змогли пояснити природу біологічного годинника у багатоклітинних організмів, враховуючи людей. Лауреати Нобелівської премії з фізіології і медицини 2017 знайшли ген, що відповідає за білок, який розвивається в наших клітинах днем ​​та вмирає вночі.

Від подібних процесів у наших внутрішніх годинниках залежать цикли сну, метаболізм, рівень гормонів в крові, температура тіла та навіть поведінка.


Нагадаємо, що Альфред Нобель заповідав своєму фонду нагороджувати номінантів у п'яти категоріях, трьох наукових - фізика, хімія, фізіологія і медицина, і двох ненаукових - література і внесок у згуртування націй (премія миру). Пізніше, до наукових дисциплін була додана економіка.

Показати ще новини
Радіо НВ
X