Паводок і камікадзе. Як погана погода завадила монголам завоювати світ

28 травня 2018, 11:36

Вчені з'ясували, що вісім століть тому безстрашному і всемогутньому монгольському війську знищити західну цивілізацію, а також Японію завадила погода, пише журнал Новое Время.

Батий, який назавжди залишиться в тіні свого діда Чингісхана, є однак "автором" одного з наймасштабніших воєнних походів в історії людства.

Західний похід монголів, очолюваний Батиєм, почався у 1236 році. Його 100-тисячне військо здобуло низку важливих перемог. У 1240 році був узятий і фактично знищений Київ, в 1241-му монголи розгромили значні армії Польщі та Угорщини. На початку 1242 року вони перейшли замерзлий Дунай, і перед ними відкрився прямий шлях на Західну Європу. Але вже через кілька місяців Батий повернув назад.

Відео дня

Професор Інституту перспективних досліджень у Прінстоні (Нью-Джерсі) Нікола ді Космо вважає, що Батия зупинила... погода. Найголовніше, що "прочитали" вчені в кільцях дерев, - той факт, що у 1242 році в регіоні, де сьогодні розташовані західна Угорщина, східна Австрія і південна Польща, випала аномальна кількість опадів.

Паводки поставили кінноту - основну ударну силу монгольської армії - у вкрай невигідне становище, стверджує ді Космо. Рівнинна Угорщина, у якій на той момент перебували основні сили монголів, перетворилася на суцільне болото. Заболочена місцевість позбавила монгольських вершників швидкості і маневреності. Але головною проблемою стало різке скорочення пасовищ.

"Весняні паводки істотно скоротили пасовищні землі, а коні вже були ослаблені після зими", - констатує ді Космо, зазначаючи, що весна була дощовою, трава з'явилася пізніше звичайного, і монголам стало просто нічим годувати коней. В обставинах, що склалися, монголи вирішили відступити, стверджує вчений.

Двічі рятівний для Японії камікадзе

Через три десятиліття після того, як сама природа повстала проти завоювань Батия у Європі, щось подібне сталося з іншим онуком Чингісхана - Хубілаєм - на сході.

У 1274 році Хубілай побудував гігантський флот і відправив на завоювання японських островів 37-тисячну армію.

Бій монголів з японцями 1274 року / Ілюстрація із замовленого самураєм Такезакі Суєнагою ілюстрованого звіту про нашестя монголів, складеного між 1275 і 1293 роками, оригінал якого зберігається в Музеї Імператорських Колекцій в Імператорському Палаці Токіо

Спочатку вони захопили невеликі острова Цусіма та Ікі, розбили місцеві озброєні загони японців та рушили в бік більшого острова Кісю. І тут почався тайфун, який розкидав величезний монгольський флот. Більша частина монголів загинула.

Те, що сталося, стало поштовхом для розвитку військової справи в Японії. Тим часом монгольський правитель не залишав думки про завоювання Японії: він побудував ще більш численний флот і у 1281 році відправив на ньому 100-тисячну армію.

Флот, розділений на дві ескадри, рушив до Японських островів. Японці, які значно вдосконалили свої воєнні навички, змогли відбити атаку першої ескадри, але перевірити свої можливості в бою з другою ескадрою їм не вдалося.

Історія повторилася з жахливою точністю: раптово налетів тайфун потопив величезний монгольський флот, перекресливши надії Хубілая на повне панування в регіоні.

Японці назвали рятівні тайфуни словом камікадзе (в перекладі з японської - божественний вітер), яке пізніше використовувалося вже в дещо іншому значенні за часів Другої світової.

Хубілай пробув при владі ще 13 років після другої поразки в Японії. Але, подібно до Батия, який так ніколи і не повернувся до Європи після зіткнення з місцевими стихіями, він більше не робив спроб захопити Японію.

Читайте повний текст матеріалу у свіжому номері журналу Новое Время - №19 від 24 травня 2018 року

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X