«Цнотливе розмноження». Біологи виявили рідкісну особливість самок зебрових акул

У зебрової акули в Чикаго зафіксовано випадок партеногенезу (Фото:Акваріум Шедда/Бренна Ернандес)
Самка Stegostoma fasciatum, що мешкає в акваріумі Польового музею природної історії в Чикаго, запліднила ікру самостійно і народила двох дитинчат. І це незважаючи на те, що поряд з нею було двоє здорових самців.
Виявити це вдалося після аналізу ДНК акулят. Їхній геном не збігався з геномами самців, при цьому гени, які зазвичай передаються від батька, збігалися з генами їхньої матері.
Цей незвичайний випадок є підтвердженням партеногенезу, або «цнотливого розмноження». У хребетних він зустрічається рідко, а в акул до чиказького випадку взагалі був описаний лише один раз.
Народжені в Чикаго акулята загинули за кілька місяців.
«Дитинчата могли померти через шкідливі рецесивні алелі — нефункціональні або дефектні копії генів акули-матері, які в дитинчат, народжених статевим шляхом, були б компенсовані домінантним геном з нормальною функцією від іншого батька, — пишуть дослідники. — Натомість ці дитинчата могли успадкувати кілька копій варіантів дефектного гена від матері».
Ліз Вотсон, помічник директора по роботі з тваринами в Акваріумі Шедда і автор дослідження пояснює, що одним із недоліків безстатевого розмноження є те, що обидві копії гена походять від одного й того ж батька, що не залишає права на помилку. Якщо мати є носієм аутосомно-рецесивного захворювання, вона передасть обидві копії гена дитинчатам, і вони отримають хворобу.
Дефектність генів — припущення дослідників, підтвердити його поки що не можуть. Однак ця теорія може бути корисною для розуміння причин скорочення популяції зебрових акул в окремих регіонах.