Пентагон розлючений — російські підводні човни можуть відключити світовий інтернет

27 жовтня 2015, 08:30
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
За даними американської розвідки російські субмарини курсують в небезпечній близькості від підводних кабелів, які несуть 95% комунікацій глобальної мережі інтернету

Американські ЗМІ повідомляють, що військові поки що не зафіксували жодного пошкодження кабелю, яке можна було б списати на діяльність російського підводного флоту. Однак дані військової розвідки свідчать про те, що активність російських субмарин зросла. Найчастіше їх переміщення фіксували вздовж маршруту залягання магістральних каналів інтернету, що пролягають по дну багатьох ділянок Світового океану.

Відео дня

Зокрема, російські підводні човни часто фіксують у Північному морі — в зоні, де магістральні канали з'єднують Великобританію з США, а також з континентальною Європою. А також в Тихому океані, де пролягають кабелі, що з'єднують Азію з Північною Америкою.

Пентагон не розголошує деталі отриманих розвідувальних даних, однак висловлює стурбованість тим, що в умовах напруженості відносин між Росією і США, одна з країн конфлікту проявляє незрозумілу активність в зонах пролягання кабелів, які забезпечують роботу всесвітньої мережі інтернет.

Подлодки могут в одночасье оставить без интернета большинство стран мира
Подлодки могут в одночасье оставить без интернета большинство стран мира Фото:

"Росіяни можуть перерізати кабелі в будь-який день", - констатує адмірал Фредерік Рогге, командувач Тихоокеанським з'єднання підводних човнів ВМФ США.

Журналістам The New York Times вдалося з'ясувати, що минулого місяця російський шпигунський корабель Янтарь знаходився неподалік від Східного узбережжя США і пройшов уздовж острова Куба. У цьому місці пролягає кабель з'єднує з материком знамениту військову базу Гуантанамо.

За даними американських військових, на борту Янтарю знаходяться два апарати глибоководного занурення. З їх допомогою російські військові можуть перерізати кабелі, що знаходяться на багатокілометровій глибині, кажуть в Пентагоні.

Без интернета перестанут функционировать многие отрасли мирового бизнеса с общим объемом сделок $10 трлн в день
Без интернета перестанут функционировать многие отрасли мирового бизнеса с общим объемом сделок $10 трлн в день Фото:

Американські військові цілодобово спостерігали за Янтарем з супутників і кораблів. І це стає звичною практикою, відзначають в Пентагоні. "Рівень активності російського флоту в Атлантиці і Тихому океані можна порівняти з часами Холодної війни", - зазначило джерело The New York Times в командуванні ВМФ США.

Союзники США в НАТО також висловлюють стурбованість можливими атаками Росії на світовий інтернет. Зокрема, Норвегія негласно попросила союзників з більш потужними розвідувальнимии засобами посилити спостереження за активністю російського флоту в Північному морі.

Незважаючи на велику кількість супутникових і наземних каналів, понад 95% сучасних інтернет-комунікацій, так чи інакше використовують магістральні кабелі, які пролягають по дну світового океану. Фінансові експерти оцінюють обсяг щоденних угод з використання цих комунікацій в $10 трлн. Іншими словами, на кабелях зав'язані не тільки Facebook і Instagram, але і вся світова банківська система.

Підводні кабелі часто перерізають, констатує Майкл Сехріст, дослідник з Гарвардського університету, який працює за контрактом на Міністерство оборони США. Найчастіше - судна, які кидають якорі. Однак, за словами Сехриста, як правило, це відбувається в декількох кілометрах від берега. Такі поломки легко полагодити (а отже і відновити інтернет-з'єднання).

Американські військові стурбовані тим, що росіяни можуть перерізати кабелі на великій глибині і на великій відстані від берега. Відновлювати канали після таких атак буде набагато складніше.

За словами Сехріста, ситуацію погіршує той факт, що місце розташування підводних кабелів ні для кого не є секретом. "Локації практично не змінювалися з 1860-х років, коли під водою стали прокладати телеграфні кабелі, вибираючи для них найбільш сприятливі донні рельєфи", - пояснює він.

Загальна активність російського військово-морського флоту зросла за останній рік на 50%, зазначає адмірал Марк Фергюсон, командувач ВМФ США в європейському регіоні. Поява російських підводних човнів поряд з каналами світового інтернету він вважає логічним розвитком доктрини гібридної війни, яка домінує у військових колах в останнє десятиліття. І яку, очевидно, розділяє Росія.

"Ця доктрина включає в себе використання цифрових, комунікаційних і інформаційних засобів", - констатує адмірал, додаючи, що атака на підводні комунікації могла б стати серйозним ударом по інформаційній структурі країн альянсу НАТО.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X