Паралельні світи. Австралійський фізик висунув правдоподібну теорію про інші виміри

29 листопада 2016, 20:02
Поки фанати чекають другого сезону фантастичного серіалу Загадкові події, фізик Ховард Уйсмен разом з колегами запропонував теорію, яка показує, що наш вимір і справді — не єдиний

Не часто буває, що перший же сезон серіалу робить його культовим. Але з Загадковими подіями це сталося. Серіал, який розповідає про неймовірні події у провінційному американському містечку в 1980-х, вже має колосальну фанатську базу, яка чекає другого сезону з нетерпінням.

Відео дня

Між тим, як часто буває з фантастичними творами, принаймні у частини аудиторії виникає логічне питання — а наскільки насправді обґрунтовані теорії, на яких базуються події на екрані.

Загадкові події і тут не розчаровують.

На відміну від багатьох інших псевдофантастичних серіалів, які використовують лише науковий антураж для залучення уваги, Загадкові події побудовані навколо концепції, яку багато вчених сприймають дуже серйозно.

Загадочные события - сериал о параллельных мирах
Загадочные события - сериал о параллельных мирах Фото:

Це концепція паралельних світів. Безумовно, вона не передбачає переміщення всепожираючих монстрів між цими світами, але, тим не менш, основні сюжетні передумови серіалу не вступають в конфлікт з наукою, констатує Брайан Грін, фізик з Колумбійського університету.

Після феноменального успіху серіалу інтерес до цієї теми з боку простих обивателів зріс. І вченим є чим його задовольнити. В останні роки теорія про мультивсесвіт отримує все більше прихильників.

А деякі вчені взагалі заявляють про те, що їм вдалося довести, принаймні теоретично, що наш всесвіт не єдиний і що у нього є паралельні світи. І що вони можуть взаємодіяти з нашим світом.

Квантова механіка і паралельні світи

Теорії про паралельні світи вже не один десяток років. Вона виникла не на порожньому місці, а є прямим наслідком розвитку такого дивного напрямку сучасної фізики, як квантова механіка.

Цей напрямок часто називають найскладнішим в науці взагалі. Деякі вважають його анти-інтуїтивним і навіть висловлюють сумніви в тому, що квантова механіка в принципі піддається розумінню на звичному рівні.

Одного разу знаменитий фізик Річард Фейнман так охарактеризував цей стан речей: «Я думаю, що з упевненістю можу стверджувати — квантову механіку ніхто до кінця не розуміє».

І тим не менш, саме на її основі у 1950-х була заснована ідея про паралельні всесвіти.

Суть її в тому, що кожен всесвіт породжує безліч нових всесвітів кожного разу, коли відбувається квантовий вимір, пояснює австралійський фізик Ховард Уайсмен з університету Гріффіта в Брісбені.

Простіше кажучи, якщо ви подивитеся на свої черевики, то відразу виникають дві ймовірності — що вони брудні або ж чисті. З точки зору теорії про паралельні світи, у цей момент виникають дві різні гілки реальності. І так до нескінченності.

Ховард Уайсмен считает, что можно примирить квантовую механику с ньютоновской благодаря параллельным вселенным
Ховард Уайсмен считает, что можно примирить квантовую механику с ньютоновской благодаря параллельным вселенным Фото:

В цих незліченних всесвітах реалізуються всі можливості. Приміром, десь є Всесвіт, у якому астероїд не вбив динозаврів, а пролетів повз землю. В іншому — Австралію колонізували не англійці, а португальці.

За словами Уайсмена, головним аргументом критиків цієї теорії завжди був наступна теза — неможливо підтвердити існування цих всесвітів, оскільки вони ніяк не взаємодіють з нашим.

Ну а крім того, приводом для критики завжди був і той факт, що теорія не могла пояснити, як поєднуються класична фізика і квантова механіка, адже друга (що пояснює можливість паралельних світів) погано пов'язується з першою.

Нова теорія, створена Уайсменом у співпраці з американськими колегами, дозволяє вирішити цей парадокс.

Далекі світи

Теорія Уайсмена про взаємодіючі паралельні світи базується на трьох постулатах.

По-перше, вона говорить, що Всесвіт, в якому ми живемо, є лише одним із незліченної кількості всесвітів. Деякі з них майже ідентичні нашому, але більшість сильно відрізняються.

По-друге, всі ці всесвіти однаковою мірою реальні і існують в одному часовому вимірі, яке має загальні для всіх закони.

По-третє, всі явища, що лежать в основі квантової механіки, є наслідком якоїсь фундаментальної сили, яка виникає між схожими паралельними світами, і прагне «віддалити» їх один від одного.

Простіше кажучи, всі квантові ефекти є наслідком взаємодії паралельних світів.

Таким чином, нова теорія відмінно пов'язує між собою ньютонівську механіку і квантову механіку. Перша діє в кожному окремо взятому всесвіті. Друга виникає, як результат їх взаємодії між собою.

«Звична квантова механіка взагалі не пропонує ніяких доказів і пояснень, в той час як наша теорія описує звичайні (не квантові) всесвіти, які взаємодіють між собою за допомогою квантової механіки», - пояснює Уайсмен.

Общение матери с сыном, попавшим в другую реальность, не такая уж сказка, считают ученые
Общение матери с сыном, попавшим в другую реальность, не такая уж сказка, считают ученые Фото:

На питання про те, чи зможуть люди колись спілкуватися з представниками інших всесвітів, Уайсмен поки відповідає ухильно. «Ми не включаємо подібні припущення в нашу теорію, - говорить він. - Але ідея про взаємодію з іншими світами більше не є чистою фантазією».

Колега Уайсмена, американський фізик Майкл Холл, переконаний, що нова теорія хороша не тільки тим, що пояснює, як саме взаємодіють між собою паралельні світи, але і припускає можливість перевірки самого факту їхньої наявності.

Потрібні докази

Власне, ця група вчених поки не планує займатися подібними експериментами. Але їх теорія відмінно виглядає на тлі нещодавніх публікацій групи фізиків, які вважають, що їм вдалося знайти один важливий доказ існування паралельних світів.

Анатолій Серебров, фізик з Інституту Ле-Лангевина у Франції, проаналізував дані численних експериментів у різних лабораторіях світу. В ході цих експериментів нейтрони, що піддавалися впливу магнітного поля, зникали всупереч законам фізики (детальніше про це тут - англ).

Серебров припустив, що єдиним поясненням цього факту можуть бути паралельні світи.

Італійські фізики Зураб Бережані і Фабріціо Несті перевірили дані Сереброва, і прийшли до тих же висновків. Загальноприйняті закони фізики не дозволяють пояснити загадкове зникнення нейтронів, підсумували вони.

Якщо припустити, що існує паралельна реальність, в якій є якісь дзеркальні частки по відношенню до частинок з нашого світу, то напрошується наступне пояснення. Внаслідок роботи поки ще невідомих законів фізики, при певних обставинах частинки можуть перетворюватися на своїх дзеркальних двійників у паралелльной реальності, тобто фактично мігрувати в інший вимір.

Дослідники припускають, що оскільки для цього процесу потрібний вплив потужних сил, наприклад, електромагнітного поля, то є надія довести цю теорію експериментальним шляхом.

Але вчені поки відмовляються відкрито обговорювати оспівану фантастами надію на подорож між паралельними світами людей. Або монстрів. Все це поки залишається вотчиною фантастів.

Читайте також: Лекторій. Темна матерія - фантастичний звір і де її шукати

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X